Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού μέσα στο Καραϊσκάκη για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

18:49
Καλησπέρα από το "Γ. Καραϊσκάκης", μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ που θα κρίνει την κορυφή στην Σούπερ Λίγκα.
18:50
Δίχως απρόοπτα αφίχθη στο Φάληρο η αποστολή του ΠΑΟΚ. Ο πρόεδρος, Ιάκωβος Αγγελίδης και άλλα μέλη του ΔΣ θα φιλοξενηθούν σε σουίτα του γηπέδου.
18:52
Με σύστημα 4-2-3-1 παρατάσσει τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, δίνοντας φανέλα βασικού στον Αυλωνίτη αντί του Μποτία στο κέντρο της άμυνας.
18:53
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Αφελάι, Φουστέρ, Τσόρι, Μήτρογλου.
18:53
Στον πάγκο: Μέγιερι, Μπουχαλάκης, Ντοσεβί, Κασάμι, Φορτούνης, Μποτία, Μπενίτες.
18:55
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα. Αποδοκιμασίες και ρίψη φωτοβολίδων.
18:57
Ένα αντικείμενο φαίνεται να χτύπησε (στο αριστερό πόδι) τον Γλύκο. Σηκώθηκε ο τερματοφύλακας των "ασπρόμαυρων".
18:59
Έγινε γνωστή και η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, με τον Αναστασιάδη να προτιμά τον Τζιόλη στο κέντρο της άμυνας, ελλείψει των Κατσικά και Τζαβέλλα.
19:00
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ρατς, Βίτορ, Τζιόλης, Σκόνδρας, Κάτσε, Γκολάσα, Τζανδάρης, Περέιρα, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης .
19:01
Στον πάγκο: Ιτάνζ, Σπυρόπουλος, Kίτσιου, Παπαδόπουλος, Μάρτενς, Ποζατζίδης, Πόζογλου, Σαββίδης.
19:02
Οι "ασπρόμαυροι" θα συνεχίσουν το ζέσταμα στην άλλη πλευρά του γηπέδου εκεί όπου συνήθως προθερμαίνονται οι γηπεδούχοι.
19:06
Θερμό χειροκρότημα για τους παίκτες του Ολυμπιακού που βγήκαν κι αυτοί με την σειρά τους έξω για ζέσταμα.
19:10
Στο 4-2-3-1 του Μίτσελ, τερματοφύλακας θα είναι ο Ρομπέρτο, στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, στα άκρα οι Αφελάι, Φουστέρ, με τον Τσόρι να κινείται πίσω από τον Μήτρογλου, ο οποίος θα βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
19:12
Στον αντίποδα, στο 4-4-2 του Αναστασιάδη, κάτω από τα δοκάρια θα κάθεται ο Γλύκος, αριστερά στην άμυνα θα ξεκινήσει ο Ρατς, δεξιά ο Σκόνδρας, στόπερ οι Βίτορ, Τζιόλης, αμυντικά χαφ οι Κάτσε, Τζανδάρης, στα άκρα οι Περέιρα, Σαλπιγγίδης και ο Γκολάσα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Αθανασιάδη.
19:21
Την αναμέτρηση ορίστηκε να διευθύνει ο Αρετόπουλος του συνδέσμου Τρικάλων, με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου), Γεωργαράκο (Αθηνών) και τέταρτο τον Κουκουλάκη (Ηρακλείου).
19:27
Σε επίπεδο προϊστορίας (56 αναμετρήσεις), ο Ολυμπιακός μετράει 41 νίκες, ο ΠΑΟΚ έχει αποδράσει 8 φορές με το "διπλό", ενώ 7 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.
19:28
Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε με το ευρύ 4-0, με τελευταία συνάντηση των δύο μονομάχων στα ημιτελικά του Κυπέλλου, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει επεισοδιακή πρόκριση στον τελικό.
19:29
Απόψε κοντράρονται με τον ΠΑΟΚ να έρχεται στο Φάληρο ως προωτοπόρος (25 β.) και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε απόσταση βολής (23β.).
19:31
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, αλλά όπως όλα δείχνουν θα υπάρξει μικρή καθυστέρηση στην σέντρα λόγω των καπνογόνων που έχουν ανάψει.
19:34
Φωτοβολίδες προς την εστία του ΠΑΟΚ, με μία εξ αυτών να βρίσκει "ξυστά" τον Γλύκο. Ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια λόγω της έντασης.
19:35
1' Έναρξη του αγώνα.
19:39
3' Πρώτο φάουλ στο παιχνίδι. Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε, φέρνοντας τη μπάλα στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα.
19:41
Η πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ αρχίζει από την άμυνα του Ολυμπιακού. Θέλει να δυσκολέψει την πρώτη πάσα των ερυθρολεύκων και την κυκλοφορία της μπάλας.
19:41
6' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
19:42
Ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα.
19:44
8' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Ολυμπιακό. Το επιχείρησε ο Φουστέρ. Μπλόκαρε ο Γλύκος.
19:44
9' Κίτρινη κάρτα στον Ρατς.
19:46
Συμπληρώθηκαν τα πρώτα δέκα λεπτά στο παιχνίδι.
19:49
13' Ο Μιλιβόγιεβιτς δοκίμασε και εκείνος ένα δυνατό σουτ από μακριά. Καμία ανησυχία για τον Γλύκο.
19:50
Πιέζει αρκετά τα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός. Ωστόσο οι παίκτες του δεν βρίσκουν τρόπο να περάσουν την μπάλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Γλύκος μέχρι τώρα δεν έχει ανησυχήσει.
19:53
17' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Από τα αριστερά. Θα το εκτελέσει ο Ντομίνγκες.
19:53
Ο Αυλωνίτης έπιασε την κεφαλιά. Η μπάλα έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου.
19:55
19' Καλή αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Αφελάι συνεργάστηκε με τον Μαζουάκου. Αυτός ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας στη μεγάλη περιοχή. Δοκίμασε το γύρισμα προς την... καρδιά της. Εκεί ήταν αμυντικοί του ΠΑΟΚ και έδιωξαν.
19:56
20' Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει ένα φάουλ. Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε. Ο Γλύκος έδιωξε σε πλάγιο.
19:57
22 Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Την είχε ο Ολυμπιακός.
19:58
Οι ερυθρόλευκοι και πάλι προσπάθησαν από πλάγια να "σπάσουν'' την άμυνα του ΠΑΟΚ. Η μπάλα στρώθηκε στον Μιλιβόγιεβιτς. Εκείνος δοκίμασε το σουτ και ο Γλύκος πολύ δύσκολα με το πόδι έδιωξε.
19:59
Πολύ δύσκολη επέμβαση για τον Γλύκο, ο οποίος δεν είχε τόσο καλό οπτικό πεδίο με τον παίκτη του Ολυμπιακό ο οποίος έκανε το σουτ.
20:02
25' Σωστά ο διαιτητής έδειξε οφ-σάιντ στην επίθεση του ΠΑΟΚ, στο τέλος της οποίας ο Περειρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο επιθετικός του Δικεφάλου του Βορρά ήταν εκτός θέσης.
20:03
27' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζανδάρης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού. Ο Ρομπέρτο έδιωξε δύσκολα.
20:03
27' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
20:04
29' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
20:05
Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε. Ο Τζιόλης έδιωξε με κεφαλιά.
20:06
30' Ο Σαλπιγγίδης έκανε το σουτ από μακριά. Δεν είχε δύναμη η μπάλα. Εύκολα ο Ρομπέρτο...
20:07
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να πιέζει αλλά ο ΠΑΟΚ αμύνεται σωστά. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Αναστασιάδη δείχνουν περισσότερο απειλητικοί στο παιχνίδι.
20:09
32' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρατς το εκτέλεσε. Εκτός αγωνιστικού χώρου -τελικά- πέρασε η μπάλα.
20:16
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έχει δώσει μεγάλο βάρος στην άμυνά του. Ο Αθανασιάδης γίνεται ο πέμπτος παίκτης στη μεσαία γραμμή όπως αμύνεται η ομάδα του. Αποτέλεσμα αυτού είναι ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να βρει τρόπο να μπει στην περιοχή του Δικεφάλου.
20:16
Στο 40ο λεπτό πλέον το ματς.
20:18
Γκολ για τον ΠΑΟΚ.
20:19
Στο 43ο λεπτό ο Αθανασιάδης από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας σε μια καλή αντεπίθεση που έκαναν οι παίκτες του Δικεφάλού.
20:21
Στην αντεπίθεση ο Περέιρα είχε κρατήσει σωστά την μπάλα και είδε δώσει χρόνο και σε άλλους συμπαίκτες του να ανέβουν στην επίθεση.
20:21
Γκολ για τον Ολυμπιακό
20:21
«Κομπίνα» του Ολυμπιακού σε εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να φτάνει στον Φουστέρ, ο οποίος απ' το ύψος της περιοχής πιάνει εν κινήσει σουτ και πετυχαίνει εντυπωσιακό γκολ για το 1-1!
20:22
Ο Γλύκος έπεσε στο έδαφος.
20:23
Έχει σηκωθεί ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
20:24
Φάνηκε να πιάνει το πόδι του μετά τη φάση του γκολ. Είχαν πέσει φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο.
20:25
Τέλος του πρώτου 45λέπτου.
20:25
Ένταση προς στιγμήν στη φυσούνα κατά την είσοδο των παικτών στα αποδυτήρια.
20:27
Όλα ήρεμα στο γήπεδο... Σε λίγο και πάλι μαζί.
20:40
Έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες.
20:41
Καμία αλλαγή από τους προπονητές.
20:41
46' Έναρξη και πάλι στο παιχνίδι.
20:42
Από ριπλέι που δόθηκε, φαίνεται ότι ο Μιλιβόγιεβιτς πατάει το πόδι του Γλύκου στη φάση της ισοφάρισης του Ολυμπιακού.
20:44
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Σαλπιγγίδη να κάνει το σουτ απευθείας μετά το γύρισμα. Ο Ρομπέρτο απέκρουσε πολύ δύσκολα.
20:45
Στη συνέχεια της φάσης ο Σκόνδρας έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα για "θέατρο". Ο Μαζουάκου δεν τον βρίσκει.
20:45
20:47
Στο 51' ο Περέιρα έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ με εξαιρετικό σουτ από μακριά σε αντεπίθεση της ομάδας του Άγγελου Αναστασιάδη. Η φάση προήρθε από λάθος των παικτών του Ολυμπιακού... Ομάρ και Μιλιβόγιεβιτς έχουν την ευθύνη.
20:51
56' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σκόνδρας αποχωρεί. Στη θέση του ο Παπαδόπουλος.
20:52
Ο Σαλπιγγίδης φαίνεται να έχει περάσει σε θέση ακραίου αμυντικού, αντί του Σκόνδρα.
20:54
Ο Μίτσελ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Ντοσεβί σε λίγα λεπτά.
20:56
Κίτρινη κάρτα στον Τσαλδάρη.
20:56
60' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Στον αγώνα οι Ντοσεβί και Κασάμι. Εκτός οι Μανιάτης και Αφελάι.
20:57
Κακά μαντάτα για τον Σκόνδρα. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες έχει υποστεί εξάρθρωση κλείδας.
21:00
63' Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ έβγαλε την μπάλα στον Μήτρογλου... Κακή συνεννόηση για τους παίκτες των ερυθρολεύκων.
21:01
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να κρατήσει το αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Αναστασιάδη είναι όλοι στο μισό γήπεδο προς την περιοχή του Γλύκου.
21:01
Τρίτη αλλαγή σε λίγο για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενίτες θα περάσει στο παιχνίδι.
21:02
67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου εκτός. Στη θέση του ο Μπενίτες.
21:03
Φυσικά καμία αλλαγή στην παράταξη του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπενίτες έχει πάρει ήδη θέση στην κορυφή της επίθεσης των ερυθρολεύκων.
21:05
69' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά μετά από γύρισμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ.
21:08
73' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό.
21:09
Ο Ντομίνγκες θα δοκιμάσει απευθείας...
21:09
Στα σώματα η μπάλα... Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:10
74' Ο Αυλωνίτης πήρε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ. Η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.
21:11
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί το κέρδισε από τον Ρατς.
21:12
Στο 76ο λεπτό... Οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα.
21:14
77' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενίτες από πλάγια έβγαλε τη σέντρα για το κεφάλι του Φουστέρ. Ο Ρατς έδιωξε με κεφαλιά.
21:14
Εξαιρετικός αμυντικά και σήμερα ο Ρουμάνος του ΠΑΟΚ.
21:15
Τον Μάρτενς ετοιμάζει ο Αναστασιάδης.
21:15
80' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι έκανε το συρτό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Γλύκος μπλοκάρει.
21:16
80' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάτσε στη θέση του Μάρτενς.
21:20
83' Ο διαιτητής έχει δείξει σε θέση οφ-σάιντ τον Ντομίνγκες. Καλύπτεται ο παίκτης του Ολυμπιακού ο οποίος δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.
21:22
87' Κίτρινη κάρτα στον Φουστέρ.
21:26
90' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ποζατζίδης θα περάσει στον αγώνα στη θέση του Περέιρα.