Παναθηναϊκός-Εστορίλ 1-1

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Εστορίλ για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Ραδιοφωνικά από NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαϊδης". Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Εστορίλ για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.
Ο Παναθηναϊκός που έχει συγκεντρώσει μόλις ένα βαθμό ως τώρα, θέλει να κλείσει την παρουσία του με μια νίκη.
Δυστυχώς -εφόσον συμβεί αυτό- ελάχιστοι φίλοι του θα το δουν από κοντά, αφού η βροχή έχει κρατήσει τον κόσμο μακριά από το γήπεδο.
Υπό βροχή λοιπόν, οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν ξεκινήσει το ζέσταμα.
Για να δούμε τις συνθέσεις...
Ο Παναθηναϊκός ξεκινά με Στιλ, Χουχούμη, Κουτρουμπή, Λαγό, Ατζαγκούν, Δώνη, Καρέλη, Μπούι, Ρισβάνη, Ντίνα, Μπούρμπο.
Στον πάγκο οι Κοτσαρης, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης, Μπεργκ, Ζέκα, Μπαϊράμι, Πράνιτς.
Για την Εστορίλ ξεκινούν οι Βάγκνερ, Ταβάρες, Αρτούρο, Μανο,Εσίτι, Καμπρέρα, Σεμπά, Κουκα, Ραφαελ, Μπρούνο, Μπαμπάνκο.
Και αναπληρωματικοί είναι οι Κίστσεκ, Μπαλμπόα, Κλέμπερ, Αμάντο, Φερνάντες, Βαζ, Τοζέ.
Η βροχή συνεχίζεται και στα δημοσιογραφικά ήδη έχει αρχίσει η κουβέντα για το κακό... ριζικό της Εστορίλ, αφού το προηγούμενο ματς που έδωσε με την Αϊντχόφεν διεκόπη στο ημίχρονο και συνεχίστηκε την επόμενη μέρα.
Ολοκληρώνεται το ζέσταμα και οι παίκτες αποχωρούν για τα αποδυτήρια υπό τα χειροκροτήματα των λιγων ηρωικών οπαδών.
Μεταξύ αυτών και 20 Πορτογάλοι.
Ξεκινά τώρα το μικρό τελετουργικό και πλησιάζουμε στη σέντρα του αγώνα.
Στον αγωνιστικό χώρο παίκτες και διαιτητές συνοδευόμενοι από μικρά παιδιά.
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Λινοξυλάκη που έφυγε πριν λίγες μέρες από τη ζωή έχοντας τιμήσει όσο ελάχιστοι το τριφύλλι
1' Σέντρα στο ματς
Παρά τη βροχή που πέφτει εδώ και ώρες, ο αγωνιστικός χώρος δείχνει να αντέχει...
4' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σεμπά.
Το βρεγμένο τερέν έπαιξε το ρόλο του, αφού ο αμυντικός του Παναθηναϊκού έφτασε με... τσουλήθρα στον αντίπαλο!
Πιο επιθετικοί οι Πορτογάλοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
15' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Νασιμέντο
Εκτελέστηκε το φάουλ και ο Κουτρουμπής με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Μπούρμπος που δείχνει να χωλαίνει από προηγούμενη φάση.
27' Ωραία πάσα του Μπούι στον Ντίνα, αλλά βγαίνει ο Βάγκνερ και μπλοκάρει
28' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τριανταφυλλόπουλος αντί του Μπούρμπου.
36' Ο Στιλ σταματά τον Αρτούρο στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.
37' Απαντά ο Παναθηναϊκός με σουτ του Καρέλη στην κλειστή γωνία που διώχνει σε κόρννερ ο Βάγκνερ.
38' Δοκάρι για το τριφύλλι!
Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Κουτρουμπής κατέβασε την μπάλα και με γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα στη ρίζα του δοκαριού.
43' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με ατομική ενέργεια του Χουχούμη και σέντρα από τα αριστερά. Ο Δώνης από τα δύο μέτρα νικιέται από τον Βάγκνερ.
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
45'+1' Δεύτερο δοκάρι για τον Παναθηναϊκό!
Ο Τριανταφυλλόπουλος βγάζει καταπληκτική κάθετη στον Καρέλη που με σουτ σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Βάγκνερ.
45'+2' Με ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία ολοκληρώνεται το ημίχρονο αφού ο Ντίνας από καλή θέση μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.
48' Σουτ του Δώνη κοντράρει στα σώματα και νέα προσπάθεια του Μπούι φεύγει ψηλά.
51' Καλό σουτ του Σεμπα η μπάλα ελάχιστα άουτ.
Τουλάχιστον έχει σταματήσει η βροχή...
55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Ντίνας βγάζει εξαιρετική κάθετη στην καρδιά της άμυνας και ο Καρέλης ψύχραιμα με δεξί πλασέ ανοίγει το σκορ.
59' Τρίτο δοκάρι για το "τριφύλλι"...
Ο Δώνης κάνει κούρσα από δεξιά και γυρίζει στον Καρέλη που με προβολή σημαδεύει ξανά (δεύτερο δικό του) το δοκάρι.
60' Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Καρέλης που στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
61' Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Πράνιτς αντί Ατζαγκούν και Κλέμπερ αντί Αρτούρο.
67' Κλείνει τις αλλαγές του ο Αναστασίου με τον Μπεργκ στη θέση του Ντίνα
68' Αλλαγή για την Εστορίλ. Ο Μπαλμπόα αντί του Κούκα.
73' Ο Αμάντο στη θέση του Μπαμπένκο.
76' Τρομερή απόκρουση του Στιλ σε σουτ του Σεμπά!
86' ΓΚΟΛ για την Εστορίλ. Ο Κλέμπερ βρέθηκε απέναντι από τον Στιλ μετά από λάθος στην αμυνα των πράσινων και έκανε το 1-1. Δύο λεπτά μετά οι Πορτογάλοι είχαν και δοκάρι.