sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Καρα-βολίδες (video)

Ίσως για τους Άγγλους να αποτέλεσε έκπληξη το γκολ του Γιώργου Καραγκούνη με τη Φούλαμ. Όμως όχι για τον υπόλοιπο κόσμο. Γιατί εμείς έχουμε μάθει για τα καλά πως ο «τυπάρας» πυροβολεί από μακριά.

Πότε με δυνατά σουτ που δεν προλαβαίνει το μάτι των γκολκίπερ, πότε με εκτελέσεις φάουλ που τους αφήνουν άγαλμα, αλλά ενίοτε και με λόμπες, ο «Κάρα» έχει αποδείξει πολλάκις ότι απαγορεύεται να του επιτρέψεις να δοκιμάσει το πόδι του.

21/11/2000: Μαν. Γιουνάιτεντ-Παναθηναϊκός 3-1

Ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης των ομίλων του Champions League αναμετράται με τη Μαν. Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ». Στο 64’ ο Γιώργος Καραγκούνης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει σε 1-1, αλλά οι «διάβολοι» επικρατούν με 3-1.

12/06/2004: Ελλάδα-Πορτογαλία 2-1

Το έπος του 2004 αρχίζει με ποδαρικό του Γιώργου Καραγκούνη. Μόλις στο 7ο λεπτό ανοίγει το σκορ με σουτ εκτός περιοχής απέναντι στην Πορτογαλία και η Εθνική κερδίζει τους οικοδεσπότες με 2-1.

13/04/2008: Παναθηναϊκός-Άρης 1-0

Ο Γιώργος Καραγκούνης με τρομερό σουτ από μακριά πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 74ο λεπτό.

04/11/2008: Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει τη μεγαλύτερη σε εύρος εκτός έδρας νίκη του στο Champions League με 3-0 στη Βρέμη απέναντι στη Βέρντερ. Ο «Κάρα» με βολέ στο 70ο λεπτό διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

26/03/2008: Ελλάδα-Πορτογαλία 2-1 (φιλικό)

Ο εφιάλτης αναβιώνει για τους Πορτογάλους. Σε φιλικό στο Ντίσελντορφ η Εθνική επικρατεί 2-1 με τον «τυπάρα» να σκοράρει δις με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

25/02/2009: Βιγιαρεάλ-Παναθηναϊκός 1-1

Με «τούβλο» εκτός περιοχής στο 59’ ο Καραγκούνης βάζει μπροστά τον Παναθηναϊκό στο «Ελ Μαδριγάλ» στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League (1-1).

10/05/2009: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1

Πρεμιέρα των play offs και ο Παναθηναϊκός κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα. Ο «Κάρα» αυτή τη φορά δεν επιλέγει κάποιο σουτ εκτός περιοχής, αλλά μία λόμπα στοπ 87’ που «κρεμάει» τον Χαλκιά.

05/01/2013: Φούλαμ-Μπλάκπουλ 1-1

Ο Καραγκούνης αποτρέπει τον αποκλεισμό για τη Φούλαμ στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας ισοφαρίζοντας την Μπλάκπουλ σε 1-1 με εξαιρετικό βολέ.