Europa League

Πόρτο με τρέλα, Λίβερπουλ με… ομπρέλα!

Αντιφατικά καιρικά φαινόμενα στο Europa League! Την ώρα που η Πόρτο αποδεικνυόταν καταιγίδα στο «Σαντσέθ Πιθχουάν» (2-1 τη Σεβίλλη), η Λίβερπουλ νοιαζόταν απλά να κρατήσει… ομπρέλα (και προβάδισμα) με το 0-0 στην έδρα της Σπάρτα Πράγας. «Πήρε και σήκωσε» τη Βασιλεία η Σπαρτάκ (3-2 από 2-0), όρθια… από το πουθενά (2-2) έμεινε -απέναντι στη Λιλ- η Αϊντχόφεν!

Αντιφατικά καιρικά φαινόμενα στο Europa League!

Την ώρα που η Πόρτο αποδεικνυόταν καταιγίδα στο «Σαντσέθ Πιθχουάν» (2-1 τη Σεβίλλη), η Λίβερπουλ νοιαζόταν απλά να κρατήσει… ομπρέλα (και προβάδισμα) με το 0-0 στην έδρα της Σπάρτα Πράγας.

«Πήρε και σήκωσε» τη Βασιλεία η Σπαρτάκ (3-2 από 2-0), όρθια… από το πουθενά (2-2) έμεινε -απέναντι στη Λιλ- η Αϊντχόφεν!

«Ίσα βάρκα-ίσα νερά» Ρέιντζερς και Σπόρτινγκ (1-1), βύθισε στο τέλος τη Ζενίτ η Γιουνγκ Μπόις (2-1).

Δείτε τι έγινε στα ματς των 20:00!

Τα ματς των 22:05

Ρέιντζερς-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στη Σκωτία, όπου η Ρέιντζερς φιλοξένησε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα ταξίδευαν στην Πορτογαλία έχοντας στις βαλίτσες τους το προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά ήρθε το γκολ του Φερνάντεζ στο 89’ για να τους… κόψει τα πόδια. Οι «διαμαρτυρόμενοι» προηγήθηκαν στο 67’ με τον Γουίτακερ.

Σπάρτα Πράγας-Λίβερπουλ 0-0

Ισόπαλες χωρίς τέρματα έμειναν Σπάρτα Πράγας και Λίβερπουλ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση. Οι σημαντικές απουσίες των Τζέραρντ και Σουάρες δεν επέτρεψαν στους κόκκκινους να σκοράρουν. Ο Σωτήρης Κυργιάκος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Βασιλεία-Σπαρτάκ Μόσχας 2-3

Με την πρόκριση στο τσεπάκι θα επιστρέψει στη Ρωσία η Σπαρτάκ. Από την άλλη, αυτό που έπαθαν οι Ελβετοί, ούτε στον χειρότερο εχθρό τους δεν θα το εύχονταν. Αφού προηγήθηκαν με τα γκολ των Φράι (36’) και Στρέλερ (41’), στο δεύτερο μέρος τους έπιασε τρικυμία. Αρχικά μείωσε στο 61’ ο Κομπάρεφ στη συνέχεια ισοφάρισε στο 70’ ο Ντζιουμπά και στο 93’ ήρθε ο Ανανίτζε για να τους αποτελειώσει.

Γιουνγκ Μπόις-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 2-1

Το παγωμένο φόβητρο που ακούει στο όνομα Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, πλέον δεν φαίνεται να προκαλεί στους αντιπάλους της τα ίδια συναισθήματα με το πρόσφατο παρελθόν. Η Γιουνγκ Μπόις, αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από του Ρώσους με το γκολ του Λόμπαερτς στο 20’, στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο 46’ ο Λουσιτς έφερε την ισορροπία στο ματς και στις καθυστερήσεις (93’) ο Μαγιούκα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΠΑΟΚ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1

Στη Μόσχα θα τα παίξει όλα για όλα ο ΠΑΟΚ. Μπορεί να έχασε 1-0 από την ΤΣΣΚΑ στην Τούμπα, μπορεί από το 29’ που σκόραρε ο Νέσιντ να χάθηκε από το γήπεδο, αλλά οφείλει να πάει στη ρεβάνς και να παλέψει (έστω και αν, πλέον, δεν έχει πολλές πιθανότητες) για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Σεβίλλη-Πόρτο 1-2

Νίκη μισή πρόκριση πήρε η Πόρτο που επικράτησε 2-1 στην έδρα της Σεβίλλης. Οι «δράκοι» πήραν το προβάδισμα με τον Ρολάντο στο 58ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και οχτώ λεπτά αργότερα με τον Κανουτέ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Στο 85΄ο Γκουαρίν διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έδωσε το πλεονέκτημα για τη ρεβάνς στην Πόρτο.

Λιλ-Αϊντχόφεν 2-2

Μέσα σε δύο λεπτά η Αϊντχόφεν έφερε τα πάνω κάτω. Η Λιλ, με τα τέρματα που σημείωσαν οι Γκουεγιέ (6’) και Ντε Μέλο (31’) πίστεψε ότι εύκολα ή δύσκολα, θα ταξιδέψει στην Ολλανδία έχοντας το πάνω χέρι για την πρόκριση. Όπως φάνηκε, λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο. Στο 83’ ο Μπούμα και στο 84’ ο Τοϊβόνεν έφεραν το ματς στα ίσια και έχρισαν την Αϊντχόφεν φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μέταλιστ Χαρκίβ-Λεβερκούζεν 0-4
(23’ Ντέρντιγιονγκ, 72' Κάστρο, 90', 92' Σαμ)

Νάπολι-Βιγιαρεάλ 0-0

Άντερλεχτ-Άγιαξ 0-3
(32' Άλντερβέιρελντ, 59' Έρικσεν, 67' Ελ Χαμνταουί)

Λεχ Πόζναν-Μπράγκα 1-0
(72' Ρούντβενς)

Μπεσίκτας-Ντιναμό Κιέβου 1-4
(37' Κουαρέσμα - 27' Βουκόγιβιτς, 50' Σεφτσένκο, 56' Αγίλα, 90 Γκούσεφ πεν.)

Μπενφίκα-Στουτγκάρδη 2-1
(70' Καρντόσο, 81' Χάρα - 21' Χάρνικ)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ-Παρί Σεν Ζερμέν 2-2
(16' Μπρεσάν, Γκόρντετσουκ - 30' Ερντίνγκ, 89' Λουιντουλά)

(66’ Γουίτακερ - 89’ Φερνάντεζ)

(36’ Φράι, 41’ Στρέλερ - 61’ Κομπάροφ, 70’ Τζιούμπα, )

(46’ Λούλιτς, 90’+4’ Μαγιούκα - 20’ Λόμπαερτς)

(29’ Νέσιντ)

(65’ Κανουτέ - 58’ Ρολάντο, 85’ Γκουαρίν)

(6’ Γκεγιέ, 31’ Ντε Μέλο - 83’ Μπούμα, 84’ Τοϊβόνεν)

* Οι επαναληπτικοί θα γίνουν την επόμενη Πέμπτη, με εξαίρεση τον αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-ΠΑΟΚ, που θα γίνει την Τρίτη 22/2 και τον αγώνα Πόρτο-Σεβίλλη, που θα γίνει την Τετάρτη 23/2.