Μετά την νίκη-«θρίλερ» επί της Ιταλίας, η Σλοβενία επικράτησε εύκολα της Πολωνίας με 70-52, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Δ’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας του Αλες Πιπάν, ο Έραζεμ Λόρμπεκ με 16 πόντους και ο Λάκοβιτς με 15 πόντους. Πλέον, η Σλοβενία θα διεκδικήσει στο αυριανό ματς με την Γαλλία την πρωτιά του ομίλου. Δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-26, 46-33, 70-52

Η Πολωνία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 9-4 και λίγο αργότερα με 17-11, δείχνοντας ότι δεν θα είναι «σάκος του μποξ» για την Σλοβενία. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους Πολωνούς να προηγούνται με 19-13, χάρη στην πολύ καλή απόδοση των Χίζι και Πλούτα που τραβούσαν στο σκοράρισμα.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αλές Πιπάν και κάνοντας σερί 11-0, πέρασε μπροστά με 24-19, δείχνοντας ότι άρχισε να ανακάμπτει. Στη συνέχεια ο Λόρμπεκ μέσα από τη ρακέτα και ο Λάκοβιτς με περιφερειακά σουτ διατήρησαν ένα προβάδισμα 5-7 πόντων για την Σλοβενία που έκλεισε το ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (34-26).

Όσο κυλούσε το ματς, οι Σλοβένοι έδειχναν να επιβάλουν όλο και περισσότερο το ρυθμό τους, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (46-33) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Πολωνία προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο να αλλάξει την εις βάρος της κατάσταση όμως δεν τα κατάφερε. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +23 (65-42). Το τελικό 70-52 υπέρ της Σλοβενίας αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλές Πιπάν): Λάκοβιτς 15, Ε. Λόρμπεκ 16, Ντράγκιτς 5, Σμόντις 6, Σλόκαρ 4, Βίντμαρ 5, Νεστέροβιτς 11, Ν. Λόρμπεκ 3, Γιάγκοντνικ 5

ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντρέι Ούλρεπ): Πλούτα 12, Βίτκα 8, Ντίλεβιτς 9, Χίζι 4, Πιέτρας 2, Σιέφσκι 1, Κίτιγκερ 5, Φραουνσιέφκι 7, Κοζάρεκ 4