ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 2-1 (Τελικό)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 2-1 του Άρη και πανηγύρισε τη νίκη, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Άρη, για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ντεμπούτο για τον Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο του Άρη, ο οποίος επιστρέφει, σχεδόν, ένα χρόνο μετά στον πάγκο των "κίτρινων".
Από την άλλη πλευρά, το ξεκίνημα του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα, δεν ήταν και το ιδανικότερο, ωστόσο ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα για να τελειώσει καλά τον πρώτο γύρο.
Ας δούμε τις ενδεκάδες:
ΠΑΣ Γιάννινα (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Ντάσιος, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Στρούνα, Λίλα, Τσουκαλάς, Βίλα, Ντε Βινσέντι, Κοροβέσης, Ίλιτς.
Διάταξη 4-2-3-1 από τον Τσιώλη. Ο Βελλίδης στο τέρμα. Ο Ντάσιος δεξιά, ο Στρούνα αριστερά και οι Τζημόπουλος και Κολοβέτσιος στο κέντρο της άμυνας.
Οι Τσουκαλάς και Λίλα θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ. Ο Ντε Βινσέντι θα κινείται μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο, στο τελευταίο του παιχνίδι με την φανέλα του ΠΑΣ. Δεξιά θα είναι ο Βίλα, αριστερά ο Κοροβέσης και στην κορυφή της επίθεσης ο Ίλιτς.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Σωτηρίου, Αυγενικού, Κρητικός, Γιάκος, Νάκος, Μιχαήλ, Μπέριος.
Άρης (Σούλης Παπαδόπουλος): Διούδης, Καραγκούνης, Μαργαρίτης, Κύργιας, Ηρακλής, Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος, Τσουμάνης, Μανιάς, Τάτος, Αγκάνθο.
Ο Διούδης θα είναι στο τέρμα. Ο Καραγκούνης δεξιά, ο Μαργαρίτης αριστερά και οι Κύργιας και Ηρακλής στο κέντρο της άμυνας.
Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Τσουμάνης, Οικονόμοπουλος και Παπαδόπουλος, με τους Μανιά και Τάτο να πλαισιώνουν τον Αγκάνθο.
Στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης: Μπουζάνης, Γιαννίτσης, Αγγελούδης, Τσουκάνης, Νταμαρλής, Καραγιάννης, Σταυρόπουλος.
Διαιτητής είναι ο Σιδηρόπουλος από τον σύνδεσμο Δωδεκανήσων, με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη, επίσης από τα Δωδεκάνησα και του Χασάν από την Ξάνθη.
Δέκα λεπτά απομένουν για τη σέντρα της αναμέτρησης.
Όλα έτοιμα για να βγουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Με μπλε εμφανίσεις και αρχηγό τον Ντάσιο ο ΠΑΣ, με κίτρινες και αρχηγό τον Διούδη ο Άρης.
Στη σέντρα ο Άρης.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
Το 0-0 παραμένει μετά το πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση.
Προσπαθεί να πιέσει ο Άρης και να φτάσει σε ένα γκολ.
9' Σουτ του Οικονομόπουλου, μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βελλίδης μπλοκάρει.
15' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη, το κερδίζει ο Τάτος από τον Λίλα
20' Το 0-0 παραμένει, μετά το εικοσάλεπτο.
22' Φάουλ του Ντε Βινσέντι, η μπάλα άουτ.
24' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι του ΠΑΣ.
31' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη. Το κέρδισε ο Τάτος.
Πάνω στα σώματα, η εκτέλεση του Τάτου.
37' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ, με τον Στρούνα, αλλά δεν μπορεί να γυρίσει καλά την μπάλα και θα κερδίσει κόρνερ.
41' Σουτ του Ντάσιου, η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα.
Έμμεσο για τον Άρη. Ο Τζημόπουλος γυρίζει στον Βελλίδη, εκείνος μπλοκάρει. Ευκαιρία για τον Άρη.
Ο Αγκάνθο σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.
44' Κόκκινη κάρτα σε Ντάσιο και Τάτο, οι οποίοι πιάστηκαν στα χέρια.
"Χαλάει' το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
Ξεκινάει και πάλι η αναμέτρηση.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ο ΠΑΣ στη σέντρα.
Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Στρούνα έξω, ο Μιχαήλ μέσα.
50' Πέναλτι για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κίτρινη κάρτα στον Ηρακλή.
Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ηρακλή και ο διαιτητής δίνει πέναλτι.
Ο Αργεντινός θα εκτελέσει το πέναλτι.
51' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάνιννα. Ο Ντε Βινσέντι ευστοχεί και ο ΠΑΣ μπαίνει μπροστά στο σκορ.
Αλλάζουν τα δεδομένα στην αναμέτρηση πλέον, με το γκολ από τον Ντε Βινσέντι.
56' Γκολ για τον Άρη με τον Μανιά.
Ο Μανιάς φεύγει στην κόντρα, κερδίζει τη μπάλα από τον Μιχαήλ, πλασάρει τον Βελλίδη και κάνει το 1-1.
Ξανά από την αρχή, πλέον η αναμέτρηση.
60' Σέντρα του Ντε Βινσέντι, κεφαλιά του Βίλα, που ήταν ολομόναχος, αλλά η μπάλα στα χέρια του Βελλίδη.
Πιέζει ο ΠΑΣ Γιάννινα.
73' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Λίλα.
Φάουλ του Ντε Βινσέντι από δεξιά, ο Λίλα πηδάει πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά κάνει το 2-1.
77' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κοροβέσης έξω, ο Μπέριος μέσα.
80' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Καραγιάννης στη θέση του Παπαδόπουλου.
86' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Καραγκούνης έξω, ο Σταυρόπουλος μέσα
92' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς έξω, ο Κρητικός.
Τέλος στο παιχνίδι. Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικρατεί 2-1 του Άρη.