sport-fm.gr ΘΕΜΑ

O πεναλτάκιας Κηπουρός!

Όλοι μιλάνε για τον φόβο του τερματοφύλακα πριν το πέναλτι. Στην περίπτωση του Φώτη Κηπουρού μάλλον συμβαίνει το αντίθετο. Ο τερματοφύλακας του Πλατανιά έχει εξελιχθεί σε μάστερ στις αποκρούσεις πέναλτι. Ο 37χρονος γκολκίπερ έπιασε το ένατο πέναλτι της καριέρας του αποκρούοντας το χτύπημα του Ιωαννού δέκα λεπτά πριν το φινάλε στην Κρήτη στον αγώνα του Πλατανιά με τη Βέροια.

Φέτος, ήταν η δευτερη φορά που κράτησε ανέπαφη την εστία του από την άσπρη βουλα. Η πρώτη ήταν στις 11 Νοέμβρη στην Τούμα όπου μπλόκαρε το πέναλτι του Αθανασιάδη πριν νικηθεί από το δεύτερο που κέρδισε ο ΠΑΟΚ και εκτέλεσε ευστοχα ο Λίνο. Η πρώτη φορά του Κηπουρού πριν από 14 χρόνια ως πορτιέρο της Καβάλας όταν έπιασε πέναλτι του Γιακόβλεβιτς στην Καισαριανή.

Ο Σέρβος άσος του Εθνικού Αστέρα όμως τον νίκησε στο δεύτερο πέναλτι εκείνης της μέρας (3-2 νίκησαν οι γηπεδούχοι).

Πάντως, η πιο μεγάλη στιγμή του, έστω κι αν δεν ήταν αρκετή για να πάρει έστω ένα βαθμό η Χαλκίδα ήταν ο αγώνας στην Καστοριά τον Μάρτη του 2004 όταν έπιασε δυο πέναλτι. Ενα του Ευθυμιάδη και ένα του Νικολάου. Λύγισε όμως από σουτ του Τρούπκου στο 58'.

Οι αποκρούσεις πέναλτι από τον Κηπουρό:

9/12/2012 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-Βέροια 0-0 (Ιωάννου)
11/11/2012 ΠΑΟΚ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-0 (Αθανασιάδης)
4/2/2012 Κέρκυρα-ΠΑΣ 1-2 (Γραμμόζης)
2/2/2008 Λεβαδειακός-ΛΑΡΙΣΑ 0-1 (Αντερσον)
10/3/2004 Καστοριά-ΧΑΛΚΙΔΑ 1-0 (2) (Ευθυμιάδης-Νικολάου)
4/5/2003 ΚΑΒΑΛΑ-Καλαμάτα 3-2 (Καλαντζής)
24/5/2003 ΚΑΒΑΛΑ-Εθνικός Αστ. 1-0 (Κολλιάκος)
30/8/1998 Εθνικός Αστ.-ΚΑΒΑΛΑ 3-2 (Γιακόβλεβιτς)

*Με κεφαλαία οι ομάδες που έπαιζε ο Κηπουρός. Σε παρένθεση ο παίκτης που εκτέλεσε το πέναλτι.