Skoda Ξάνθη-ΠΑΟΚ 4-2

ΓΚΟΛ: 1-0 Καπετάνος (6΄), Αθανασιάδης 1-1 (38΄), 2-1 Λουσέρο (47΄), 3-1 Κλέιτον (77΄), 3-2 Μακ (82΄), 4-2 Καπετάνος (88΄)

14:41
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Skoda Ξάνθη-ΠΑΟΚ, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00 και θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.
14:45
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην κορυφή της Super League (28 β.) και έχουν την ευκαιρία να πάνε στο +7 από τον Ολυμπιακό, που χθες ήρθε 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, προσδοκώντας και απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση με τον Αστέρα στην Τρίπολη.
14:47
Οι γηπεδούχοι είναι στην ένατη θέση με 15 βαθμούς, έχοντας από πάνω τους τον ΠΑΣ που έχει 17, ενώ η Κέρκυρα τους έπιασε με την ισοπαλία της στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο.
14:48
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
14:48
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Ουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος, Καρυπίδης.
14:49
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Ντα Ρότσα, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Λισγάρας, Ολιβέιρα.
14:49
ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Κίτσιου, Ρατς, Τζιόλης, Βίτορ, Κάτσε, Γκολάσα, Τζανδάρης, Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης, Περέιρα.
14:50
Ο "δικέφαλος του Βορρά" έχει δύο αλλαγές στην ενδεκάδα του, συγκριτικά με αυτήν που ξεκίνησε στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό, όπου έφυγε νικητής με 2-1.
14:52
Ο Κίτσιου έχει πάρει τη θέση του τραυματία Σκόνδρα στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ βασικός είναι ο Παπαδόπουλος, παίρνοντας τη θέση του Σαλπιγγίδη που στο Φάληρο έπαιξε αρχικά στο δεξί άκρο της επίθεσης και στη συνέχεια έπαιξε ως... δεξί μπακ.
14:53
Ο Μακ που επέστρεψε στην αποστολή του ΠΑΟΚ, καθώς έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, είναι στον πάγκο.
14:53
Αναλυτικά ο πάγκος... Ιτάνζ, Σαλπιγγίδης, Μακ, Σπυρόπουλος, Πούγγουρας, Ποζατζίδης, Μάρτενς.
14:54
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος, με βοηθούς τους Εμμανουήλ Βλάσση και Στυλιανό Τσολάκη. Τέταρτος είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου.
14:59
Το αντίστοιχο ματς της περυσινής περιόδου είχε εξελιχθεί σε... θρίλερ, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 13' με τον Μάνταλο και κράτησε το 1-0 μέχρι το 76', όταν και ισοφάρισε ο Κατσουράνης, ενώ ο Λίνο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 1-2, που έμεινε μέχρι το τέλος.
15:01
Υπενθυμίζεται ότι είναι εκτός οι Κατσικάς, Τζαβέλλας, Μαντούρο, Σκόνδρας για τον ΠΑΟΚ.
15:02
Έναρξη στο ματς.
15:03
Στην κορυφή και πάλι ο Περέρια, δεξιά ο Παπαδόπουλος, αριστερά ο Αθανασιάδης.
15:03
1' Απειλεί η Ξάνθη... Ο Καπετάνος τροφοδοτήθηκε και μπήκε στην περιοχή, κερδίζοντας κόρνερ.
15:04
Πέρασε η φάση, χωρίς να κινδυνέψει άλλο ο ΠΑΟΚ.
15:07
Η Ξάνθη έχει μπει πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Είναι κάτι που συνηθίζει πάντως στις εντός έδρας αναμετρήσεις της.
15:08
6' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-0!
15:09
Βαθιά μπαλιά του Φλίσκα προς τον Καπετάνο, που νίκησε στο σπριντ τον Τζιόλη και στη συνέχεια πέρασε την μπάλα πάνω από τον Γλύκο, που βγήκε από την εστία του για να προλάβει τα χειρότερα, αλλά δεν τα κατάφερε.
15:16
Έχει μπλοκάρει τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ξάνθη, πιέζοντας τον σε όλο το γήπεδο.
15:17
15' Δυνατό σουτ του Κάτσε έξω από την περιοχή, ύστερα από κακό διώξιμο της αντίπαλης άμυνας, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα.
15:23
Δείχνει να συνέρχεται ο ΠΑΟΚ και σιγά-σιγά αρχίζει να γίνεται πιο επικίνδυνος.
15:24
Στο πρώτο 20λεπτό τα λάθη είναι 21. Οι γηπεδούχοι έχουν 11 και φιλοξενούμενοι 10.
15:24
Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας αυτή τη στιγμή.
15:31
29' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ύστερα από φάση διαρκείας, όπου ο Περέιρα ελίχθηκε ωραία από τα αριστερά, βγάζοντας στον Γκολάσα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Τζανδάρης, που σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή.
15:32
Πιέζει πολύ ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά.
15:33
30' Σέντρα του Γκολάσα από τα δεξιά, οι Αθανασιάδης και Περέιρα, που ήταν μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην μπάλα.
15:34
32' Επικίνδυνη φάση από την Ξάνθη με τον Σολτάνι, που κινήθηκε ωραία, αλλά δεν μπόρεσε να μπει στην περιοχή, προσπαθώντας να τα βάλει με Τζιόλη και Βίτορ.
15:35
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν να κάνουν πολλά λάθη, αλλά έχει πολύ καλό ρυθμό το ματς.
15:39
38' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 1-1!
15:41
Τακουνάκι του Γκολάσα από τα δεξιά, ο Κίτσιου στη συνέχεια πλάσαρε στον Αθανασιάδη, που με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Κυριακίδη.
15:42
Μικρή διακοπή στο ματς, μετά από "σύγκρουση" Παπαδόπουλου-Λουσέρο.
15:46
Ο ΠΑΟΚ έχει σκοράρει σε όλα του τα εκτός έδρας ματς στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας παίξει με Πλατανιά, Παναιτωλικό, Εργοτέλη και Ολυμπιακό.
15:47
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Skoda Ξάνθη-ΠΑΟΚ 1-1, με τα γκολ των Καπετάνου, Αθανασιάδη.
15:48
Με 47%-53% κατοχή της μπάλας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.
16:03
46' Αλλαγή για την Ξάνθη. Παπαστεριανός αντί του Βασιλακάκη.
16:03
Έναρξη δεύτερου μέρους.
16:04
47' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 2-1!
16:06
Σέντρα του Μπέρτου από τα δεξιά, ο Καπετάνος πήρε την κεφαλιά από τον Παπαδόπουλο και ο Λουσέρο με ιδανικό τελείωμα νίκησε τον Γλύκο.
16:07
Ο Παπαδόπουλος παραπονέθηκε για φάουλ του Καπετάνου. Δύσκολη φάση, ίσως και να 'ναι φάουλ.
16:10
52' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
16:14
Δύο αλλαγές θα κάνει ο Αναστασιάδης. Σε λίγο θα μπουν στο παιχνίδι οι Σαλπιγγίδης, Μακ.
16:15
57' Έξω ο Αθανασιάδης, μέσα ο Σαλπιγγίδης. Εκτός και ο Κάτσε, μέσα ο Μακ.
16:18
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο.
16:21
63' Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο.
16:22
Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς έπεσε ένα καπνογόνο στον αγωνιστικό χώρο.
16:29
72' Κίτρινη στον Σολτάνι.
16:35
77' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 3-1!
16:36
Ύστερα από αντεπίθεση της Ξάνθης, ο Κλέιτον βγήκε απέναντι από τον Γλύκο, και με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1.
16:38
80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Κλέιτον, μέσα ο Μπαξεβανίδης.
16:39
80' Κλείνει τις αλλαγές του ο Αναστασιάδης. Ο Μάρτενς στη θέση του Τζανδάρη
16:40
ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 3-2!
16:41
Σέντρα του Ρατς, ο Παπαδόπουλος βρήκε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη, καθώς η μπάλα κόντραρε και έφθασε στον Μακ, που από κοντά μείωσε για την ομάδα του.
16:42
84' Κίτρινη για τον Παπαστεριανό.
16:44
86' Κίτρινη στον Καρυπίδη, μετά από αψιμαχία με τον Παπαδόπουλο.
16:46
87' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά έστειλε λίγο έξω την μπάλα.
16:46
89' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 4-2!
16:48
Η Ξάνθη βγήκε στην αντεπίθεση και ο Καπετάνος, ξεπέρασε τον Τζιόλη αρχικά και στη συνέχεια νίκησε τον Γλύκο.
16:49
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
16:49
90' +1' Έξω ο Καπετάνος, μέσα ο Ομπόντο για την Ξάνθη.