Απόλλων- Ξάνθη

Εύκολη επικράτηση και μεγάλη βαθμολογική "ανάσα" για τον Απόλλωνα, που επικράτησε 2-0 της Ξάνθη στη Ριζούπολη με τέρματα των Μίνγκα και Πετρόπουλου.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Απόλλωνα απέναντι στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Την επιστροφή στις νίκες θέλουν οι παίκτες της "Ελαφράς Ταξιαρχίας", που προέρχονται από την εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στον Λεβαδειακό.
Ίδιος στόχος και για τους Ακρίτες, που ακόμη δεν έχουν νίκη στο 2014 και ταξίδεψαν στην Αθήνα με τον Νίκο Κεχαγιά στον πάγκο, έπειτα από την απομάκρυνση του Ράινερ Μάουρερ.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Απόλλων (Λόρι Σάντσεζ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Αλβάρεζ, Παντελιάδης, Κανακούδης, Τσοκάνης, Άμπροουζ, Μίνγκας, Λουσέρο, Πετρόπουλος, Ντάλμπεργκ Στον πάγκο: Γκόμες, Χατζηζήσης, Σόντερμπεργκ, Κόρμπος, Τσιλιγκίρης, Γκουέλα, Μπάρκογλου
Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Τσέμα, Φλίσκας, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι, Μάνταλος, Κάλβο, Σολάρι Στον πάγκο: Κυριακίδης, Τριάδης, Σουάρες, Βασιλακάκης, Μαρίν, Μπέρτος, Χοσέμι
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Σταύρος Τριτσώνης με βοηθούς τους Τσολάκη και Κουρομπύλια.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
3' Καλή στιγμή για τον Απόλλων. Παράλληλο γύρισμα του Μίνγκα με τον Πετρόπουλο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.
8' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Μίνγκας δίνει προβάδισμα στον Απόλλωνα.
Δυνατό πλάγιο του Παντελιάδη, αδράνεια στην άμυνα της Ξάνθης, ο Μίνγκας πετάγεται έξυπνα και κάνει το 1-0.
15' Kαλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Ντε Γκουζμάν πήρε την μπάλα στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
18' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλων. Μακρινό σουτ του Λουσέρο η μπάλα κοντράρει και βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Τσέμα στη συνέχεια της φάσης να αποκρούει κεφαλιά του Πετρόπουλου.
30' Έχει την υπεροχή ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά και πιέζει για δεύτερο γκολ.
35' Μακρινό σουτ του Μάνταλου η μπάλα περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τζόρβα.
36' Σουτ του Λουσέρο στην κίνηση η μπάλα καταλήγει άουτ.
41' Μεγάλη απόκρουση του Τσέμα έπειτα από κεφαλιά του Παντελιάδη.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στη θέση του Αργυρόπουλου πέρασε ο Σόντερμπεργκ.
47' Κίτρινη κάρτα στον Βάλλα.
57' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Κομεσίδη πέρασε ο Μπέρτος και στη θέση του Ντε Γκουζμάν μπήκε ο Σουάρες.
60' Σουτ του Άμπροουζ η μπάλα περνά δίπλα απ' την εστία του Τσέμα.
61' Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι.
62' Κίτρινη κάρτα στον Μίνγκα.
65' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.
66' Σουτ του Άμπροουζ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα καταλήγει πάνω απ' την εστία της Ξάνθης.
67' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Σολτάνι πέρασε ο Τριάδης.
68' ΓΚΟΛ, 2-0, ο Απόλλων διπλασιάζει τα τέρματά του με τον Πετρόπουλο.
Τα πλάγια δίνουν τη λύση στην "Ελαφρά Ταξιαρχία"! Ο Παντελιάδης εκτέλεσε από τα αριστερά ο Πετρόπουλος πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-0.
72' Η Ξάνθη συνεχίζει με 10. Ο Φλίσκας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα και αποχωρεί απ' το ματς.
75' Δοκάρι για τον Απόλλων. Σέντρα του Λουσέρο, ο Πετρόπουλος παίρνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.
83' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλων. Στη θέση του Πετρόπουλου πέρασε ο Κόρμπος.
87' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλων. Στη θέση του Άμπροουζ πέρασε ο Γκουέλα.
90+3' Τέλος της αναμέτρησης.
Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα με σκορ 2-0 απέναντι στην Ξάνθη.
Σκόρερ της ομάδας του Σάντσεζ οι Μίνγκας (8') και Πετρόπουλος (68').
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας καλό σας απόγευμα.