Μόνο για ένα δεκάλεπτο συνάντησε αντίσταση η Γερμανία από την Ανγκόλα συντρίβοντάς τη με 95-66 σε αγώνα για τον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών, στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα. Η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν κατάφερε με εντυπωσιακό ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο να μετατρέψει το 25-21 σε 54-34 με τη λήξη του ημιχρόνου. Τα πάντα είχαν κριθεί και το τελικό σκορ (που αποτελεί και τη μέγιστη διαφορά) απλώς επισφράγισε την καταφανέστατη ανωτερότητα των «πάντσερ». Ο Κρις Κέιμαν και ο Ντιρκ Νοβίτσκι με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα έδωσαν ώθηση από το… ΝΒΑ για τους νικητές, ενώ ο Εντουάρντο Μίνγκας με 24 πόντους ξεχώρισε για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 29-13, 24-18

Γερμανία: Κέιμαν 24, Νοβίτσκι 23, Χάμαν 13, Γιάγκλα 10, Γκριν 9, Όλμπρεχτ 7, Γκάρετ 3, Ρόλερ 3, Σούλτσε 2, Φέμερλινγκ 1, Τσβίνερ, Βισότσκι.

Ανγκόλα: Μίνγκας 24, Μοράις 14, Μπάρος 10, Σιπριάνο 7, Κόστα 6, Αμπρόσιο 3, Γκόμες 2, Μούσα, Τζερόνιμο, Αλμέιδα.