Ελλάδα

Ντέρμπι από τα παλιά στη Ζωφριά

Κάτι η ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Ζωφριάς, κάτι το ντεμπούτο του Άγγελου Κορωνιού στον πάγκο της, έδωσαν στην ΑΕΚ την ώθηση που έψαχνε προκειμένου να κοιτάξει στα μάτια τον Ολυμπιακό για 39 αγωνιστικά λεπτά και τελικά να ηττηθεί με σκορ 79-74 και… ψηλά το κεφάλι για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Ένα τρίποντο του Σπανούλη λίγο πριν το φινάλε, έβγαλε τα «κάστανα από την φωτιά» για την ομάδα του Ίβκοβιτς.

Οι «ερυθρόλευκοι» έτσι διατήρησαν το αήττητο τους, αν και… ίδρωσαν πολύ κόντρα στην αξιόμαχη Ένωση που παρά τα προβλήματά της, κέρδισε τις εντυπώσεις με κορυφαίους τους Κοχαντάρεβιτς, Χαρτ και Καστλ. Στα αρνητικά, που ευτυχώς λόγω της προσπάθειας των παικτών, ξεχάσαμε εύκολα, είναι η δεκάλεπτη διακοπή στην πρώτη περίοδο λόγω καπνογόνου που έπεσε στο παρκέ.

Το ματς:

ΑΕΚ και Ολυμπιακός μπήκαν μέσα στο παρκέ με σκοπό να παίξουν ωραίο και ελεύθερο μπάσκετ και για τρία λεπτά τα κατάφεραν. Στη συνέχεια πρωταγωνιστές έγιναν κάποιο «ανεγκέφαλοι» της κερκίδας που πέταξαν φωτοβολίδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για 10 περίπου λεπτά. Όταν οι παίκτες μπήκαν ξανά στο γήπεδο, προσπάθησαν να βρουν ξανά ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίους τους Μπουρούση, Τεόντοσιτς ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 28-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοχαντάρεβιτς, ο Χαρτ και ο Ντικούδης έβρισκε λύσεις στην επίθεση και δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει. Οι Πειραιώτες έμεναν μπροστά στο σκορ χάρη στους Μπουρούση και Χαλπερίν, ωστόσο η Ένωση, κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν με διαφορά έξι πόντων (46-40) υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού, μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και ένα τρίποντο του ασταμάτητου Κοχαντάρεβιτς έφερε την Ένωση στο -2 (48-46), ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Καστλ διαμόρφωσε το 54-54. Τέσσερις γρήγοροι πόντοι από Σπανούλη και Μπουρούση «ξεκόλλησαν» τους «ερυθρόλευκους». Το 58-60 με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος έδειξε ότι το ματς είχε ακόμα πολύ δρόμο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ΑΕΚ και Ολυμπιακός συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Κοχαντάρεβιτς πλέον δεν ήταν μόνος στο σκοράρισμα, καθώς Καστλ και Χαρτ είχαν ξεπεράσει τους 15 πόντους, ενώ από την πλευρά των Πειραιωτών ο Μπουρούσης παρέμενε σε… απόσταση από τους υπόλοιπους. Το 71-73 ένα λεπτό πριν το φινάλε που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Χαρτ, ανάγκασε τον Ίβκοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν ο Σπανούλης ανέλαβε να βγάλει τα «κάστανα από την φωτιά» και το έκανε με τρίποντο που έκανε το σκορ 76-71. Ένα καλάθι και φάουλ του Έρτσεγκ έκανε το σκορ 74-79 και κάπου εκεί, όλα κρίθηκαν. Το τελικό έδωσε στους ερυθρόλευκους τη νίκη και στην ΑΕΚ, ώθηση για την δύσκολη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-46, 58-60, 74-79

ΑΕΚ (Άγγελος Κορωνιός): Καστλ 17, Κοχαντάρεβιτς 15, Νικολαΐδης, Παπανικολάου 6, Χαρτ 20, Ντικούδης 11, Δορκοφίκης, Αντωνάκης, Καλλινικίδης 3, Κάρι 2

Ολυμπιακός(Ντούσαν Ίβκοβιτς): Σπανούλης 5, Μπουρούσης 19, Κέσελ 3, Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 9, Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 7, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 14, Τεόντοσιτς 11

Γήπεδο: Κλειστό Ζωφριάς

Διαιτητές: Ψαριανός, Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης

Κομισάριος: Γιοχαλής