Europa League

Την «καθάρισε» σε τρία λεπτά…

Μέσα σε τρία λεπτά, με τα γκολ των Νιλμάρ (43’) και Ρόσι (45‘+1’), η Βιγιαρεάλ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή 2-1 κόντρα στη Νάπολι (17’ Χάμσικ) και πέρασε στους «16» του Europa League, εκεί όπου την περιμένει η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Στην επόμενη φάση του θεσμού και οι Μπενφίκα, Άγιαξ, Μπράγκα, Ντιναμό Κιέβου, Παρί και Τβέντε. Δείτε τι έγινε στα ματς των 20:00

Μέσα σε τρία λεπτά, με τα γκολ των Νιλμάρ (43’) και Ρόσι (45‘+1’), η Βιγιαρεάλ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή 2-1 κόντρα στη Νάπολι (17’ Χάμσικ) και πέρασε στους «16» του Europa League, εκεί όπου την περιμένει η Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Πρόκριση και για την Μπενφίκα που την ίδια ώρα «άλωσε» την έδρα της Στουτγκάρδης με σκορ 2-0. Στην επόμενη φάση και ο Άγιαξ 2-0 την Άντερλεχτ, όπως και η Παρί Σεν Ζερμέν, παρά την ισοπαλία 0-0 με την Μπάτε Μπορίσοφ.

Ματσάρα στην Ολλανδία, όπου η Τβέντε πήρε με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (0-2) το εισιτήριο για τους «16», φιλοξενώντας την Ρούμπιν Καζάν σε ένα παιχνίδι που έληξε 2-2.

Πολύ λίγη φάνηκε στην Ντιναμό Κιέβου η Μπεσίκτας, που μετά το 1-4 στην Τουρκία, τη φιλοξένησε απόψε στην Ουκρανία και την «κέρασε» μία ακόμη τεσσάρα (4-0). Τέλος, η Μπράγκα επικράτησε 2-0 της Λεχ Πόζναν και πέρασε κι αυτή στην επόμενη φάση.

Δείτε εδώ τι έγινε στα ματς των 20:00

Οι επαναληπτικοί της φάσης των «32»

Πέμπτη 24/2

Τα παιχνίδια των 20:00

Ζενίτ-Γιουνγκ Μπόις 3-1 (1-2)
(41' Λάζοβιτς, 52' Σέμακ, 76' Σιρόκοφ - 21' Τζέμαλ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Ρέιντζερς 2-2 (1-1)
(42' Μέντες, 83’ Γιανίκ - 20' Ντιούφ, 90’+2’ Εντού)

Λίβερπουλ-Σπάρτα Πράγας 1-0 (0-0)
(86’ Κάουτ)

Σπαρτάκ Μόσχας-Βασιλεία 1-1 (3-2)
(90’+1’ ΜακΓκίντι - 15' Τσίπερφιλντ)

Αϊντχόφεν-Λιλ 3-1 (2-2)
(55’ Τζούτζακ, 67’ Λενς, 73’ Μαρσέλο - 23' Φρο)

Λεβερκούζεν-Μέταλιστ 2-0 (4-0)
(47’ Ρόλφες, 70’ Μπάλακ)

Τα παιχνίδια των 22:05

Άγιαξ-Άντερλεχτ 2-0 (3-0)
(11', 17' Σουλεϊμάνι)

Η πρόκριση είχε καθοριστεί από το πρώτο παιχνίδι μιας και ο Άγιαξ είχε επικρατήσει με 3-0. Ο αγώνας στο «Άμστερνταμ Αρένα» ήταν μια τυπική διαδικασία, όμως οι γηπεδούχοι με σοβαρότητα δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν και σε δεύτερη νίκη με σκορ 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σουλείμανι που σημείωσε και τα δυο τέρματα των Ολλανδών στο 11΄και στο 17΄. Στην επόμενη φάση ο Άγιαξ θα αντιμετωπίσει την Σπαρτάκ Μόσχας, η οποία απέκλεισε τη Βασιλεία.

Μπράγκα-Λεχ Πόζναν 2-0 (0-1)
(8' Άλαν, 36' Λίμα)

Σε σκορ πρόκρισης από το πρώτο 45λεπτο έφτασε η Μπράγκα με τα γκολ που σημείωσαν ο Άλαν στο 8΄και ο Λίμα στο 36ο λεπτό, ανατρέποντας το εις βάρος τους 1-0 του πρώτου αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές αφού στο 86΄ο Κίκουτ πήρε την κόκκινη κάρτα. Η Μπράγκα στη φάση των 16 θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ.

Ντιναμό Κιέβου-Μπεσίκτας 4-0 (4-1)
(3' Βουκόγιεβιτς, 55' Γιαρμολένκο, 64' Γκούσεφ, 74' Σεφτσένκο)

Με θριαμβευτικό τρόπο σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση η Ντιναμό Κιέβου που διέσυρε την Μπεσίκτας με 4-0 και προκρίθηκε στη φάση των 16 με συνολικό σκορ 8-1. Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Βουκόγιβιτς στο 3ο λεπτό βάζοντας από νωρίς τέλος στις προσδοκίες των Τούρκων να διεκδικήσουν κάτι καλό. Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και σημείωσαν τρία γκολ σε διάστημα 19 λεπτών. Ο Γιαρμολένκο στο 55΄έκανε το 2-0, ο Γκούσεφ στο 64ο σημείωσε το 3-0 και ο Σεβτσένκο στο 74΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Η ουκρανική ομάδα στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι που απέκλεισε τον Άρη.

Μάντσεστερ Σίτι-Άρης 3-0 (0-0)
(8', 12' Τζέκο, 75' Τουρέ)

Τβέντε-Ρουμπίν Καζάν 2-2 (2-0)
(45' Γιάνσεν, 47' Ντάγκλας - 22' Ανσάλντι, 24' Νομπόα)

Εισιτήριο με επιστροφή στην κόλαση είχε βγάλει η Τβέντε. Οι Ολλανδοί… έπαιξαν με τον διάβολο στην έδρα τους κόντρα στην Ρούμπιν Καζάν, καθώς στο 24’ βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 0-2. Η πρόκριση κρεμόταν από ένα σκοινί μέχρι που λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Γιάνσεν μείωσε 1-2. Στην επιστροφή των δύο ομάδων από αυτά, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ντάγκλας έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι και έστειλε τους γηπεδούχους στους… 16 ουρανούς.

Στουτγάρδη-Μπενφίκα 0-2 (1-2)
(30' Σάλβιο, 78' Καρντόσο)

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα έχοντας το υπέρ τους 2-1, από το πρώτο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα στο 30ο λεπτό με τον Σάλβιο. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος ο Καρντόσο σκόραρε στο 78ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και δίνοντας την πρόκριση στη Μπενφίκα. Οι «αετοί» στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν την Παρί Σεν Ζερμέν.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπάτε Μπορίσοφ 0-0 (2-2)

Το ισόπαλο 2-2 του πρώτου αγώνα έδινε προβάδισμα πρόκρισης στην Παρί. Στο «Παρκ Ντε Πρένς» οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα και οι γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Μπενφίκα.

Βιγιαρεάλ - Νάπολι 2-1 (0-0)
(43' Νιλμάρ, 45'+1' Ρόσι - 17' Χάμσικ)

Το «κίτρινο υποβρύχιο» αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει. Ο Χάμσικ στο 17’ πάγωσε το «Μαδριγάλ» και όλα έδειχναν ότι οι Ιταλοί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα επέστρεφαν στη χώρα τους με το εισιτήριο στο τσεπάκι. Τα πόδια όμως των γηπεδούχων αντί να κοπούν έβγαλαν φτερά. Αρχικά στο 43’ ο Νιλμάρ ισοφάρισε και, ακολούθως, τρία λεπτά αργότερα ο Ρόσι κατάφερε να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Τα ζευγάρια στους «16» (10 και 17 Μαρτίου)