Δεν τα παρατάει ο Ηρακλής

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε στο «Ιβανώφειο» της Καβάλας με σκορ 83-79, για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Ο Γηραιός είχε ανεβασμένη ψυχολογία από το «διπλό» στη Ρόδο, ωστόσο στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε κάπως νωθρά. Στο δεύτερο, όμως, όπου πήρε το προβάδισμα, το διατήρησε μέχρι τέλους, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους Καβαλιώτες, οι οποίοι υποχρεώθηκαν στην τρίτη σερί τους ήττα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, επιτρέποντα στην Καβάλα να προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους (8-18). Οι «κυανόλευκοι» απάντησαν και μείωσαν σε 15-21 για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 28-29. Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε ο Ηρακλής, όπου με πρωταγωνιστές τους Πάρκερ, Κόλεμαν, Μαρμαρινό έκανε την ανατροπή, μετατρέποντας το σκορ σε 52-42. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Γηραιό να είναι στο +9 (56-47) και τον Πάρκερ να μετρά 19 πόντους.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ηρακλής έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (64-52). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια χαλαρότητα, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί αυτό η Καβάλα και να μειώσει στους έξι (66-60). Ο Γηραιός με καλάθι του Πάρκερ ανέβασε το σκορ στο 71-61, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 από πλευράς Ηρακλή το οποίο «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +14 (75-61), έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη απάντησαν με καλάθια των Καραποστόλου και Παλάσιο, ρίχνοντας τη διαφορά και πάλι κάτω από τους 10 πόντους (75-66). Το ματς πήρε «φωτιά» δύο λεπτά πριν το τέλος όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -5 (78-73). Το δίποντο του Κόλεμαν έκανε το 80-73 για να απαντήσει με τρίποντο ο Μάκιντος και να μειώσει σε 80-76. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών, όπου εκεί οι «κυανόλευκοι» δεν ήταν ψύχραιμοι με αποτέλεσμα η Καβάλα να μειώσει κι’ άλλο και συγκεκριμένα σε 83-79, όπου τελικά αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Ηρακλής: Πάρκερ 30 (4), Δεμερτζής, Αγγελακόπουλος 9 (3), Μαρμαρινός 11 (1), Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς 10 (1), Δέσπος 3, Κόλεμαν 12 (2), Εϊτουταβίτσιους 8 (1).

Καβάλα: Μάκιντος 15 (3), Παλάσιο 23 (1), Κοστόφ 1, Παπανικολάου, Στεφανίδης, Σίμονς 12, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 3 (1), Καραποστόλου 16 (3), Αγγελόπουλος 9 (1).

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 56-47, 71-61, 83-79