Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι από τους πρωταγωνιστές της ομάδας του στη νίκη των Φλόριντα Γκέιτορς επί των Όμπορν Τάιγκερς με 72-56. Ο νεαρός ομογενής γκαρντ σε 33 λεπτά συμμετοχής είχε 16 πόντους (5/11 σουτ, 2/2 βολές) και 5 ασίστ βοηθώντας τους πρωταθλητές του NCAA να φτάσουν τις 15 νίκες σε 17 αγώνες. Σε 16 ματς ως τώρα έχει 15,2 πόντους, 5,9 ασίστ, 4,9 ριμπάουντ και1,6 κλέψιμο σε 31,7 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.

Το άλλο ελληνόπουλο, ο Κώστας Κουφός, είδε την ομάδα του πανεπιστημίου του, Οχάιο Στέιτ, να γνωρίζει την ήττα με 75-68 από το Πέρντιου. Ο διεθνής σέντερ σε 25 λεπτά συμμετοχής είχε 12 πόντους (6/12 σουτ), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο 19χρονος σέντερ σε 15 αγώνες έχει 14,5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1,9 τάπα σε 25,7 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.