Champions League

«Καθάρισαν» από νωρίς (vid)

Παίζοντας για 45’ λεπτά το ποδόσφαιρο που χρειαζόταν Ρεάλ Μαδρίτης και Λιόν προχώρησαν σε νίκες κόντρα στους Άγιαξ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ στη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Champions League. Οι παίκτες του Μουρίνιο επικράτησαν 3-0 των Ολλανδών, ενώ οι Γάλλοι 2-0 των Κροατών.

Ρεάλ Μαδρίτης - Άγιαξ 3-0

Αποδίδοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε νωρίς σε σκορ ασφαλείας, που την επέτρεπε να διαχειριστεί διαφορετικά την υπόλοιπη αναμέτρηση. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σε μια φάση που «κρύφτηκε» η μπάλα, άνοιξε το σκορ στο 25’, ενώ ο Κακά με ένα ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Μουρίνιο στο 41’.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 49’ ο Μπενζεμά με κοντινό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Ρεάλ Μαδρίτης: Kασίγιας, Καρβάλιο, Ράμος, Αρμπελόα, Βαράνες, Κεντίρα, Εζίλ (84’ Άλντιτοπ), Τσάμπι Αλόνσο, Κ. Ρονάλντο, Κακά (75’ Ντι Μαρία), Μπενζεμά (75’ Ιγκουαίν)

Άγιαξ: Φέρμεϊρ, Φαν ντερ Βιλ, Αλντερβέιρελντ, Βερτόγκεν, Αντία, Ντε Γιόνγκ, Γιάνσεν (51’ Ενόχ), Έρικσεν, Σουλεϊμάνι (71’ Εμπεσέλιο), Σίγκθορσον, Μπούριχτερ (82’ Σερέρο)

Λιόν – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0

Φορτσάτη μπήκε στην αναμέτρηση η Λιόν, η οποία μόλις στο 23’ άνοιξε το σκορ με τον «δαιμονισμένο» φέτος Γκομίς, ο οποίος, έξω από την περιοχή «κρέμασε» τον Κελάβα και έβαλε τους Λιονέ στη θέση του οδηγού. Λίγο αργότερα, στο 42’ ο νεαρός Κονέ διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του με κοντινή προβολή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός για την Λιόν έπεσε και η Λιόν κρατούσε με σχετική ευκολία τη νίκη, η οποία ήταν και η πρώτη στη διοργάνωση για φέτος.

Λιόν: Γιορίς, Κονέ, Λοβρέν, Ρεβεγιέρ, Σισοκό, Κάλστρομ, Γκρενιέ (79’ Πιέντ), Μπάστος, Γκοναλόν, Μπριάν, Γκομίς (63’ Λακαζέτ)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Κελάβα, Ιμπάνιεθ, Τονέλ, Βίντα, Καλέγιο, Λέκο, Κόβασιτς (46’ Σίμουνιτς), Σάμιρ, Μπαντέλι (46’ Κόμεσακ), Πόκριβατς (74’ Ρουκάβινα), Μπεκίρι