Αγγλία

Άλλος το χέρι, άλλος την κόκκινη (video)

Την… επέμβαση του αγώνα, προκειμένου να αποτρέψει το 3-0 της Τσέλσι έκανε ο Τσάμπερλεϊν. Ο ρέφερι μπερδεύτηκε λίγο και τα «σπασμένα» τα πλήρωσε ο Γκιμπς, ο οποίος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα.

Σε πλήρη αποσύνθεση βρισκόταν η Άρσεναλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησής της με την Τσέλσι καθώς στο έβδομο μόλις λεπτό οι «μπλε» είχαν προβάδισμα δυο τερμάτων.

Η ομάδα του Μουρίνιο σφυροκοπούσε ανελέητα και σε μια κατεβασιά της, ο Αζαρ πλάσαρε και με τον Τσάμπερλεϊν να κάνει την απόκρουση του αγώνα αφού ο Σέζνι… ήταν εξουδετερωμένος.

Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε τους βοηθούς του καταλόγισε το πέναλτι αλλά η κόκκινη πήγε σε άλλον. Ο διαιτητής έψαχνε τον δεύτερο τερματοφύλακα ώστε να τον αποβάλλει και τον βρήκε στο πρόσωπο του Γκιμπς.

Ο Τσάμπερλεϊν μάταια φώναζε στον άρχοντα της αναμέτρησης «εγώ το έκανα»