Ο αγωνιστικός κατήφορος της Μποαβίστα συνεχίζεται, αφού στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η έβδομη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, ηττήθηκε στην έδρα της με 4-2 από την Μπελενένσες και παρέμεινε στην προτελευταία θέση με μόλις τέσσερις βαθμούς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο φορές με τον Μαρσελάο, ωστόσο δεν είχαν την απάντηση στο τρίτο γκολ που σημείωσε ο Γκαβιλάν στο 70’. Μάλιστα στο 80’ αποβλήθηκε ο σκόρερ και των δύο γκολ της Μποαβίστα και το έργο της έγινε ακόμη πιο δύσκολο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα άλλα ματς της Δευτέρας, η Μπράγκα μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι με τρεις αποβολές στα τελευταία λεπτά (Πεϊσότο για τους γηπεδούχους, Αλόνσο και Ζουλιάνο για τους φιλοξενούμενους) νίκησε με 1-0 τη Νασιονάλ, ενώ η Πάσος Φερέιρα επικράτησε της Αμαδόρα με 2-1.