Πανηγυρίζει τη νίκη, όχι τη διαφορά

Τη νίκη ύστερα από δύο αγωνιστικές πήρε η Καβάλα, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με σκορ 66-58 για την 15η μέρα της Α1 μπάσκετ, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε από νωρίς στο ματς μία διαφορά «ασφαλείας» την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Βασικό ρόλο στον αγώνα έπαιξε η καλή άμυνα των γηπεδούχων, καθώς υποχρέωσε τους Περιστεριώτες σε 22 λάθη.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν ιδιαιτέρως άστοχες. Η Καβάλα ήταν αυτή που προηγήθηκε με καλάθι του Γιόροβιτς, ωστόσο ένα επιμέρους σκορ 2-13 από το Περιστέρι, ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ της αναμέτρησης, στα μισά του δεκαλέπτου. Η διακοπή «αφύπνισε» τους παίκτες των γηπεδούχων, όπου με ένα σερί 12-0 έκαναν το 16-13 δύο λεπτά πριν τέλος της περιόδου. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Καβάλα να προηγείται με 20-16 και αυτό χάρη στην καλή άμυνα που έπαιξε, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε επτά λάθη.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ήταν αρκετά άστοχοι, καθώς σε επτά λεπτά είχαν πετύχει από οκτώ πόντους, με το σκορ να είναι στο 28-24. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και με ένα επιμέρους σκορ 7-1 πήγαν τη διαφορά στο +10 (35-25). Το μόνο που κατάφερε το Περιστέρι ήταν να πετύχει μία βολή με τον Β. Μάντζαρη, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καραποστόλου με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου διαμόρφωσε το 36-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε καθόλου η εικόνα της αναμέτρησης. Η Καβάλα συντηρούσε τη διαφορά που είχε πάρει ήδη από το πρώτο ημίχρονο χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, καθώς το Περιστέρι δεν είχε τις λύσεις για να μειώσει. Τελικά η περίοδος έκλεισε, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-41. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στην τέταρτη περίοδο μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και με ένα επιμέρους σκορ 2-5, στα τρία πρώτα λεπτά έφερα τη διαφορά στο -6 (52-46). Όμως, η Καβάλα με διαδοχικά καλάθια των Στεφανίδη και Παλάσιο έκανε ένα δικό της 8-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (60-46), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Αυτό που απασχολούσε τώρα και τους δύο ήταν η διαφορά, καθώς οι Περιστεριώτες είχαν το +11 (65-54) από τον πρώτο γύρο. Με ένα επιμέρους σκορ 3-12 για τους φιλοξενούμενους το σκορ έγινε 63-58 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 66-58 με ένα τρίποντο του Παλάσιο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-26, 50-41, 66-58

Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 2, Παλάσιο 7(1), Κοστόφ 4, Χαφ 4, Παπανικολάου, Στεφανίδης 10(2), Πιεβάλιτσα, Σίμονς 13, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 11, Καραποστόλου 11(3), Αγγελόπουλος 4.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 1, Κινγκ 16(2), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 6, Α. Μάντζαρης, Σκοτ 8(2), Τσιάκος 10(1), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 6(2), Λιούμπι 5, Μαρίνος, Μότσνικ 4.

Γήπεδο: ΔΑΚ Καλαμίτσας

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Κατραχούρας

Κομισάριος: Τσανίδης