Πρώτη νίκη με «Πίξι» στην Ελλάδα

Την πρώτη του νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα με τον Λευτέρη Σούμποτιτς στον πάγκο πήρε ο Άρης, που επικράτησε στο «Αλεξάνδρειο» του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 75-66, για τη 19η αγωνιστική της Α1. Εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, οι «κίτρινοι» δεν δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια, όπου συντηρούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Άρη, ο οποίος στα τέσσερα πρώτα λεπτά ήταν ήδη στο +6 (10-4) και αυτό χάρη στον Ταπούτο που είχε μέχρι εκείνο το σημείο 2/2 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν καλό ρυθμό στη συνέχεια, όπου ο Χαραλαμπίδης δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο έκανε το 17-11. Ωστόσο ήταν η σειρά του Κολοσσού να αντιδράσει και με ένα σερί 9-0 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με +3 (17-20) και ενώ απέμενε λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος της περιόδου. Τελικά η λήξη βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20), χάρη σε εύστοχες βολές των Μπορόβνιακ και Χαραλαμπίδη.

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησαν και στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, όπου με ένα 4-0 στα δύο πρώτα λεπτά, έκαναν το 24-20. Οι πρώτοι πόντοι για τους Ροδίτες στη δεύτερη περίοδο ήρθαν από τις δύο εύστοχες βολές του Ασημακόπουλου (24-22). Όμως, οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς «έσφιξαν» την άμυνά τους και με διαδοχικούς πόντους από Ταπούτο και Μπράουν πήγαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (34-24). Προβάδισμα που συντήρησαν μέχρι και 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43-33). Το 43-35 του πρώτου μέρους διαμορφώθηκε με καλάθι του Παππά, ωστόσο στο καλό δεκάλεπτο του Άρη συνέβαλαν τα μέγιστα οι Μπράουν και Μπορόβνιακ με 6 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά άστοχες και οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του να είναι 51-39. Αυτό φυσικά εξυπηρετούσε τον Άρη, που σχεδόν αβίαστα συντηρούσε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, ενώ ήταν πολύ καλός και στον τομέα τον ριμπάουντ έχοντας μαζέψει 23 έναντι 11 των Ροδιτών. Τελικά το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους «κίτρινους» να προηγούνται με 14 (60-46). Ίδιο το σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να βρίσκεται συνεχώς πάνω από τους 10 πόντους. Στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό ο Κολοσσός, εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα των γηπεδούχων (68-59), ενώ 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έφτασε ακόμα και στο -7 (71-64). Ο Γκόλεματς λίγο πριν το τέλος έκανε το 73-66, για να διαμορφώσει το τελικό 75-66 ο Τσαϊρέλης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 60-46, 75-66

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 7(2), Ταπούτος 13(2), Τάκερ, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέτας 6, Χαραμπίδης 24(5), Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 16, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 3, Τόμας 2.

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης Π. 19, Καυκής 3(1), Τζόρνταν 8, Πάνος 1, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 3, Χαρίσης 2, Τσάμης 4, Παππάς 11, Γκόλεματς 12(1), Γεωργαλής 3(1), Ιβάνοβιτς.

Γήπεδο: Αλεξάνδρειο

Διαιτητές: Γκόντας, Κατραχούρας, Αφεντουλίδης

Κομισάριος: Γκάτζος