Στηριζόμενη στον «φυσικό» ηγέτη της και κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία επικράτησε της Κροατίας με 80-71. Ο Νοβίτσκι ήταν πραγματικά ασταμάτητος (31 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και συνέβαλε τα μέγιστα ως προς την κατάληψη της 5ης θέσης του Ευρωμπάσκετ από τα «πάντσερ».

H Κροατία μπήκε πιο αποφασισμένη και κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 9-2 στο 2΄. Τα «πάντσερ», όμως κάνοντας ένα σερί 7-0, έφεραν το ματς στα ίσα (9-9 στο 4΄). Η ομάδα του Ρέπεσα απάντησε στο ξέσπασμα των Γερμανών και μεγάλωνε σταδιακά τη διαφορά για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 9 πόντους (25-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχιζε να αυξάνεται και να σταθεροποιείται σε διψήφιο νούμερο (31-20 στο 12΄, 33-22 στο 14΄, 37-24 στο 15΄, 39-24 στο 16΄). Μάλιστα τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η διαφορά «άγγιξε» την μεγαλύτερη τιμή της, φτάνοντας στο +16 (42-26). Κάπου εκεί η άμυνα της ομάδας του Μπάουερμαν «έσφιξε», ο Νοβίτσκι (8 συνεχόμενους πόντους) «αφυπνίστηκε» και με ένα σερί 10-0 το σκορ έγινε 42-36. Το πρώτο εικοσάλέπτο τελείωσε με την Κροατία να προηγείται με οχτώ (44-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γερμανία βγήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την ήδη υπάρχουσα κατάσταση. Οι Γερμανοί έχοντας τον Νοβίτσκι σε «μεγάλη» μέρα και με άξιο συμπαραστάτη τον Γιάγκλα, άρχιζαν να «ροκανίζουν» συνεχώς τη διαφορά (51-47 στο 24΄, 55-53 στο 27΄, 57-56 στο 28΄). Μάλιστα «έκλεισαν» το δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 58-57 (η πρώτη φορά που πήραν το προβάδισμα).

Στην τελευταία περίοδο τα «πάντσερ» συνέχιζαν να «ανεβάζουν στροφές». Παράλληλα ανέβαινε και η διαφορά (62-57 στο 31΄, 67-61 στο 34΄, 72-63 στο 35΄, 75-64 στο 36΄, 78-66 στο 38΄). Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 80-71, υπέρ της παρέας του Νοβίτσκι.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 44-36, 57-58, 71-80

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 4, Κους 10, Πόποβιτς 14, Ρόζιτς 4, Πρκάτσιν 9, Τόμας 3, Πλάνινιτς 7, Μπάνιτς 16, Κασούν 2, Μπάρατς 2

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ντεμιρέλ 4, Οκουλάγια 4, Αριγκμπάμπου, Γκάρετ 3, Χέρμπερ 7, Χάμαν 8, Γκριν 10, Ρόλερ, Γκρούνχελντ, Φέμερλιγκ 2, Νοβίτσκι 31, Γιάγκλα 11

Eιμέλεια: Θωμάς Κολοβός