Άρης-SKODA Ξάνθη

Ισοπαλία, 1-1, στο "Κλεάνθης Βικελίδης" ανάμεσα στον Άρη και την Ξάνθη.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Άρη απέναντι στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
«Ή τώρα ή ποτέ» το σύνθημα στους «κίτρινους» για το σημερινό παιχνίδι. Να σπάσει επιτέλους την «κατάρα» που την κρατά χωρίς νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» θέλει η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου, που προέρχεται από την αναπάντεχη (βάσει της εξέλιξης του ματς) ήττα από τον Λεβαδειακό εκτός έδρας (4-3).
Από την άλλη πλευρά, οι Ακρίτες του Ράινερ Μάουρερ θέλουν να ξεπεράσουν την ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό και με ένα θετικό αποτέλεσμα να συνεχίσουν την προσπάθειά τους για την εξασφάλιση μιας θέσης για τα πλέι-οφ.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Άρης (Σούλης Παπαδόπουλος): Διούδης, Βλάχος, Τσουμάνης, Πουλίδο, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Καμινιώτης, Τάτος, Μπακασέτας, Μανιάς, Αγκάνθο. Στον πάγκο: Γουναρίδης, Κύργιας, Σουνάς, Αγγελούδης, Παπαδόπουλος, Νταμαρλής, Βανγκέλι
Ξάνθη (Ράινερ Μάουρερ): Τσέμα, Φλίσκας, Γκαρσία, Γούτας, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι, Μάνταλος, Μαρίν, Σολάρι Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Τριάδης, Σουάρες, Βασιλακάκης, Ράνος, Μπέρτος, Χοσέμι
Διαιτητής :Τάσος Κάκος (Κέρκυρας) Βοηθοί: Δημήτρης Τάτσης (Ηπείρου), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) 4ος: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1΄ Έναρξη της αναμέτρησης
10' Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το ματς.
12' Κεφαλιά του Βάλλα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Διούδη.
14' Φάση διαρκείας στα καρέ της Ξάνθης. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων διώχνουν τη μπάλα.
24' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Καμινιώτη πέρασε ο Παπαδόπουλος.
25' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ στην κίνηση του Αγκάνθο, η μπάλα φεύγει άουτ.
29' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα.
30' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάτου, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Τσέμα.
38' Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη. Αντεπίθεση για τους Ακρίτες, ο Σολτάνι έκανε παράλληλο γύρισμα, όμως ο Μαρίν δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στην εστία του Διούδη.
42' Από μία κίτρινη σε Σολτάνι και Βλάχο για διαπληκτισμό.
44' Κεφαλιά του Χοσέμι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα φεύγει άουτ.
45+2' Tέλος πρώτου ημιχρόνου!
Άρης και Ξάνθη παραμένουν στο 0-0 στο "Κλεάνθης Βικελίδης".
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
47' Άστοχη έξοδος του Τσέμα, αλλά οι αμυντικοί της Ξάνθης προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή τον Αγκάνθο.
50' Κεφαλιά του Γιαννίτση, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Τσέμα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
52' ΓΚΟΛ, 1-0, η Ξάνθη με τον Πέτρο Μάνταλο.
Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Πουλίδο δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Πέτρο Μάνταλος με κοντινή προβολή νικάει τον Διούδη.
57' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Γκαρσία πέρασε ο Βασιλακάκης.
58' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρίν μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα και την τελευταία στιγμή ο Οικονομόπουλος πρόλαβε τον Σολάρι.
61' Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Οικονομόπουλου πέρασε ο Σουνάς.
64' Παραλίγο αυτογκόλ του Πουλίδο έπειτα από σέντρα του Μαρίν. Ο Διούδης προλαβαίνει και μπλοκάρει.
65' Κίτρινη κάρτα στον Χοσέμι για μαρκάρισμα στον Αγκάνθο.
67΄ Προβολή του Μανιά, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Τσέμα.
68' ΓΚΟΛ, 1-1, ισοφαρίζει ο Άρης με τον Μπακασέτα.
Τραγικό λάθος του Βάλλας ο Μπακασέτας κυνήγησε τη φάση, πρόλαβε τον Τσέμα και έκανε το 1-1.
73' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μαρίν πέρασε ο Τριάδης.
80' Γυριστό του Μανιά, η μπάλα φεύγει άουτ.
85' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Βλάχου πέρασε ο Αγγελούδης
87' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μάνταλου μπήκε ο Σουάρες.
Τέλος της αναμέτρησης.
Ισόπαλοι 1-1 στο "Κλεάνθης Βικελίδης" Άρης και Ξάνθη.
Οι Ακρίτες προηγήθηκαν στο 52' με τον Μάνταλο και ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 68' για τους "κίτρινους".
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ!