Κέρκυρα-ΑΕΚ 1-1

Χωρίς να παίξει καλά, η ΑΕΚ έφυγε αλώβητη απ' την Κέρκυρα και με το 1-1 απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους "8" του Κυπέλλου.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στην Κέρκυρα για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.
Πηγαίνοντας "τρένο" στο πρωτάθλημα της Football League (έστω κι αν δυσκολεύτηκε στο τελευταίο παιχνίδι με τον Άλιμο) η "Ένωση" είναι σαφές ότι βλέπει ως πρόκληση τη διοργάνωση του Κυπέλλου.
Το έδειξε, εξάλλου, στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, όπου έκανε πιθανότατα την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και απέδειξε ότι δεν έχει σε τίποτα να προβληματίζεται αντιμετωπίζοντας ομάδες από τη Σούπερ Λίγκα.
Απέναντι σε μια τέτοια λοιπόν -που ειδικά στην έδρα της είναι αρκετά δυνατή- οι "κιτρινόμαυροι" θέλουν να φύγουν απ' την Κέρκυρα με προβάδισμα πρόκρισης στους "8".
Έστω κι αν θα χρειαστεί να το προσπαθήσουν με πολλές απουσίες, καθώς εκτός μάχης έχουν τεθεί οι Κολοβέτσιος, Κορδέρο, Μπαρμπόσα και Ντακόλ.
Πέραν αυτών, δε, ο Τραϊανός Δέλλας κάνει και δυο αλλαγές στην ενδεκάδα σήμερα, επαναφέροντας τον Μπακάκη και δίνοντας στον Τζανετόπουλο (και όχι τον Γιόχανσον) τη θέση δίπλα στον Ανάκογλου στα χαφ.
Ας δούμε αναλυτικά όμως τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Αραβίδης, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Καϊκούτ, Ρόχας, Καρντόζο, Χαβίτο, Σιόντης, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Φάμπιο
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Σέτκους, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Μαρκόφσκι, Κόντος, Ντιμιτρόφσκι, Γεωργακόπουλος.
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Π. Ντούνης, Γεωργέας, Γροντής, Μ. Ντούνης, Σοϊλέδης, Τσεβάς, Γιόχανσον.
Ούτε στο σημερινό ματς θα νιώσει μόνη της η ΑΕΚ, καθώς περισσότεροι από 500 φίλοι της βρίσκονται στο γήπεδο για να την υποστηρίξουν.
1': Έναρξη του αγώνα.
5': Ο Αραβίδης έκανε ωραία κίνηση και σούταρε δυνατά έξω απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
9': Ο Πλατέλλας βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά είναι χλιαρό και καταλήγει στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλης.
13': Πρώτο σουτ για την Κέρκυρα. Το κάνει ο Καϊκούτ, αλλά δεν είναι δυνατό και φεύγει έξω απ' την εστία του Ανέστη.
16': Μετά από σέντρα του Ανδρεόπουλου, ο Ταβάρες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
22': Επιφυλακτικές οι δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ελέγξει το ματς και ν' απειλήσει στην επίθεση -χωρίς ωστόσο να ρισκάρει στην άμυνα.
30': Ίδια εικόνα στο ματς, δηλαδή η ΑΕΚ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, αλλά να μη μπορεί να την κυκλοφορήσει σωστά και να φτιάξει προϋποθέσεις για να δημιουργήσει ευκαιρίες.
33' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Ανάκογλου για διαμαρτυρία.
36' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
Την αντικρίζει ο Ανδρεόπουλος.
38': Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα!
Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ταβάρες γύρισε την μπάλα από αριστερά, ο Χαβίτο την άφησε για τον Καϊκούτ, αλλά το σουτ που έκανε εκείνος πέρασε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι!
41': Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ανάκογλου, ο Μπρέσεβιτς βγαίνει τετ-α-τετ και πλασάρει στα δίχτυα, αλλά το γκολ (οριακά, αλλά σωστά) δε μετράει ως οφσάιντ.
42': Ο Μπακάκης προσπαθεί ν' απειλήσει μ' ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
45': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
47': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Μάνταλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και προσπάθησε να νικήσει τον Κουτζαβασίλη, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
55': Στο ίδιο -επιφυλακτικό- τέμπο συνεχίζεται το παιχνίδι, την ώρα που οι Γιόχανσον, Σοϊλέδης και Ντούνης έχουν σηκωθεί για προθέρμανση από τον Δέλλα.
58' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Βενέτης επωφελήθηκε και με δυνατό κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Ανέστη!
66' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Τζανετόπουλου μπαίνει ο Γιόχανσον.
67' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
Τη βλέπει ο Παρασκευαΐδης για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από αριστερά, ο Γιόχανσον πήγε να βάλει την προβολή και η μπάλα -από το πόδι του Ταβάρες που προσπάθησε να τον εμποδίσει- κατέληξε στη δεξιά γωνία!
71' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
Στη θέση του Φάμπιο περνάει ο Κόντος.
74' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Λαμπρόπουλος για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
76': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μπακάκη, ο Μπρέσεβιτς σουτάρει στην κίνηση -από θέση μέσα δεξιά- αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
78' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
Ο Ναγιάρ αντικαθιστά τον Ανδρεόπουλο.
79' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Μάνταλος, για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Χαβίτο.
80' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Ντούνης περνάει στη θέση του Πλατέλλα.
84' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
Ο Μαρκόφσκι αντικαθιστά τον Ρόχας.
85': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Γιόχανσον έκλεψε την μπάλα και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι!
89' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Σοϊλέδης περνάει στη θέση του Μπρέσεβιτς.
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3': Λήξη του αγώνα.