Η Λιθουανία αν και αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες τελικά κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας της Κροατίας με 74-72. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο ο Πλάνινιτς αστόχησε σε δυο βολές, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Στον ημιτελικό του Σαββάτου η ομάδα του Ραμούνας Μπουτάουτας θα αντιμετωπίσει την Ρωσία. Κορυφαίοι των νικητών ο Λίνας Κλέιζα (19 πόντους, 9 ριμπάουντ) και ο Ντάριους Σονγκάιλα (20 πόντους, 7 ριμπάουντ).

Η Κροατία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 9-3, μόλις στο 3΄. Ο Γιασικεβίτσιους μπορεί να ξεκίνησε στην πεντάδα της Λιθουανίας, ωστόσο ήταν φανερά επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του στους προσαγωγούς. Ο Μπουτάουτας τον αντικατέστησε, αλλά οι Κροάτες στηριζόμενοι στους Πλάνινιτς και Πόποβιτς κατάφερναν να συντηρούν το +6 (11-17 στο 8΄ και 13-19 στο 9΄). Παρόλα αυτά η «λιέτουβα» με δυο συνεχόμενα καλάθια των Γιασάιτις και Καουκένας ( 6 πόντους σε δέκα λεπτά) «ροκάνισε» την διαφορά και έκλεισε την περίοδο βρισκόμενη πίσω δυο πόντους (17-19).

Οι Λιθουανοί με το Γιασικεβίτσιους και πάλι στο παρκέ, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό με την πάροδο του χρόνου και με τρίποντο του «Σάρας» έφεραν το ματς στα ίσα στο 14΄(24-24). Ο Πλάνινιτς (13 πόντους στο ημίχρονο) συνέχιζε να σκοράρει βάζοντας και πάλι μπροστά την ομάδα του Ρέπεσα με 33-32, ωστόσο έξι συνεχόμενοι πόντοι του Κλέιζα (ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο), έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στην παρέα του Σισκάουσκας. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Λιθουανούς με 38-35.

Οι Κροάτες κρατώντας χωρίς καλάθι τους παίκτες του Μπουτάουτας για δυο λεπτά, κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά με 39-38. Ο Γιασικεβίτσιους όμως με τρίποντο έβαλε ξαναέδωσε το προβάδισμα στη Λιθουανία με 41-39. Το παιχνίδι «κύλησε» έτσι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ και το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους Κροάτες με 55-53.

Οι παίκτες του Μπουτάουτας στην τελευταία περίοδο κατάφεραν γρήγορα να «χτίσουν» μια διαφορά έξι πόντων (64-58 στο 33΄, 66-60 στο 34΄). Μάλιστα με τρίποντο του Κλέιζα στα 4:30 πριν τη λήξη του παιχνιδιού η διαφορά πήγε στο +7 (69-62). Ο Κους μείωσε στους τέσσερις με σουτ από τα 6,25, ωστόσο ο Γιασάιτις «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο. Κάπου εκεί και ενώ όλοι νόμισαν πως το παιχνίδι δεν «γυρίζει», οι παίκτες του Ρέπεσα επέστρεψαν μειώνοντας στους δυο (74-72), ένα λεπτό πριν το τέλος. Απέμεναν 27 δευτερόλεπτα και οι Κροάτες είχαν την επίθεση. Ο Πόποβιτς πήρε τη φάση πάνω του, αστοχησε σε τρίποντο από τα 7,5 μέτρα. Η Κροατία όμως κέρδισε φάουλ και ο Πλάνινιτς είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο έχασε και τις δυο ελεύθερες βολές και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 74-72 υπέρ της Λιθουανίας.

Τα δεκάλεπτα:17-19, 38-35, 53-55, 74-72

Λιθουανία: Καουκένας 8, Γκούστας, Μασιούλις 3, Λαβρίνοβιτς Ντ. 2, Σισκάουσκας 2, Σονγκάιλα 20, Γιασάιτις 7, Κλέιζα 19, Λαβρίνοβιτς Κ. 3, Γιασικεβίτσιους 6, Γιανκούνας, Γιαβτόκας 4

Κροατία: Ούκιτς, Κους 3, Πόποβιτς 12, Ρόζιτς 8, Πρκάτσιν 2, Τόμας 10, Πλάνινιτς 16, Στόιτς, Μάρκοτα 5, Μπάνιτς 6, Κασούν 4, Μπάρατς 6

Επιμέλεια: Θωμάς Κολοβός