Αγγλία

Ρόμπιν Φαν… Γιουνάιτεντ! (video)

Γι’ αυτό έσκασε 30 εκατ. ευρώ. Γι’ αυτό έγινε τόσος ντόρος. Γι’ αυτό -ακόμα και ως… δευτεραθλήτρια- έχει τη στόφα της πρωταθλήτριας! Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι εγκλιματίστηκε άμεσα στη νοοτροπία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν μια ομάδα μόνος του στο Σαουθάμπτον και με χατ-τρικ την οδήγησε σε μια από τις γνωστές (όσο και απίστευτες) ανατροπές της με 3-2 στα τελευταία λεπτά!

Γι’ αυτό έσκασε 30 εκατ. ευρώ.

Γι’ αυτό έγινε τόσος ντόρος.

Γι’ αυτό -ακόμα και ως… δευτεραθλήτρια- έχει τη στόφα της πρωταθλήτριας!

Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι εγκλιματίστηκε άμεσα στη νοοτροπία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν μια ομάδα μόνος του στο Σαουθάμπτον και με χατ-τρικ την οδήγησε σε μια από τις γνωστές (όσο και απίστευτες) ανατροπές της με 3-2 στα τελευταία λεπτά!

Τρία λεπτά πριν τη λήξη όλα ήταν μαύρα για τη Γιουνάιτεντ. Και… ανάμεικτα για τον Φαν Πέρσι. Γιατί ναι μεν είχε ισοφαρίσει με ένα ακόμα πανέμορφο γκολ (23’) το προβάδισμα του Λάμπερτ (16’). H έμπνευσή του όμως να χτυπήσει αλά Πανένκα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έγινε αντιληπτή από τον γκολκίπερ και κράτησε το 2-1 που είχε διαμορφώσει από το 56’ ο Σνάιντερλιν.

Και κάπου εκεί ο μοιραίος ξανάγινε… ωραίος! Εξαργυρώνοντας λοιπόν την ασταθή απόκρουση του Ντέιβις (87’) επανέφερε το γνωστό κλίμα τρομοκρατίας όταν ισοφαρίζει η Γιουνάιτεντ λίγο πριν τη λήξη. Και με γυριστή κεφαλιά στις καθυστερήσεις επανέφερε την τάξη και τους «κόκκινους διάβολους» σε απόσταση βολής από τους ανταγωνιστές της για τον τίτλο.

Την ίδια ώρα, όμως, που στο «Σεντ Μέρις» γινόταν… χαμός, στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» γινόταν μια μίνι-έκπληξη. Κι αυτό διότι η Άστον Βίλα έβαλε δύσκολα στη Νιούκαστλ (προηγούμενη στο 22' με τον Κλαρκ), δέχθηκε τελικά την ισοφάριση από γκολάρα του Μπεν Αρφά, αλλά κατάφερε τελικά να φύγει με το 1-1 και τον πρώτο πόντο της στο πρωτάθλημα.