Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ο προπονητής του Λεβαδειακού, Νίκος Καραγεωργίου, θα παρατάξει την ομάδα του, με τους: Στρατηλάτη, Μουλόπουλο, Ιντζίδη, Κώτσιο, Χαραλάμπους, Λαμπρόπουλο, Κονέ, Μάρτινς, Λυκογιάννη, Ορτέγκα και Μάντζιο.
Από την πλευρά του, ο Λόρι Σάντσεζ επέλεξε για τον Απόλλωνα τους: Τζόρβα, Χατζηζήση, Κανακούδη, Κόρμπο, Παντελιάδη, Αλβάρες, Μίνγκα, Φαρινόλα, Τσοκάνη, Ντάλμπεργκ και Λουσέρο.
Στον πάγκο της ομάδας της Βοιωτίας θα βρίσκονται οι: Πρζιρόβσκι, Πετράτσι, Γιάντσης, Μάγκας, Καπό, Βαρέλα και Μιλοσάβλιεβ.
Από την άλλη, στον πάγκο της «ελαφράς ταξιαρχίας», θα βρίσκονται οι: Γουμάγιας, Σόντεμπεργκ, Τσεμπερίδης, Πετρόπουλος, Τσιλιγκίρης, Μπάρκογλου, Παπαζαχαρίας, Αμπρόουζ.
Το παιχνίδι είναι «τελικός» και για τις δύο ομάδες, που «μάχονται» για την παραμονή.
Αμφότερες προέρχονται από ήττες. Ο Λεβαδειακός ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Απόλλωνας με 3-2 από τον Ατρόμητο στη Ριζούπολη.
Οι γηπεδούχοι ποντάρουν στη δύναμη της έδρας τους, όπου μετρούν επτά νίκες σε δέκα παιχνίδια. Η μια ισοπαλία είναι με τον Πανθρακικό και οι δύο ήττες από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.
Οι φιλοξενούμενοι έχουν να χάσουν μακριά από το «σπίτι» τους από τις 9 Νοεμβρίου. Έκτοτε, μετρούν τρεις ισοπαλίες (με ΠΑΟΚ, Εργοτέλη και Καλλονή και μια νίκη (με Άρη).
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σταύρος Μάνταλος του συνδέσμου Καβάλας, με βοηθούς τους Τάτση (Ηπείρου) και Απτόσογλου (Αθηνών).
Έναρξη του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς...
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης...
7': Φοβερή ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, που είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κώτσιου
8': Κίτρινη κάρτα στον Παντελιάδη
12: Σουτ του Φαρινόλα για τον Απόλλωνα, μπλοκάρει εύκολα ο Στρατηλάτης.
13': Ο Μάρτινς έκανε εξαιρετική ντρίπλα στον Παντελιάδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής, ήταν χλιαρό και δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, Τζόρβα.
Συμπληρώθηκαν δεκαπέντε λεπτά αγώνα, με τον Λεβαδειακό να έχει μπει πιο... ορεξάτος και να έχει δοκάρι στο 7' με τον Κώτσιο.
21': Κακό σουτ του Μάντζιου έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ
26': Ο Ντάλμπεργκ έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Φαρινόλα, αλλά εκείνος πιεζόμενος από τον Κώτσιο, σούταρε άουτ.
Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή του Απόλλωνα στο παιχνίδι...
26': Κίτρινη κάρτα στον Τσοκάνη
31': Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα και πάλι με τον Φαρινόλα, ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Στρατηλάτη από δύσκολη γωνία...
39': Μεγάλη απόκρουση από τον Τζόρβα, που απογειώθηκε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε εντυπωσιακή τη βολίδα του Κονέ έξω από τη μεγάλη περιοχή..
41': Νέα ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με τον Λαμπρόπουλο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έπιασε κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Τζόρβας μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Λεβαδειακός...
Τέλος πρώτου ημιχρόνου... Λεβαδειακός και Απόλλωνας είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
Κορυφαία στιγμή για τους γηπεδούχους το δοκάρι του Κώτσιου στο 7ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους με τον Φαρινόλα στο 31'.
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου...
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες...
47': Ο Μάντζιος γύρισε ωραία και σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Τζόρβα.
Πιέζει ο Λεβαδειακός και στο ξεκίνημα της επανάληψης...
53': Ο Φαρινόλα βρέθηκε και πάλι μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού, γύρισε το σώμα του, αλλά το σουτ ήταν χλιαρό.
60': Άλλη μια σπουδαία επέμβαση από τον Τζόρβα, που απέκρουσε ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Χαραλάμπους.
61': Κίτρινη κάρτα στον Φαρινόλα
62': ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό
Μετά από φάση διαρκείας, ο Μάντζιος έκανε τη σέντρα-σουτ και ο Κώτσιος με το κεφάλι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να γίνει το 1-0
Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Ηλία Κώτσιου στα δύο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια των Βοιωτών.
65': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Τη θέση του Κόρμπου παίρνει ο Αμπρόουζ.
71': Πρώτη αλλαγή και για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Λαμπρόπουλου μπαίνει ο Βαρέλα.
75': Κίτρινη κάρτα στον Ιντζίδη
76': Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μίνγκας έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λουσέρο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Στρατηλάτης ήταν στη σωστή θέση
78': Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σόντεμπεργκ παίρνει τη θέση του Χατζηζήση
80': Δεύτερη αλλαγή και για τον Λεβαδειακό, με τον Καπό να αντικαθιστά τον Μάρτινς
Τελευταίο δεκάλεπτο στη Λιβαδειά...
89': ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα
Ο Λουσέρο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Φαρινόλα έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Αμπτρόουζ και εκείνος με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 84' ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Μπάρκογλου να παίρνει τη θέση του Τσοκάνη
92': Τρίτη αλλαγή και για τον Λεβαδειακό, με τον Μιλοσάβλιεβ να αντικαθιστά τον Ορτέγκα
Τέλος του αγώνα. Λεβαδειακός και Απόλλων Σμύρνης ήρθαν ισόπαλοι 1-1.