MOTO GP

Moto GP: Νίκη τίτλου για Μαρτίν στην Ινδονησία

Ο Χόρχε Μαρτίν (Ducati-Pramac) κυριάρχησε στο Moto GP της Ινδονησίας και αύξησε τη διαφορά του.

Μεγάλος νικητής στο Moto GP της Ινδονησίας ήταν ο Χόρχε Μαρτίν. Ο αναβάτης της Ducati-Pramac οδήγησε τον αγώνα από την εκκίνηση μέχρι και τον τερματισμό, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον συμπατριώτη του, Πέδρο Ακόστα (GasGas-Tech3), ενώ τρίτος ήταν ο Πέκο Μπανάια (Ducati).

Με τη νίκη αυτή ο Μαρτίν (366) αύξησε στους 21 βαθμούς τη διαφορά από τον Μπανάια (345), ενώ ακολουθούν οι Μπαστιανίνι (291), Μάρκεθ (288) και Ακόστα (181).

Ο αγώνας ήταν αρκετά επεισοδιακός με εννιά αναβάτες να μην τερματίζουν και μεταξύ αυτών που είχαν πτώσεις ήταν οι Μαρκ Μάρκεθ (11ο γύρο) και Ενέα Μπαστιανίνι (20ο γύρο).

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται με το GP Ιαπωνίας στο Μοτέγκι το προσεχές Σαββατοκύριακο 4-6 Οκτωβρίου. Συνολικά απομένουν άλλοι πέντε αγώνες.