sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Ο Κλαούντιο κι αν «εγέρασε»…

Νέο δεν τον λες, ο γρηγορότερος του κόσμου δεν είναι, αφού βαδίζει στα 35, αλλά τη δουλειά του την ξέρει και την κάνει καλά. Ο Κλαούντιο Πιζάρο φιλοδώρησε με τρία γκολ τη Λιλ οδηγώντας την Μπάγερν Μονάχου στην εντυπωσιακή νίκη με 6-1 και έγραψε ιστορία. Το χατ τρικ μέσα σε 15 λεπτά, πέρασε στο πάνθεον με τα πιο γρήγορα του Champions League, αλλά υπάρχουν κι άλλα τα οποία θα θυμούνται ο Περουβιανός επιθετικός και η ομάδα του. Το sport-fm.gr έχει τις διευθύνσεις και τα ονόματα…

Νέο δεν τον λες, ο γρηγορότερος του κόσμου δεν είναι, αφού βαδίζει στα 35, αλλά τη δουλειά του την ξέρει και την κάνει καλά. Ο Κλαούντιο Πιζάρο φιλοδώρησε με τρία γκολ τη Λιλ οδηγώντας την Μπάγερν Μονάχου στην εντυπωσιακή νίκη με 6-1 και έγραψε ιστορία.

Γράφει ο Τάσος Νικολόπουλος

Το χατ τρικ που πέτυχε μέσα σε 15 λεπτά, πέρασε στο πάνθεον με τα πιο γρήγορα του Champions League. Ο Περουβιανός επιθετικός σκόραρε στο 18ο, στο 28ο και στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης στην «Αλιάνζ Αρένα» και αυτή είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση από καταβολής της διοργάνωσης.

Bayern Munich 6-1 Lille (Highlight b?ng B... από f100003621573062

Το πιο γρήγορο «πιστόλι» είναι από πέρυσι ο Μπαφετίμπι Γκομίς. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε τρεις φορές σε διάστημα οχτώ λεπτών (45’, 48’, 52’) στη νίκη της Ολιμπίκ Λιόν επί της Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ με το εντυπωσιακό σκορ 7-1.

DINAMO ZAGREB 1-7 LYON 7-12-11 FULL HIGHLIGHTS... από garethbetty007

Ένα λεπτό πιο… αργός ήταν από το 1995 ο Μάικ Νιούελ, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ μέσα σε εννιά λεπτά και ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης της Μπλάκμπερν με 4-1 επί της Ρόζενμποργκ.

Η λίστα με τα πιο γρήγορα χατ τρικ στο Champions League:

07/12/2011 Μπατεφίμι Γκομίς: 8 λεπτά (45’, 48’, 52’, 70’ στο παιχνίδι Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Λιόν 1-7)
06/12/1995 Μάικ Νιούελ: 9 λεπτά (31’, 37’, 40’ στο παιχνίδι Μπλάκμπερν-Ρόζενμποργκ 4-1)
07/11/2012 Κλαούντιο Πιζάρο: 15 λεπτά (18’, 28’, 33’ στο παιχνίδι Μπάγερν Μονάχου-Λιλ 6-1)
21/10/08 Χοσέμπα Γιορέντε: 17 λεπτά (67’, 80’, 84’ στο παιχνίδι Βιγιαρεάλ-Άαλμποργκ 6-3)
12/03/2012 Μάριο Γκόμεζ: 18 λεπτά (44’, 50’, 61’, 67’ στο παιχνίδι Μπάγερν Μονάχου-Βασιλεία 7-0)

500άρισε η Μπάγερν

Το πρώτο από τα τρία γκολ που πέτυχε ο Κλαούντιο Πιζάρο ήταν σημαδιακό για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς ήταν το 500οστό στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τους Βαυαρούς, αλλά και το 300οστό εντός έδρας στην Ευρώπη. Παράλληλα, η ταξιαρχία του Γιουπ Χάινκες έγινε η τέταρτη ομάδα στο Champions League που πέτυχε πέντε γκολ σε ένα 45λεπτο, αλλά η πρώτη που το κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι άλλες τρεις, που σκόραραν πέντε φορές, αλλά στην επανάληψη, ήταν ο Άγιαξ τη σεζόν 1995-95 στο 5-1 επί της Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, η Λάτσιο τη σεζόν 2000-01 επίσης στο 5-1 επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ στη Ρώμη και η Μπαρτσελόνα την περυσινή σεζόν στο 7-1 επί της Λεβερκούζεν.