ΟΦΗ-Λεβαδειακός 0-2

Μάντζιος (54', 90'+2' πέναλτι). Κόκκινη για τον Τριποτσέρη στο 90'+1'.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΟΦΗ-Λεβαδειακός για την 13η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από τη νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη και οι φιλοξενούμενοι από το 4-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης, Κουτσιανικούλης, Πετρόπουλος, Φερνάντεθ, Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Αγριμάκης, Μονιάκης, Τζορτζ, Ροβίθης, Ντάνι Φερνάντεθ, Μεϊτε, Φάζος.
Λεβαδειακός (Παντελίδης): Σηφάκης, Μαχαίρας, Μάντζιος, Κώτσιος, Γεωργιάδης, Ζίτο, Βούκσεβιτς, Τόμας, Ορτέγκα, Μιλοσάβλιεφ, Κονέ.
Αναπληρωματικοί για τους Βοιωτούς είναι οι: Στρατηλάτης, Νικολακάκης, Μάγκας, Σοτέλο, Πρόγιτς, Γκόμεζ, Μπορνταγκαράι.
Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Μαντάκης, με βοηθούς τους Δημητριάδη και Καραγκιζόπουλο.
Έναρξη στο ματς.
9' Συρτό σουτ του Μιλιάζες από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Σηφάκης.
10' Κίτρινη στον Μακρή.
14' Κίτρινη κάρτα στον Ορτέγκα.
16’ Σουτ του Μερεμπασβίλι από αριστερά, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Σηφάκης.
21' Σουτ του Μακρή από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
29' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Πετρόπουλος τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή από τον Στάθη, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και το συρτό σουτ που έκανε, κατέληξε άουτ.
33' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Ορτέγκα ελίχθηκε ωραία, αλλά το σουτ του κατέληξε έξω.
39' Επικίνδυνη φάση από τον ΟΦΗ. Ο Μπερεμασβίλι έκανε πολύ ωραία κίνηση από τα αριστερά, αλλά η πάσα του δεν έφθασε στον Πετρόπουλο.
40' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Κουτσιανικούλης, που νιώθει ενοχλήσεις, μέσα ο Τζορτζ.
43' Κεφαλιά του Μάντζιου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ορτέγκα, η μπάλα έξω.
44' Πάσα του Μακρή στον Τζορτζ, το σουτ του δεύτερο πέρασε λίγο δίπλα από το τέρμα του Σηφάκη.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΟΦΗ-Λεβαδειακός 0-0.
46' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Έξω ο τραυματίας Μαχαίρας, μέσα ο Πρόγιτς.
Έναρξη δεύτερου μέρους.
ΓΚΟΛ ο Λεβαδειακός, 0-1.
Κακή έξοδος του Λόρια και ο Μάντζιος σε ανυπεράσπιστη εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Υπενθυμίζεται ότι ο 31χρονος επιθετικός αγωνίστηκε στους Κρητικούς τη σεζόν 2011-12.
54' Άμεση αντίδραση από τον ΟΦΗ, που προσπάθησε να απαντήσει με τον Τζορτζ, αλλά το σουτ του έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τόμας.
59' Κίτρινη στον Κώτσιο.
60’ (2η) Αλλαγή για τον Λεβαδειακό, ο Γκόμεζ αντί του Βούκσεβιτς.
69' Καλή στιγμή, με καλό τελείωμα για τον ΟΦΗ. Ο Στάθης έκανε καλή κίνηση από τα δεξιά και το γύρισμα του είχε αποδέκτη τον Μερεβασβίλι, που έπιασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει πολύ ψηλά.
75'Δοκάρι για τον Λεβαδειακό.
Ο Κονέ βγήκε από τα αριστερά στην επίθεση και μπήκε στην περιοχή, με το σουτ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.
76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπανούσης στη θέση του Ροβίθη.
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Τζορτζ βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά τον σταμάτησε την τελευταία στιγμή η αντίπαλη άμυνα, παίρνοντας του την "μπουκιά" από το στόμα.
78’ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μάγκας στη θέση του Μιλοσάβλιεφ.
88' Σουτ του Μακρή, κόρνερ για τον ΟΦΗ.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Πέναλτι για τον Λεβαδειακό!
Ο Τριποτσέρης ανέτρεψε τον Ορτέγκα.
Ο Βαγγέλης Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια, που βρήκε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-2.
Τέλος στο ματς. ΟΦΗ-Λεβαδειακός 0-2 με δύο γκολ του Μάντζιου.