Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό, στη Λεωφόρο.
Καλησπέρα σε όλους.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Χουχούμης,Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Μπούρμπος, Ζέκα, Κλωναρίδης, Λαγός, Μπέργκ, Πράνιτς, Πέτριτς.
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Ρουσκουγιέδα, Μπεχαράνο, Άλβες, Μαλεζάς, Γοδόι, Σκαραμοτσίνο, Βιγιαφάνιες, Μαρτίνες, Εντζεγκέλε, Φωτάκης
Οι πράσινοι θέλουν τη νίκη προκειμένου να πλησιάσουν ενδεχομένως στην κορυφή, λόγω και του ντέρμπι της Τούμπας αργότερα.
Από την άλλη, οι Αγρινιώτες θέλουν να επιβεβαιώσουν την ανοδική τους πορεία. Άλλωστε φιγουράρουν στην πέμπτη θέση και δείχνουν έτοιμοι για πλέι οφ.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Στον πάγκο βρίσκονται οι Μαυρίας και Νίνης, που πιθανώς να αγωνιστούν στην πορεία του ματς. Αρκετός κόσμος στις εξέδρες σε ένα «καλό» απόγευμα (βάσει καιρικών συνθηκών).
Ξεκίνησε ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να κάνει παιχνίδι, να κυκλοφορήσει την μπάλα στα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να 'χει ξεκάθαρες αμυντικές διαθέσεις.
12' Δεν βγαίνει το σουτ του Μπεργκ.
13' Έγινε το λάθος απ' τον Στιλ, ωστόσο ο Βιγιαφάνιες άνοιξε το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.
Έχει πρόβλημα στη δημιουργία ο Παναθηναϊκός απ' τη υποδειγματική τακτική των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είναι πάντα επικίνδυνοι με τους ποιοτικούς παίκτες που έχουν μεσοεπιθετικά.
Τελευταία στιγμή ο Μαλεζάς σταμάτησε την μπαλιά του Μπεργκ για τον Κλωναρίδη.
22' Πήγε να βγει ωραία στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός, με την σέντρα του Μπεργκ να μην είναι καλή.
Είναι μπλοκαρισμένος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 25λεπτο, δεν μπορεί να βγάλει συνδυασμούς, ούτε να δημιουργήσει φάσεις. Ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία στο ματς μέχρι τώρα καλή στιγμή, στο μισό γήπεδο... γίνεται το παιχνίδι (φουλ κατοχή οι πράσινοι).
Ο Μαρτίνες του Παναιτωλικού είναι πραγματικά... μαέστρος, όταν παίρνει την μπάλα στην κατοχή. Μεγάλη τεχνική απ' τον άσο του Παναιτωλικού.
32' Κίτρινη κάρτα στον Σκαραμοτσίνο.
33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά για τον Παναθηναϊκό, μπλοκάρει ο Στεφανάκος.
35' Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!
Εξαιρετική μπαλιά από τα αριστερά του Χουχούμη για τον Πέτριτς, αυτός περνάει τον αντίπαλό του, δίνει στον Μπεργκ κι αυτός με τακουνάκι βγάζει τον Κροάτη μόνο απέναντι απ' τον Στεφανακό, αλλά από κοντά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού νικάει τον αντίπαλό του και κρατάει το 0-0.
Φοβερή η συνεργασία των πράσινων σε αυτή τη φάση...
38' Κίτρινη κάρτα στον Μπούρμπο.
40' Σέντρα-σουτ του Ρουσκουγιέδα, δεν μπορεί ο Άλβες να μπει στην πορεία της μπάλας.
41' Ο Λαγός έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, ο Μπεργκ βγήκε απ' τα αριστερά, αλλά η παράλληλη σέντρα του δεν βρήκε κάποιο συμπαίκτη του.
Λήξη του πρώτου μέρους. Στο 0-0 οι δύο ομάδες, με ουσιαστικά μια φάση (και μεγάλη) για τον Παναθηναϊκό. Έχει κλείσει τους χώρους ο Παναιτωλικός και δεν αφήνει τους πράσινους να δημιουργήσουν.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων. Μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ατζαγκούν αντί του Μπούρμπου. Θα γυρίσει σαν δεξί μπακ ο Ζέκα ουσιαστικά.
Σέντρα στην επανάληψη.
49' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσκουγιέδα.
50' Εκτέλεση φάουλ για τον Παναθηναϊκό, η μπάλα φτάνει στον Σίλντενφελντ που κάνει γυριστό ψαλιδάκι από κοντά, αλλά δεν βρίσκει στόχο.
Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να βρει τις λύσεις.
60' Αποβολή για τον Παναιτωλικό!
Ο Ρουσκουγιέδα βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε λίγα λεπτά και αφήνει για το υπόλοιπο του ματς την ομάδα του με παίκτη λιγότερο!
61' Φάση για τον Παναθηναϊκό που ουσιαστικά... ακυρώνεται. Ο Ταυλαρίδης από κοντά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ με κεφαλιά, αλλά ήδη είχε χρεωθεί με φάουλ ο Μπεργκ.
63' Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη για φάουλ στον Μπεχαράνο.
65' Μέσα ο Καρέλης, έξω ο Κλωναρίδης που σήμερα δεν φάνηκε όσο άλλες φορές.
67' Γκολ για τον Παναθηναϊκό!
Εκτέλεση κόρνερ για το τριφύλλι ο Μπεργκ την πρώτη κεφαλιά, οι παίκτες του Παναιτωλικού δεν μπορούν να διώξουν και από κοντά ο Πέτριτς σουτάρει για το 1-0!
69' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κάπελ αντί του Βιγιαφάνιες.
Έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός που πλέον δεν έχει να χάσει κάτι έτσι κι αλλιώς.
78' Χαμένο τετ-α-τετ για τον Παναθηναϊκό!
Στην αντεπίθεση... σφαίρα οι πράσινοι με τον Ατζαγκούν να βγάζει εξαιρετική μπαλιά για τον Καρέλη, αλλά αυτός νικήθηκε απ' τον Στεφανάκο κι έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τους τρεις βαθμούς.
Ο εξαιρετικός Ζέκα έκλεψε ακόμα μια φορά την μπάλα, βγήκε η μπαλιά για τον Μπεργκ, αλλά κόπηκε -λανθασμένα- ως οφσάιντ.
80' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Λάζαρ αντί του Φωτάκη.
82' Ο Λάγος έχει πρόβλημα τραυματισμού και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του ο Νίνης.
Το ντεμπούτο του Μαυρία παίρνει πλέον... παράταση, καθώς ολοκληρώθηκαν οι τρεις αλλαγές των πρασίνων.
85' Μέσα ο Θεοδωρίδης αντί του Μαρτίνες. Πάντα στο 1-0 ο Παναθηναϊκός, με δέκα αγωνίζεται ο Παναιτωλικός.
89' Εντυπωσιακή ενέργεια του -φοβερού στο δεύτερο μέρος- Ζέκα που μοίρασε στον Νίνη, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
Λήξη του ματς. Νίκη για τον Παναθηναϊκό με σκορ 1-0 απέναντι στν Παναιτωλικό (με δέκα παίκτες). Σκόρερ ο Πέτριτς.