Ιταλία

Δεν εγκαταλείπει η Ρόμα!

Απ’ τη μάχη για τον τίτλο, η Νάπολι κινδυνεύει να χάσει και την 2η θέση. Η Ρόμα πήρε στην εκπνοή το ντέρμπι με τους παρτενοπέι (1-0) μείωσε στο -2 και παράλληλα χάρισε το πρωτάθλημα στη Γιουβέντους.

Η Ρόμα χάρισε το πρωτάθλημα στην Γιουβέντους. Με γκολ του Ναϊνγκολάν στο φινάλε πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι (1-0) στο Ολίμπικο, ξαναμπήκε στο παιχνίδι της 2η θέσης κι έστεψε και μαθηματικά τους μπιανκονέρι πρωταθλητές.

Πολύ κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Σπαλέτι αν και μπήκε πιο δυνατά στη συνέχεια κάθισε, ενώ στο 21ο λεπτό έχασε και τον Κώστα Μανωλά έπειτα από χτύπημα του Ιγκουαΐν. Οι φιλοξενούμενοι ξεθάρεψαν στο δεύτερο 45λεπτο κι έγιναν πιο απειλητικοί με τις αντεπιθέσεις που επιχείρησαν. Μετά κι από τις μεγάλες ευκαιρίες των Ελ Σαραουΐ και Ιγκουαΐν λίγο πριν το 75’, όλα έδειχναν πως δεν θα αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος. Τελικά, ο Ναϊνγκολάν στο 89’ έδωσε τη λύση στους «τζιαλορόσι», που έκαναν ντέρμπι τη μάχη για το απευθείας εισιτήριο στο Champions League.