Champions League

Σάλκε-Ίντερ 2-1 (Τελικό)

Η Σάλκε θέλει να ολοκληρώσει το θαύμα του Μιλάνου και «χτίζοντας» πάνω στο απίθανο 5-2 του «Μεάτσα» να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League θέτοντας εκτός μάχης την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ίντερ.

Η Σάλκε θέλει να ολοκληρώσει το θαύμα του Μιλάνου και «χτίζοντας» πάνω στο απίθανο 5-2 του «Μεάτσα» να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League.

Με την πλάτη στον τοίχο η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ίντερ, κινδυνεύει να μείνει εκτός συνέχειας.

Λήξη της αναμέτρησης

89΄Κίτρινη κάρτα στον Ρανόκια για φάουλ στον Κυριάκο Παπαδόπουλο

87΄ Αλλαγή για τη Σάλκε Ο Σμιτς στη θέση του Χουράδο

81' ΓΚΟΛ 2-1 Η ΣΑΛΚΕ! Καταπλητική κάθετη του Ραούλ στον Χέβεντες, ο οποίος με άπιαστο σουτ "σκοτώνει" τον Σέζαρ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

80' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Κουτίνιο αντί του Σνάιντερ.

77' Αλλαγή για τη Σάλκε. Ο Χαριστέας αντί του Εντού.

73' Αλλαγή για τη Σάλκε. Ο Ντράξλερ στη θέση του Μπάουμγιοχαν.

66' Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλου, ο οποίος προσπάθησε -ξανά- να χριστεί σκόρερ, αυτήν τη φορά με αντικανονική προβολή στον Σέζαρ.

64' Νέα "φαρμακερή" κεφαλιά του Παπαδόπουλου, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

60' Ο Χέβεντες σκοράρει, όμως το γκολ σωστά δεν μέτρησε καθώς ο αμυντικός της Σάλκε -έστω κι ελάχιστα- ήταν σε θέση οφσάιντ.

58' Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο Μότα.

57' Κοντά στο γκολ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

49' ΓΚΟΛ 1-1 Η ΙΝΤΕΡ! Μετά από κόρνερ, ο Λούσιο πιάνει κεφαλιά και από κοντά ο Τιάγκο Μότα με προβολή ισοφαρίζει.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλαγή για την Ίντερ, ο Πάντεφ στη θέση του Στάνκοβιτς.

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

45' ΓΚΟΛ 1-0 ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΛΚΕ! Προσωπική ενέργεια από τον Ραούλ που περνάει και τον Σέζαρ και ανοίγει το σκορ.

42' Κίτρινη κάρτα στον Ραούλ.

39' Κομπίνα σε χτύπημα φάουλ για την Ίντερ, ο Μαϊκόν βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ.

36' Πολύ ωραίο του Στάνκοβιτς, ακόμη καλύτερη η απόκρουση του Νόιερ με το ένα χέρι.

29' Κίτρινη κάρτα στον Λούσιο.

Μέτριο παιχνίδι στο "Φέλτινς Αρένα", που δεν θυμίζει σε τίποτα το πρώτο ματς στο "Μεάτσα".

15' Καλή στιγμή για τη Σάλκε με κεφαλιά του Ραούλ να μη βρίσκει στόχο.

5' Πρώτο καλό σουτ στον αγώνα από τον Σνάιντερ, μλοκάρει σταθερά ο Νόιερ.

1' Έναρξη του αγώνα

ΣΑΛΚΕ: Νόιερ, Σαρπέι, Χέβεντες, Μπάουμγιοχαν (73' Ντράξλερ), Παπαδόπουλος, Χουράδο (87΄Σμιτς), Μέτσελντερ, Ουτσίντα, Μάτιπ, Εντού (77' Χαριστέας), Ραούλ.

Στον πάγκο: Σέμπερ, Μπλεστάν, Χάο, Καρίμι.

ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Ζανέτι, Στάνκοβιτς (46' Πάντεφ), Λούσιο, Μότα, Σνάιντερ (80' Κουτίνιο), Μαϊκόν, Ρανόκια, Ναγκατόμο, Μιλίτο, Ετό.

Στον πάγκο: Κατσελάτσι, Κόρντομπα, Κάρχα, Κμαπιάσο, Ματεράτσι.

Η γερμανική ομάδα μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς από τη στιγμή που ο Ραλφ Ράνγκνικ ανέλαβε την τεχνική της ηγεσία, με τελευταία το 1-0 επί της Βόλφσμπουργκ. Εκτός πλάνων είναι ο τιμωρημένος Φαρφάν, ενώ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αναμένεται να αγωνιστεί και πάλι στη θέση του μεσοαμυντικού. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, που προέρχεται από νίκη με 2-0 επί της Κιέβο Βερόνα, θα κυνηγήσει μία ακόμη μεγάλη ανατροπή. Ο Λεονάρντο δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Κίβου, αλλά επανέρχεται ο Λούσιο.

Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στον διπλό τελικό του Κυπέλλου UEFA το 1997, με τη Σάλκε να νικά 1-0 στο Γκελζενκίρχεν (με σκόρερ τον Μαρκ Βίλμοτς στο 69’), την Ίντερ να επικρατεί με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό του «Μεάτσα» (με σκόρερ τον Ιβάν Ζαμοράνο στο 84’), αλλά τους Γερμανούς να κατακτούν το τρόπαιο με 4-1 στα πέναλτι. Την επόμενη σεζόν οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στα προημιτελικά και η Ίντερ πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 2-1 χάρη σε γκολ του Ταρίμπο Γουέστ στην παράταση. Η Ίντερ, που δύσκολα θα γίνει η πρώτη ομάδα που κατακτά το τρόπαιο του Champions League διαδοχικές σεζόν, συμμετέχει για 11η φορά στα προημιτελικά μετρώντας 8 προκρίσεις, ενώ η Σάλκε είχε αποτύχει να προκριθεί στις δύο προηγούμενες απόπειρές της στα προημιτελικά (1958/59 και 2007/08). Οι «βασιλικοί μπλε», που φέτος έχουν τέσσερις επιτυχίες σε ισάριθμα ματς στην έδρα τους στο Champions League, μετρούν 3 νίκες και 2 ισοπαλίες ως γηπεδούχοι απέναντι σε ιταλικές ομάδες, ενώ οι «νερατζούρι» σε γερμανικό έδαφος έχουν 5 νίκες, 7 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Στο όριο των καρτών για τη Σάλκε είναι οι Κλάας Γιαν Χούντελαρ και Μανουέλ Χουράδο, ενώ για την Ίντερ ο Τιάγκο Μότα. Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σλοβένος Νταμίρ Σκόμινα.