Κύπελλο Ελλάδας

Έργο-Τέλος

Το... έργο κράτησε σχεδόν δύο ώρες και στο τέλος ο Πανσερραϊκός ήταν εκείνος που πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των “16” του Κυπέλλου. Τα "λιοντάρια" επικράτησαν στην παράταση του Εργοτέλη, 1-0 με τον Ντα Κόστα με κοντινή προβολή να εκτελεί τους Κρητικούς , δίνοντας το πολυπόθητο εισιτήριο στην ομάδα των Σερρών.

Και οι δύο ομάδες κατά τη διάρκεια των 90 λεπτών αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο κέντρος του γηπέδου, κάνοντας ελάχιστες φάσεις, οι οποίες δεν βρήκαν στόχο. Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Εργοτέλη να καταφέρνει να ισορροπεί το ματς προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά, χωρίς όμως να καταφέρει να διασπάσει την άμυνα του Πανσερραϊκού και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου στάθηκε άτυχη καθώς πραγματοποίησε τρεις αναγκαστικές αλλαγές. Ο Έλληνας τεχνικός στο 28ο λεπτό, είδε τον Τζούνιορ να μην μπορεί να συνεχίσει με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Μπέτο, ο οποίος στο 68ο λεπτό έγινε αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Ολίσε. Το κακό τρίτωσε για τους Κρητικούς στο 93’, όταν ο Ρέντζας έδωσε τη θέση του στον Τζανακάκη.

Ο Πανσερραϊκός έδειξε πιο ξεκούραστος στην παράταση και αφού στο 109’ προειδοποίησαν με δοκάρι του Γκούρτσα, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντα Κόστα έβαλε το γκολ της πρόκρισης.