Άρης-Πενιαρόλ 1-2(Τελικό)

Το «Κλεάνθης Βικελίδης» φοράει τα γιορτινά του και πάλι. Αυτή τη φορά αντίπαλος η Πενιαρόλ και οι οπαδοί των «κιτρινόμαυρων» θέλουν να επαναλάβουν την καταπληκτική ατμόσφαιρα της περσινής αναμέτρησης με την Μπόκα Τζούνιορ. Σκοπός; Να ξεκινήσει η χρονιά με τον καλύτερο τρόπο για τους Θεσσαλονικείς.

Από τη μία η φιναλίστ του Κόπα Λιμπερταδόρες, Πενιαρόλ, η οποία πραγματοποιώντας περιοδεία στην Ευρώπη κάνει στάση στη συμπρωτεύουσα και από την άλλη η ομάδα του Σάκη Τσιώλη. Ο προπονητής των «κιτρινόμαυρων» θέλει να τεστάρει την ετοιμότητα των ποδοσφαιριστών του κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο.

90+3 Λήξη του αγώνα

84' Αλλαγές για την Πενιαρόλ. Βγαίνουν Πέρεζ και Γκονζάλεζ και στη θέση τους οι Σίλες και Βαρέλας

82' Φοβερή χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Σούτ του Φατί αποκρούει εξ επαφής ο Καρίνι, η μπάλα καταλήγει στον Παπαζαχαρία που στέλνει τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση

79' Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Καστίγιο περνάει ο Πορτίγια

75' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Καστίγιο με τον Καρίνι να απομακρύνει

73' Αλλαγή για τον Άρη.
Ο Σολτάνι αποχωρεί καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο και στη θέση του περνάει ο Οικονομόπουλος.

71’ Γκολ για τη Πενιαρόλ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Βαγγέλη. Σκόρερ ο Κολούχο

66’ Αλλαγές για τον Άρη. Μπαίνουν οι Αγγελούδης και Γιαννιώτας και εκτός περνούν ο Νέτο και ο Καπετάνος

64' Οι αλλαγές συνεχίζονται. Παλάσιος, Σίλβα, Κριστοφόρο μπαίνουν στο ματς για την Πενιαρόλ στη θέση τωνΓκικόν, Παστορίνι και Τόρες

57' Μεγάλη ευκαιρία για την Πενιαρόλ Ο Παστορίνι περνάει τον Βελλίδη, ωστόσο το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ από την δεξιά πλευρά.

56' «Μαγεία».
Καστίγιο, Τόχα , Σολτανι κρύβουν τη μπάλα με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

55’ Δυνατά μπήκε ο Άρης στην επανάληψη. Σουτ του Φατί απομακρύνει ο Καρίνι

52’ Πρώτη ευκαιρία για τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καπετάνος πασάρει στον Σολτάνι με τον Γαλλοαλγερινό να χορεύει την αντίπαλη άμυνα και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Καρίνι

46’ Αλλαγές για τον Άρη. Παπαζαχαρίας αντί Τσέζαρεκ, Βελλίδης αντί Σηφάκη, Τόχα αντι Γιαννίτση.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

39’ Γκοοολ για τον Άρη. Κάθετη του Καπετάνου στον Βαγγέλη που κάνει κίνηση από δεξιά. Αυτός γυρνάει συρτά τη μπάλα στην περιοχή και ο επερχόμενος Σολτάνι γράφει το 1-1

36’ Τρίτη ευκαιρία σε τρία λεπτά. Σουτ του Σολτάνι η μπάλα λίγο άουτ

35’ Πιέζει ο Άρης. Σουτ του Νέτο έξω από την περιοχή, ο Καρίνι και πάλι στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

34’ Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Πάσα του Σολτάνι στον Καπετάνο, ο τελευταίος έχοντας πλάτη στην εστία γυρνάει και σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

29' Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλεζ

24’ Δυνατό σουτ του Καπετάνου από αριστερά… ο Καρίνι και πάλι αποκρούει και η μπάλα καταλήγει κόρνερ

22' Γκολ για τη Πενιαρόλ. Ο Πέρεζ θα τρυπώσει στην άμυνα του Άρη και με σουτ από κοντά θα... εκτελέσει τον Σηφάκη. Προηγουμένως έχει κατεβάσει τη μπάλα με το χέρι.

20' Απαντά ο Άρης στην αντεπίθεση. Πάσα με το κεφάλι από τον Τσέζαρεκ η μπάλα καταλήγει στο Σολτάνι. Σουτ του τελευταίου με τον Καρίνι να μπλοκάρει.

19' Πρώτη καλή ευκαιρία για την Πενιαρόλ. Σέντρα του Ζαλαγιέτα από δεξιά με τον να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη

8΄Νέα ευκαιρία για τον Καστίγιο. Σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον Καρίνι να μπλοκάρει και πάλι.

Πρώτη ευακαιρία για τον Άρη. Σουτ του Καστίγιο από τα αριστερά, μπλοκάρει ο Καρίνι

1΄Έναρξη του αγώνα

Άρης(Τσιώλης): Σηφάκης, Νέτο, Σολτάνι, Τσέζαρεκ, Καστίγιο, Καπετάνος, Φατί, Γιαννίτσης, Μίσελ, Λαζαρίδης, Βανγκέλι

Πενιαρόλ(Αγκίρε): Καρίνι, Γκονζάλεζ, Παστορίνι, Πέρεζ, Βαλντεζ, Τόρρες, Ζαλαγιέτα, Αλμπίν, Αμόνιο, Ματσεάτσι, Γκουισόν.