sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Ιστορία έγραψε και ας… έχασε

Η Ίντερ γνώρισε μία από τις πιο ντροπιαστικές ήττες της σύγχρονης ιστορίας της χθες βράδυ, με 3-1 από τη Νοβάρα. Ο Χαβιέρ Ζανέτι δεν κατάφερε να συνδυάσει με μία νίκη το ρεκόρ που πέτυχε, αλλά η ιστορία κατέγραψε την 757η επίσημη συμμετοχή με τους «νερατζούρι» ξεπερνώντας κατά μία τον Τζουζέπε Μπέργκομι.

Ο 38χρονος Αργεντινός εντάχθηκε στο δυναμικό της Ίντερ το 1995 και μαζί τους έχει κατακτήσει πέντε πρωταθλήματα, τέσσερα Κύπελλα και το Champions League.

Ο Χαβιέρ Ζανέτι έχει αγωνιστεί συνολικά 65.656 λεπτά με τη φανέλα της Ίντερ. Εξ αυτών 46.967 ήταν σε αγώνες της Serie A, 12.194 σε ευρωπαϊκά ματς και 5.280 στο Κύπελλο Ιταλίας. Από τις 757 εμφανίσεις του, οι 539 είναι στη Serie A, οι 141 στην Ευρώπη και 64 στο Κύπελλο Ιταλίας. Ολοκλήρωσε όλο το 90λεπτο (χωρίς δηλαδή να αντικατασταθεί) 689 φορές, έγινε αλλαγή μόλις 34 φορές και μπήκε σαν αλλαγή μόλις 33.

Συνολικά έχει πετύχει 21 γκολ, 12 εξ αυτών στη Serie A, 5 στην Ευρώπη, 3 στο Κύπελλο και 1 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Έχει δεχτεί κίτρινη κάρτα 51 φορές και αποβλήθηκε μόνο μία φορά, στην ήττα με 2-0 από την Πάρμα για το Κύπελλο στις 17 Φεβρουαρίου του 1999.