Η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας νικώντας μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα που έγινε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» την Μπενφίκα με 5-3. Οι «αετοί» προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ των Ρουί Κόστα στο 18’ και Νούνο Γκόμες στο 30’, ωστόσο στην επανάληψη τα «λιοντάρια» αντεπιτέθηκαν και μέσα σε δώδεκα λεπτά ανέτρεψαν τα δεδομένα με τέρματα των Ντιαλό (67’), Λιέντσον (76’) και Ντερλέι (79’). Η Μπενφίκα ισοφάρισε σε 3-3 στο 81’ με τον Ροντρίγκες, όμως η ομάδα του Πάουλο Μπέντο είχε και πάλι έτοιμη την απάντηση πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ, στο 84’ με τον Ντιαλό και στις καθυστερήσεις με τον Βούκτσεβιτς.

Αντίπαλος της Σπόρτινγκ στον τελικό, που θα διεξαχθεί στο «Εστάδιο Νασιονάλ» της Λισσαβόνας στις 18 Μαΐου, θα είναι η Πόρτο, που την Τρίτη επικράτησε εκτός έδρας της Σετούμπαλ με 3-0.