sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Φτώχια καταραμένη

To sport-fm.gr ανατρέχει στις ποδοσφαιρικές σεζόν των τελευταίων 15 ετών για να κάνει την θλιβερή σύγκριση του φετινού πρωταθλήματος με τα προηγούμενα, στον τομέα του θεάματος και των γκολ.

Παρά την αφύπνιση των επιθετικών γραμμών, στην εκκίνηση του δεύτερου γύρου το φετινό πρωτάθλημα, πολύ δύσκολα, θ’ αποφύγει να πάρει τον τίτλο του φτωχότερου σε παραγωγικότητα.

Του Κώστα Μιαούλη

Υπολογίζοντας από την περίοδο 2000-01, όταν και οι ομάδες έγιναν επί μονίμου βάσεως 16, με μια εξαίρεση την σεζόν 2001-02 που ήταν 14, το φετινό έχει τον μικρότερο μέσο όρο επίτευξης τερμάτων ανά αγωνιστική γεγονός που αναδεικνύει και το λιγοστό θέαμα. Κι αν κάποιος πει πως έχουν βελτιωθεί οι άμυνες, είναι μάλλον η ποιότητα των επιθετικών γραμμών, αλλά και των παικτών που έχει επιφέρει αυτή την μειωμένη παραγωγή τερμάτων.

Καλύτερος δεύτερος γύρος, αλλά…

Κάπως καλύτερα μοιάζουν τα πράγματα στον δεύτερο γύρο, μιας και ήδη στις τρεις από τις πέντε αγωνιστικές του, σημειώθηκαν από 20 γκολ και πάνω. Στην 16η είχαμε 25 γκολ, η πιο πρόσφατη αγωνιστική είχε 22, ενώ και 19η ήταν αρκετά παραγωγική με 20. Στον ολόκληρο πρώτο γύρο σε σύνολο 15 αγωνιστικών, αυτό συνέβη μόλις 3 φορές, όταν την 4η είχαμε 21 τέρματα, την 6η 20 και την 11η 20. Το πιο σύνηθες νούμερο σαν συγκομιδή αγωνιστικής, είναι 17, που έχει εμφανιστεί 5 φορές, ενώ σε 4 αγωνιστικές ημέρες το νούμερο 14, έκανε την εμφάνιση του. Συνολικά έχουν σημειωθεί 331 τέρματα και για να μην πάρει η φετινή σεζόν τον τίτλο της πλέον αντιπαραγωγικής, θα πρέπει να σημειωθούν ακόμα 188. Αυτό το νούμερο αθροιστικά με το 331, θα ισοφαρίσει την επίδοση της περιόδου 2008-09, όταν σημειώθηκαν 519 γκολ, με μέσο όρο 2.16. Αυτή τη στιγμή, με τα 331 γκολ σε 160 παιχνίδια, ο μέσος όρος είναι 2.06 γκολ ανά παιχνίδι ή 16,5 γκολ ανά αγωνιστική. Μάλιστα το ακόμα πιο αποθαρρυντικό είναι πως σε απόλυτο αριθμό, το φετινό πρωτάθλημα ίσως να μην φτάσει καν την επίδοση των 524 τερμάτων που είχαν επιτευχθεί την περίοδο 2001-02, όταν οι ομάδες ήταν 14, έγιναν 26 αγωνιστικές και τα συνολικά ματς ήταν 208.

Ο πίνακας των σεζόν

Τα περισσότερα γκολ από τότε που έγιναν οι ομάδες 16 και άρα το σύνολο των αγώνων ήταν 240, σημειώθηκαν την περίοδο 2000-01 και ήταν 717, με μέσο όρο 2.98 τέρματα ανά αγώνα. Το 2001-02 με 32 ματς λιγότερα το νούμερο, όπως γράψαμε παραπάνω ήταν 524 με 2.51 μέσο όρο ανά ματς, το 2002-03 όταν επανήλθαν οι ομάδες στις 16, 617 γκολ και το 2003-04 ήταν 627, με μέσο όρο 2.61.

*Πρωτάθλημα με 14 ομάδες
** Ο κανονικός αγώνας Ιωνικός – Ηρακλής είχε λήξει 2-2, αλλά λόγω εισβολής οπαδού που χτύπησε τον βοηθό, ο αγώνας κατοχυρώθηκε στον «Γηραιό» με 3-0
*** Ο αγώνας Καλαμαριάς – Ολυμπιακού έληξε 1-0, αλλά κατοχυρώθηκε με 3-0 στους «ερυθρόλευκους» λόγω αντικανονικής συμμετοχής του Βάλνερ
**** Ο αγώνας ΠΑΟ- Ολυμπιακού έληξε νωρίτερα 0-1 λόγω επεισοδίων και κατοχυρώθηκε με 3-0 στους «ερυθρόλευκους».

Σε όλες τις περιπτώσεις υπολογίσαμε τα αγωνιστικά γκολ και όχι με βάση το πώς κατοχυρώθηκαν οι αγώνες στα χαρτιά