sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Ούτε πόλο να παίζανε!(video)

Ένα ιδιαίτερο ρεκόρ σημειώθηκε σαν σήμερα, 26 Ιουνίου, πριν από 58 χρόνια. Ο αγώνας για την προημιτελική φάση του Μουντιάλ του 1954 που διεξήχθη στην Ελβετία μεταξύ της Αυστρίας και της οικοδέσποινας της διοργάνωσης έληξε με το διόλου… ευκαταφρόνητο σκορ 7-5 υπέρ των Αυστριακών! Έτσι, το συγκεκριμένο παιχνίδι παραμένει ως και σήμερα εκείνο στο οποίο έχουν επιτευχθεί τα περισσότερα τέρματα στο πλαίσιο Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Δεν είναι ,όμως, μόνο το τελικό σκορ το οποίο εντυπωσιάζει στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από αντίξοες και ιδιαίτερα ασυνήθιστες καιρικές συνθήκες για τα ελβετικά δεδομένα, αφού η θερμοκρασία που επικρατούσε εκείνη τη μέρα έφτανε τους 40 βαθμούς!

Αυτό καθόλου δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, οι οποίοι επεφύλαξαν ένα επιθετικό ρεσιτάλ για τους 32.000 θεατές που βρέθηκαν στο στάδιο «Λα Ποντέζ» της Λωζάνης.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν με 3-0 σημειώνοντας τρία γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (16, 17 και 19), αλλά οι Αυστριακοί κατάφεραν να προηγηθούν με 4-3 πριν καν τελειώσει το ημίχρονο, γεγονός που τους καθιστά την πρώτη ομάδα στην ιστορία των Μουντιάλ που επιστρέφει από μειονέκτημα τριών γκολ.

Μέσα σε διάστημα 11 λεπτών, από το 16΄ ως το 27΄ είχαν επιτευχθεί 6 γκολ! Το σκορ ημιχρόνου ήταν 5-4 υπέρ των Αυστριακών, με το 45λεπτο αυτό να είναι το πιο… χορταστικό που έχει διεξαχθεί ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί.. έπεσαν από ό,τι φαίνεται, αφού μπήκαν μόλις… τρία γκολ, που διαμόρφωσαν το τελικό 7-5.

Κι αν τα παραπάνω μοιάζουν ενδεχομένως απίστευτα, δείτε το παρακάτω βίντεο που επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές: