Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-1

Στο πρώτο του φετινό… μεσημεριανό ματς και με το μυαλό στα θύματα της Θύρας 7, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού, επικρατώντας 2-1.
Καλό μεσημέρι σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό, για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι "ερυθρόλευκοι" μετά τη "λευκή" ισοπαλία με τον Ατρόμητο, για το Κύπελλο Ελλάδας, θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και κόντρα με τον Παναιτωλικό, ψάχνουν την ευκαιρία.
Πρώτος στη βαθμολογία με 59 βαθμούς, ο Ολυμπιακός, στην έκτη θέση με 30 ο Παναιτωλικός.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Ολαϊτάν, Κάμπελ, Σαβιόλα, Σέποβιτς.
Ο Ρομπέρτο θα είναι στο τέρμα. Ο Σαλίνο θα είναι δεξιά, ο Χολέμπας αριστερά και οι Μανωλάς και Παπαδόπουλος στο κέντρο της άμυνας.
Οι Σάμαρης και Μανιάτης θα είναι τα δύο κεντρικά χαφ, ενώ οι Ολαϊτάν και Κάμπελ θα βρίσκονται στα δύο άκρα. Ο Σαβιόλα με τον Σέποβιτς θα είναι στην επίθεση.
Στον πάγκο: Μέγιερι, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Εντινγκά, Βαλντέζ, Μαρκάνο, Μπονγκ.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κουτρουμάνος, Κούσας, Μπικέι, Άνεν, Καμαρά, Θεοδωρίδης, Γοδόι, Σφακιανάκης, Γκάλο, Μπακάκης.
Ο Χάβος επιλέγει τον Ράφαελ κάτω από τα δοκάρια. Ο Γκάλο θα βρίσκεται δεξιά, ο Άνεν αριστερά και οι Μπικέι και Κούσας στο κέντρο της άμυνας.
Οι Γοδόι, Κουτρουμάνος και Σφακιανάκης θα βρίσκονται στη μεσαία γραμμή, ενώ οι Μπακάκης και Θεοδωρίδης πίσω από τον Καμαρά.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Στεφανάκος, Κάλι, Μελισσάς, Νταλμά, Μαρτίνεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Μπόγιοβιτς.
Διαιτητής είναι ο Μήτσιος από την Ήπειρο, με βοηθούς τους Θανασακούδη από την Μακεδονία και Μερκενίδη, από τον ίδιο σύνδεσμο.
Ο Παναιτωλικός, είναι μαζι με τον Ατρόμητο, οι μόνες δύο ομάδες που έχουν κρατήσει τον Ολυμπιακό στο μηδέν.
Στους 11 βαθμούς η θερμοκρασία στο Φαληρο, λίγο πριν οι δύο ομάδες βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
Οι παίκτες του Παναιτωλικού αφήνουν λουλούδια μπροστά από τη Θύρα 7. Παίρνουν το χειροκρότημα του κόσμου του Ολυμπιακού.
Ο Μπικέι, έδειξε να μην ξέρει τι ακριβώς είχε συμβεί το 1981, και ο Κούσας τον ενημέρωνε σε ένα πολύ όμορφο στιγμιότυπο.
Αυτή τη στιγμή τα μάτριξ του Καραϊσκάκη δείχνουν ένα βίντεο, αφιερωμένο στα θύματα της Θύρας 7. Έντονες στιγμές στο γήπεδο. Όλοι οι παίκτες με ένα κόκκινο τριαντάφυλλο στο χέρι.
«Αδέρφια ζείτε, εσείς μας οδηγείτε», είναι το σύνθημα που ακούγεται απ΄όλο τον κόσμο.
Τώρα έγινε η είσοδος των δύο ομάδων. Με κιτρινομπλε εμφανίσεις ο Παναιτωλικός, με ερυθρόλευκες ο Ολυμπιακός.
Ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα.
Ο Ολυμπιακός στη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
2' Πρώτο σουτ στο ματς, είναι από τον Μπακάκη, από τ' αριστέρα, ωστόσο η μπάλα φεύγει άουτ.
5' Γκολ για τον Παναιτωλικό με τον Καμαρά.
Λάθος του Μανιάτη στη μεσαία γραμμή, ο Γοδόι, δίνει ωραία στον Καμαρά, εκείνος ψύχραιμο πλασέ και 1-0 ο Παναιτωλικός "παγώνει" το Καραϊσκάκη.
Πολύ γρήγορο γκολ από τους Αγρινιώτες, οι οποίοι βάζουν δύσκολα στον Ολυμπιακό.
Έχει ρυθμό το παιχνίδι, αν και πολύ νωρίς. Σε αυτό βοηθά και η διάθεση του Παναιτωλικού να παίξει μπάλακαι όχι να κλειστεί στα καρέ του.
11' Σουτ από τον Γκάλο από αριστερά, η μπάλα άουτ.
Προσπάθεια για παιχνίδι από τα δεξιά, με τον Ολαϊτάν, από τον Ολυμπιακό, ο οποίος ωστόσο δεν αποδίδει πολύ καλά.
18' Σουτ του Θεοδωρίδη, έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα άουτ. Τέταρτη τελική προσπάθεια του Παναιτωλικού.
19' Σουτ του Σαβιόλα, από το ύψος της περιοχής και κεντρικά, η μπάλα στα χέρια του Ράφαελ.
19' Ωραία κίνηση του Ολαϊτάν, έδωσε στον Σέποβιτς, περνάει ωραία τον αντίπαλό του, αλλά δεν πλασάρει, όπως θα έπρεπε, γυρίζει και ο Γκάλο διώχνει σε κόρνερ.
Έχουμε φτάσει στα πρώτα 25 λεπτά. Ο Παναιτωλικός είναι μπροστά στο σκορ 1-0 χάρη στο τέρμα του Καμαρά.
26' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Ολαϊτάν.
Από κόρνερ του Σάμαρη, "μάχες" μέσα στην περιοχή, πρώτη κεφαλιά από τον Σέποβιτς, δεύτερη από τον Ολαϊτάν και 1-1 στο παιχνίδι. Τρίτο συνεχόμενο τέρμα του νεαρού επιθετικού του Ολυμπιακού.
28' Ωραία κίνηση σου Σέποβιτς, άδειασε δύο αντιπάλους, αλλά το τελείωμα του Ολαϊτάν δεν είναι καλό και η μπάλα φεύγει άουτ.
31' Ωραίο σουτ του Μανιάτη, η μπάλα θα κοντράρει κιόλας, αλλά ο Ράφαελ, ωραία θα διώξει σε κόρνερ, στο παραθυράκι του.
34' Λάθος του Μπικέι, ωραία πάσα του Σαβιόλα στον Μανιάτη, εκείνος κάνει ποδιά στον Κούσα, αλλά σουτάρει ψηλά άουτ.
35' Κίτρινη κάρτα στον Μπικέι, για διαμαρτυρία.
39' Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρίδη για φάουλ στον Σάμαρη. Κίτρινη και στον Σφακιανάκη για διαμαρτυρία.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ολυμπιακός και Παναιτωλικός πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1.
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Δεν υπάρχουν αλλαγές από τους δύο προπονητές.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
46' Σουτ του Σέποβιτς, η μπάλα θα κοντράρει και στον Μπικέι και ο Ράφαελ, διώχνει ωραία στη γωνία του σε κόρνερ.
54' Ωραία ο Μπακάκης κάνει γύρισμα στον Καμαρά, εκείνος περνάει τον Μανωλά, αλλά το πλασέ του, σταματάει ο Ρομπέρτο με τα πόδια.
Βαλντέζ και Ιμπαγάσα σε λίγο στο παιχνίδι.
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ολαϊτάν. μόνος απέναντι στον Ράφαελ, αλλά το πλασέ του φεύγει άουτ.
59' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Σαβιόλα και ο Σέποβιτς, δίνουν τις θέσεις τους στους Ιμπαγάσα και Βαλντέζ.
62' Ο Βαλντέζ δίνει ωραία στον Ολαϊτάν, αλλά του σουτ του φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Ράφαελ.
Πιέζει ο Ολυμπιακός, προσπαθεί να φτάσει σε δεύτερο τέρμα.
67' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτρομάνος αφήνει τη θέση του στον Καλί.
70' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη για χέρι, μέσα στην περιοχή.
Ο Κάμπελ θα το εκτελέσει.
Εύστοχος ο Κάμπελ και ο Ολυμπιακός κάνει το 2-1.
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σαλίνο αφήνει τη θέση του στον Μασάντο.
74' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Νταλμά στη θέση του Θεοδωρίδη.
78' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Σφακιανάκης αφήνει τη θέση του στον Μπόγιοβτις.
Φτάνουμε στα τελευταία λετπά της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού.