Η Ρωσία είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2007. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κέρδισε την Ισπανία με 60-59, στο συγκλονιστικότερο τελικό των τελευταίων δέκα χρόνων στο Ευρωμπάσκετ και κατέκτησε τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία της και μάλιστα μέσα στην έδρα της αντιπάλου της. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ατομική προσπάθεια του Τζέι Αρ Χόλντεν, 2’’ πριν το τέλος. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στην ευστοχία του Καλντερόν, όμως στο δεύτερο η αλλαγή της άμυνας από τον Ντέιβιντ Μπλατ και η άνοδος του Κιριλένκο «γύρισαν την κατάσταση. Ετσι, το ματς έγινε ντέρμπι και οι προσπάθειες του Πο Γκασόλ στο τέλος δεν ήταν αρκετές. Αμφότερες οι ομάδες πήραν το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με γρήγορο ρυθμό και με τους Ισπανούς να δυσκολεύουν αρκετά τους Ρώσους με την καθιερωμένη άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν. Οι παίκτες του Πεπού Ερνάντεθ βρήκαν τις λύσεις κάτω από το καλάθι και κατάφεραν να διατηρούν ένα προβάδισμα τριών πόντων. Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ προσπαθούσαν να αιφνιδιάσουν με Κιριλένκο και Χόλντεν, αφού μόνο έτσι θα μπορούσαν να «σπάσουν» τη ζώνη και όταν δεν το κατάφερναν βρίσκονταν εκτεθειμένοι στα σουτ των «φούριας ρόχας», που προηγήθηκαν με 12-4 στο 4’. Ο Καλντερόν με νέο τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +11 και οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν κάτω από το καλάθι και δεν έβρισκαν χώρο για τα περιφερειακά σουτ. Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο, παρά το γεγονός πως στις τελευταίες επιθέσεις ήταν λίγο επιπόλαιοι, ενώ ήδη ο αρνητικός Κιριλένκο είχε πάει στον πάγκο για να ηρεμήσει. Στα τελευταία λεπτά οι Ισπανοί σκόραραν περισσότερο με βολές και οι Ρώσοι, βρίσκοντας κάποιες λύσεις απ’ έξω, μείωσαν στους 7 πόντους. Ένα ξέσπασμα των διοργανωτών και λάθος επιλογές των Ρώσων έφεραν ένα +11 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπλατ γύρισε και αυτός σε ζώνη και στην αρχή οι Ισπανοί δυσκολεύονταν σε αυτήν, όμως όσο οι Ρώσοι δεν έτρεχαν, δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τη ζώνη στην αντίπερα όχθη και έτσι ο Γκαρμπαχόσα έκανε το +12. Τα λάθος μαρκαρίσματα των Ισπανών, που έμειναν λίγο εκτεθειμένοι κάτω από το καλάθι, έδωσαν την ευκαιρία στους Ρώσους να μειώσουν στους οκτώ. Η άμυνα των Ρώσων είχε «εγκλωβίσει» για κάποιο διάστημα τους διοργανωτές και έτσι οι πρώην Σοβιετικοί πήραν «αέρα» και μείωσαν ακόμα και στους έξι. Ο Καλντερόν «ξεκόλλησε» την ομάδα του έξω από τα 6,25. Οι περιφερειακοί των Ισπανών είχαν ξεκινήσει το «πάρτι» τους, όμως άρχισε να παίρνει μπρος και ο Κιριλένκο και οι πρώην Σοβιετικοί έμεναν μέσα στο παιχνίδι, μέχρι να μιλήσει ο Πο Γκασόλ, που μέχρι τότε ήταν εκτός αγώνα. Αθόρυβα οι Ρώσοι μείωσαν στους τρεις με 6-0 σερί, αφού οι παγκόσμιοι πρωταθλητές επιδίδονταν σε ρεσιτάλ αστοχίας κάτω από το καλάθι και προτιμούσαν τις εντυπωσιακές φάσεις, παρά την ουσία. Με την προαναφερόμενη διαφορά ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, ο Κιριλένκο χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και άρχισε να προβληματίζει τον προπονητή του. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το τριαντάλεπτο, όμως οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με έξι πόντους. Ο Καλντερόν με τρίποντο-«μαχαιριά» έκανε το +9 και «έκοψε» τα πόδια των αντιπάλων του, που βρήκαν τη λύση με τον Πονγκρασόφ. Η ζώνη των Ισπανών δεν άφηνε τους παίκτες του Μπλατ να πλησιάσουν ξανά στο καλάθι και έτσι οι Ίβηρες κρατούσαν μια σταθερή διαφορά 6-8 πόντων. Το τρίποντο του Κιριλένκο έφερε τη διαφορά στους τρεις, όμως ο Καλντερόν είχε ξανά την απάντηση. Όμως, το ματς φαινόταν πως είχε γίνει πλέον κανονικό ντέρμπι και όλα θα κρίνονταν στο τέλος. Ο Κιριλένκο χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ στη ζώνη "2-3", που είχε επιλέξει τώρα ο Ερνάντεθ. Ο Μπλατ γύρισε και αυτός σε ζώνη και οι Ισπανοί φαίνεται πως είχαν χάσει τη ψυχραιμία τους και ο Κριάπα έκανε το 49-46, αποτέλεσμα που ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο, αφού οι τελευταίες επιθέσεις αμφοτέρων ήταν βιαστικές.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρώσους να αιφνιδιάζουν και να προηγούνται με δύο πόντους, με τον Κιριλένκο στον πάγκο, έχοντας «εγκλωβίσει» τους Ισπανούς στη ζώνη τους, κάτι που «έσπασε» ο Γκαρμπαχόθα. Το τέταρτο φάουλ του Ζεβροσένκο δημιούργησε νέα προβλήματα στον Μπλατ, σε ένα ματς που «κρεμόταν» σε μια κλωστή. Ο Γκασόλ ανέλαβε τις πρωτοβουλίες και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να προηγηθεί με τρεις πόντους. Οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές στα τελευταία δύο λεπτά, αφού χάνονταν σουτ υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις, λόγω του άγχος και της πίεσης. Ο Γκασόλ στα τελευταία λεπτά πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε ένα +5. Οι Κιριλένκο και Μοργκούνοφ μείωσαν ξανά στον έναν πόντο, εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά λάθη των «φούριας ρόχας», που δεν έδιναν την μπάλα στον Γκασόλ στο καλάθι πλέον. Ο Χόλντεν με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στους Ρώσους, 2’’ πριν τη λήξη. Ο Γκασόλ πήρε την τελευταία προσπάθεια μέσα στη ρακέτα, όμως το σουτ του μπήκε και βγήκε από το καλάθι και τα πανηγύρια στο ρωσικό πάγκο ξεκίνησαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 34-31, 49-46, 59-60

Διαιτητής: Νίκος Ζαβλανός

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πέπου Ερνάντεθ): Π. Γκασόλ 14, Φερνάντεθ 5, Καμπέθας 2, Σ. Ροντρίγκεθ, Καλντερόν 15, Χιμένεθ 5, Μ. Γκασόλ 5, Γκαρμπαχόσα 8, Ναβάρο, Ναβάρο, Μούμπρου, Μ. Ροντρίγκες

ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Χόλντεν 8, Κιριλένκο 17, Μοργκούνοφ 4, Κριάπα 7, Μόνια 3, Ζεβροσένκο 10, Πασούτιν 3, Πονκράσοφ 8, Μπίκοφ, Πάντιους, Σαμοϊλένκο

*Ο Αντρέι Κιριλένκο αναδείχτηκε MVP του τελικού. Επίσης, ο αρχηγός των νέων πρωταθλητών Ευρώπης ήταν και μέλος της καλύτερης πεντάδας της διοργάνωσης, την οποία αποτελούν, επίσης, οι Χοσέ Καλντερόν, Ραϊμόνας Σισκάουσκας, Πο Γκασόλ και Ντιρκ Νοβίτσκι.