Μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νικ Καλάθης στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ. Ο ομογενής γκαρντ είχε 24 πόντους με 5/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα, μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε τρία ριμπάουντ. Πάντως δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για τη Φλόριντα από το Τενεσί με 89-86 παρά το γεγονός ότι η ομάδα του είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους, ενώ ο ίδιος είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Ο 18χρονος άσος ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση σε σουτ τριών πόντων και οι Γκέιτορς γνώρισαν την ένατη ήττα τους σε 30 αγώνες και έκτη στα τελευταία εννέα παιχνίδια.

Στο μεταξύ, σε έναν μήνα αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία έκδοσης ελληνικού διαβατηρίου στον ταλαντούχο άσο, προκειμένου να κληθεί στην Εθνική ομάδα. Ο πρωτοετής στο NCAA Καλάθης έχει φέτος 15,6 πόντους, 6 ασίστ και 5,2 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα και μαζί με τον επίσης freshman Κώστα Κουφό αποτελούν δύο από τις μεγάλες ελπίδες του ελληνικού μπάσκετ.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης