Europa League

Μπνέι Γιεχούντα-ΠΑΟΚ 0-2 (τελικό)

Με γκολ των Γεωργιάδη (62') και Αθανασιάδη (72') ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Μπνέι Γιεχούντα στο Ισραήλ και απέκτησε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Τούμπα.

Παρακολουθήσατε live την αναμέτρηση στο sport-fm.gr.

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ με 2-0

Λήξη της αναμέτρησης

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη

82'Αλλαγή και για τους γηπεδούχους με τον Λεβί να περνάει στην θέση του Γκαλβάν

82' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, στην θέση του Γεωργιάδη ο Σαλπιγγίδης

75' Νέα αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάτσε αντί του Λάζαρ.

72' ΓΚΟΛ 2-0 Ο ΠΑΟΚ! Καταπληκτική συνεργασία των Πέλκα, Ρομπέρ και Αθανασιάδη και ο τελευταίος με κοντινή προβολή σκοράρει.

71' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας μπαίνει στη θέση του Γιάννου.

67' Αλλαγή για τους Ισραηλινούς. Ο Αγκάγεφ αντί του Ναούμ.

62' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΠΑΟΚ! Ωραία προσωπική ενέργεια του Γεωργιάδη και φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα στα δίχτυα.

57' Ξανά δημιουργεί προβλήματα ο Μαρίνκοβιτς που απειλεί από τα αριστερά, όμως ο Γλύκος σε ετοιμότητα αποκρούει.

56' Κίτρινη κάρτα στον Αζούζ.

53' Πρώτη καλή στιγμή για την Μπνέι με ατομική ενέργεια του Μαρίνκοβιτς και σουτ που καταλήγει άουτ.

46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Αμπού Ζαίντ αντί του Μενασέ.

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

38' Κίτρινη κάρτα στον Έτο.

Πολύ ωραία προσπάθεια του Γκαρσία, η μπάλα κοντράρει και φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Είναι ολοφάνερη η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ στο ματς, δυστυχώς όμως, δεν έχει έρθει το γκολ για τον "Δικέφαλο" προκειμένου να πιστοποιηθεί αυτό και στον φωτεινό πίνακα.

18' Για πέναλτι διαμαρτύρονται οι παίκτες του ΠΑΟΚ και μάλλον έχουν δίκιο, καθώς σε προσπάθεια του Γεωργιάδη από δεξιά ο Ραντοβάνοβιτς φαίνεται να τον σταματά αντικανονικά.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δείχνουν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και παίζουν πιο επιθετικά.

10' Παραλίγο να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ ο ΠΑΟΚ. Μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Ρομπέρ από αριστερά και παράλληλη σέντρα, ο Έντρι λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ξεκινάει και πάλι η αναμέτρηση.

Μικρή διακοπή με τον Κατσικά να έχει χτυπήσει.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους στη σέντρα.

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώροι οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.

ΜΠΝΕΪ ΓΙΕΧΟΥΝΤΑ: Εγιενούγκμπα, Μόρι, Γκαλ, Αζουζ, Εντρι, Ιβασκεβίτσιους, Ναούμ, Γκαλβάν, Εντλόβου, Μενάσε, Μαρίνκοβιτς.

Στον πάγκο: Αλ Μαντόν, Αμπού Ζαίντ, Ζαιρί, Αγκάιεφ, Λεβί, Μπαργκίγκ, Φίνις.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ετο, Κουμάλο, Κατσικάς, Λίνο, Γεωργιάδης, Λάζαρ, Γκαρσία, Ρομπέρ, Γιάννου, Αθανασιάδης.