Πορτογαλία

Λίμα-ραν τα νύχια τους

Με δύο γκολ του Λίμα η Μπενφίκα έβγαλε την υποχρέωση κόντρα στην Ακαντέμικα, την οποία νίκησε 3-0 εντός έδρας. Στην κορυφή της βαθμολογίας οι «αετοί» της Λισαβόνας, ύστερα από 24 αγωνιστικές.

Την... υποχρέωση έβγαλε η Μπενφίκα κόντρα στην Ακαντέμικα την οποία νίκησε εύκολα 3-0 στο «Ντα Λουζ», με απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Λίμα.

Τα δύο γρήγορα γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού στο 11' και στο 29' έκαναν εύκολη τη ζωή της Μπενφίκα, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε και τρίτο τέρμα με τον Πέρεζ στο 59ο λεπτό.

Έτσι, οι «αετοί» της Λισαβόνας παραμένουν στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος, ενώ έχουν επτά βαθμούς ως μαξιλαράκι ασφαλείας από την δεύτερη Πόρτο, μετά το πέρας εικοσιτεσσάρων αγωνιστικών.