Europa League

Επιβλητικοί «αετοί»

Είχε προβάδισμα από το πρώτο ματς, πήγε μέσα στην Γαλλία νίκησε και πάλι με 3-2 την Μπορντό κι έτσι η Μπενφίκα πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Europa League!

Ήταν ανώτερη και στα δύο ματς. Αφού λοιπόν η Μπενφίκα είχε επικρατήσει 1-0 της Μπορντό στην πρώτη μεταξύ τους «μάχη», διπλασίασε τις νίκες της, με το υπέρ της 3-2 μέσα στην Γαλλία κι έφτασε στους «8» του φετινού Europa League.

Ισοφάρισαν δύο φορές οι Γιρονδίνοι, όμως δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Στο 30’ ο Ζαρντέλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Ντιαμπατέ στο 74’. Πριν καν περάσει ένα λεπτό, ο Καρντόζο με ωραία ενέργεια έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «αετούς της Λισαβόνας». Τα δύο επόμενα γκολ μπήκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Μπορντό ισοφάρισε 2-2 με αυτογκόλ του Ζαρντέλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Παραγουανός φορ των Πορτογάλων πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το τελικό 3-2 και την εμφατική πρόκριση της Μπενφίκα στα προημιτελικά του Europa League.