ΟΦΗ-Κερκυρα

Παρακολουθήστε σε control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του ΟΦΗ απέναντι στην Κέρκυρα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή NovaΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΟΦΗ με την Κέρκυρα που θα γίνει στο Ηράκλειο για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Αρχή στο… τέλος των προβλημάτων - που δεν περιορίζονται στα αγωνιστικά- θέλει να δώσει ο ΟΦΗ. Με τον Νίκο Αναστόπουλο να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο και διοικητικά θέματα να τρέχουν, οι Κρητικοί θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες και να μείνουν πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.
Η Κέρκυρα από την άλλη, ταξίδεψε… φουριόζα στην Κρήτη. Μετά τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης στο πρωτάθλημα και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, ο Μιχάλης Γρηγορίου θέλει να δει την ομάδα του να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό.
Στην 13η θέση ο ΟΦΗ με 17 βαθμούς –δύο παραπάνω απ’ τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις του υποβιβασμού. Στην 11η η Κέρκυρα με 21 βαθμούς.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λορία, Τριποτσέρης, Μπανούσης, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης, Αρτόλα, Λαμπρόπουλος, Μερεμπιασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μίλιαζες.
Στον πάγκο οι: Αγριμάκης, Δαμιανάκης, Κλέιτον, Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς, Μανιδάκης, Φάζος
Κέρκυρα (Γρηγορίου): Σέτκους, Βενέτης, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Καϊκούτ, Κόντος, Χαβίτο, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο, Ζουμπουλάκης, Ανδρεόπουλος.
Στον πάγκο οι: Κουτζαβασίλης, Παρασκευαΐδης, Κρητικός, Σιόντης, Γεωργακόπουλος, Ρόχας, Μαρκόβσκι.
Καταχειροκροτήθηκε ο Νίκος Αναστόπουλος με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, δύο χρόνια μετά την προηγούμενη θητεία του στην ομάδα.
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.
1' Σέντρα στο ματς
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του ματς, χωρίς κάποια ουσιαστική φάση για τις δύο ομάδες
8' Καλή στιγμή για την Κέρκυρα. Ο Καϊκούτ απειλεί από δεξιά, βγάζει παράλληλη σέντρα όμως ο Αρτόλα απομάκρυνε έγκαιρα.
11' Σουτ του Χαβίτο, η μπάλα κόντραρε στον Μονιάκη
13' Καλή στιγμή για την Κέρκυρα, σουτ του Κόντου έδιωξε σε κόρνερ ο Λορία
17' Σέντρα του Κόντου, μπλοκάρει ο Λορία
19' Κίτρινη κάρτα στον Βενέτη για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπερεμπιασβίλι
20' Άστοχη κεφαλιά του Μακρή
27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ
Σέντρα του Μπεριασβίλι, ο Μίλιαζες κατέβασε σωστά τη μπάλα και με ψύχραιμο σουτ άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς, παρά την κυριαρχία της Κέρκυρας μέχρι τώρα
30' Έξυπνη εκτέλεση φάουλ απ' τον Ναγιάρ, πέρασε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι
33' Σουτ του Κόντου, μπλόκαρε ο Λόρια
55% η κατοχή υπέρ της Κέρκυρας
37' Άστοχο σουτ του Μακρή, αρκετά πάνω απ' την εστία του Σέτκους
38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
Ο Καϊκούτ βρέθηκε στο τετ α τετ με τον Λορία, μετά από ασίστ του Ναγιάρ και με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-1
Ετοιμάζει την πρώτη του αλλαγή ο Μιχάλης Γρηγορίου λόγω τραυματισμού του Ντιόγκο
44' Κίτρινη κάρτα στον Ναγιάρ για σκληρό μαρκάρισμα στον Μερεμπασβίλι
44' Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα, στη θέση του Ντιόγκο ο Κρητικός
45' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Χαβίτο βρέθηκε μόνος του μπροστά στον Λορία, μετά από σέντρα του Καϊκούτ, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά πάνω απ' τα δοκάρια του ΟΦΗ
45+2' Σουτ του Χαβίτο, μπλόκαρε ο Λόρια
45'+5 Τέλος του ημιχρόνου
Γεμάτο από φάσεις το πρώτο μισό του ματς. Η Κέρκυρα έχει την υπεροχή, όμως το γκολ του Μιλιάζες έβαλε μπροστά τον ΟΦΗ. Ισοφάρισε γρήγορα η Κέρκυρα με τον Καϊκούτ, για να διαμορφωθεί το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.
46' Νωρίς και η δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Χαβίτο ο Μαρκόβσκι.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Μαρκόβσκι πήρε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι μετά από παράλληλη σέντρα του Κόντου και έκανε το 2-1 για την Κέρκυρα.
53' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Τζορτζ στη θέση του Μονιάκη.
62' Κεφαλιά του Καϊκούτ, η μπάλα πέρασε άουτ
64' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Μερεμπασβίλι ο Ροβίθης
67' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
Ο Βενέτης μπλόκαρε την μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι σε σουτ του Στάθη και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και απέβαλε τον παίκτη της Κέρκυρας.
68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ
Ο Κάρλος Μιλιάζες ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε ξανά το ματς στα ίσα
69' Τελευταία αλλαγή για την Κέρκυρα. Βγήκε ο Καϊκούτ, μέσα ο Σιόντης.
75' Σουτ του Μίλιαζες, άουτ
77΄Σουτ του Μακρή η μπάλα πάνω απ' το οριζόντιο. Έχει ανέβει αισθητά ο ΟΦΗ.
78' Σουτ του Λαμπρόπουλου, διώχνει δύσκολα ο Σέτκους
82' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!
Ο Ζουμπουλάκης ανέτρεψε τον Κουτσιανικούλη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιλιάζες, 3-2 για τον ΟΦΗ.
90+1' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Στάθη, ο Φαζός.
Τελευταίο σφύριγμα στο ματς. Η Κέρκυρα προηγήθηκε με 2-1 όμως ο ΟΦΗ με τρία γκολ του Κάρλος Μιλιάζες έκανε την ολική ανατροπή με 3-2.