Ισπανία

Ρόσι ο λυτρωτής

Μπορεί να χρειάστηκε δύο τέρματα του Τζουζέπε Ρόσι μέσα σε εφτά λεπτά και ενώ είχε προηγηθεί το γκολ του Αρανμπούρου, αλλά τελικά η Βιγιαρεάλ κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της Σοσιεδάδ στο «Μαδριγάλ» για την 20η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Σοσιεδάδ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα «πάγωσε» το «Μαδριγάλ» ανοίγοντας το σκορ με τέρμα του Αρανμπούρου, ωστόσο η αντίδραση του «κίτρινου υποβρυχίου» ήταν άμεση. Στο 40ο λεπτό, ο Τζουζέπε Ρόσι έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ «ξαναχτύπησε». Στο 47ο λεπτό, βρέθηκε στην σωστή θέση, "τσίμπησε" την μπάλα όσο έπρεπε μπροστά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και την έστειλε για δεύτερη φορά στα δίχτυα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1 που έδωσε στην ομάδα του το πολύτιμο τρίποντο.

Συνθέσεις:

Βιγιαρεάλ: Ροντρίγκες, Μουσάτσιο, Καθόρλα, Ρούμπεν, Κάνι (Μαρτσένα), Καπντεβίλα, Ντιέγκο Λόπες, Βαλέρο (Σισίνιο), Μπρούνο, Ρόσι, Μάριο

Σοσιεδάδ: Μπράβο, Εστράδα, Γκονζάλες, Λαμπακα, Ανσοτέγι, Μπεργκάρα (Σαρπόνγκ), Ιγιαραμέντι, Πριέτο, Αρανμπούρου, Γκριεζμαν, Γιορέντε (Ταμούδο)