Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ κράτησε για ένα ημίχρονο και η Βέροια χτύπησε σε ένα δίλεπτο και τον καθάρισε, ενώ θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα.
Χαίρεται, από εδώ θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη του αγώνα, Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα, που είναι προγραμματισμένο για τις 18:15 και θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League.
Οι γηπεδούχοι έχουν κάνει πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, καθώς μετρούν τρεις νίκες (Ξάνθη, ΟΦΗ, Κέρκυρα) και μια ήττα από τον Ολυμπιακό.
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχουν πέντε πόντους, μετρώντας μια νίκη, δύο ισοπαλίες και μια ήττα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Αραγονές, Βέρτζος, Ράουλ Μπράβο, Αμαραντίδης, Μπατιόν, Μπαλάφας, Ντουμίτρου, Γεωργιάδης, Καλτσάς, Κάμπορα.
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Τζινάρ, Όστοϊτς, Κάταλα, Μπαργκάν, Κατίδης, Μπεν, Παυλίδης.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Ακόστα, Ίλιτς, Τσάβες.
Στον πάγκο των Ηπειρωτών είναι οι: Σωτηρίου, Μανιάς, Χαρίσης, Λόπεζ, Κρητικός, Μπέριος, Αυγενικού.
Πέντε απουσίες έχει η Βέροια, καθώς είναι εκτός αποστολής οι Βούκιτς, Βάσκεθ, Καλί, Βεργώνης και Εσπάρθα.
Δεν θα αγωνιστεί ο Νίκος Κοροβέσης για τους φιλοξενούμενους.
Στα επίσημα του Δημοτικού Σταδίου της Βέροιας είναι ο ιδιοκτήτης του ΠΑΣ, Γιώργος Χριστοβασίλης.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Μιχαήλ Καρσιώτη, Χρήστο Σωτηρόπουλο. Τέταρτος ο Ιωάννης Τοπούζης.
Έναρξη στο ματς.
1' Απειλεί ο ΠΑΣ στην πρώτη του επίθεση. Ο Τσάβες βγήκε από τα δεξιά, με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα, αλλά την σέντρα του μπλόκαρε ο Καντιμοίρη.
3' Σουτ του Καλτσά, λίγο έξω από την περιοχή και πλάγια, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε.
Η Βέροια είναι αυτή που πιέζει για γκολ, έχοντας ήδη μάλιστα και τρία κόρνερ, αλλά μετά τα πρώτα λεπτά δεν υπάρχει κάποια τελική προσπάθεια για τις δύο ομάδες.
20' Ωραία κίνηση του Ντουμίτρου έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που έπιασε δεν ανησύχησε τον Βελλίδη, που μπλόκαρε σχετικά εύκολα.
21' Σουτ του Καλτσά, που δεν κοίταζε προς την εστία, η μπάλα έξω.
22' Κίτρινη κάρτα στον Ντάσιο (ΠΑΣ Γιάννινα).
25' Δυνατό σουτ του Καλτσά έξω από την περιοχή, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Βελλίδης, η μπάλα κατέληξε έξω.
Λίγες τελικές στο ματς, αλλά καλός ο ρυθμός, με την Βέροια να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο μισό γήπεδο παίζει τον ΠΑΣ, που προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος μέσω αντεπιθέσεων.
29' Κίτρινη στον Γεωργιάδη (Βέροια).
33' Τελική από τον Καλτσά και πάλι, αλλά το σουτ που έπιασε με το κακό του πόδι, το αριστερό δεν ήταν καλό.
34' Συνεργασία Ντουμίτρου, Κάμπορα... ο δεύτερος βγήκε απέναντι από τον Βελλίδη που αντέδρασε σωστά και του έκλεισε τον χώρο, με αποτέλεσμα ο επιθετικός των γηπεδούχων να του κάνει φάουλ, απλώνοντας το πόδι του.
34' Κίτρινη στον Κάμπορα.
Αντεπίθεση από τον ΠΑΣ. Ο Τσάβες βγήκε από τα δεξιά, αλλά ο Βέρτζος τον έκοψε τελευταία στιγμή.
39' Με δέκα θα συνεχίσει ο ΠΑΣ.
Ο Ντάσιος δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 17 λεπτά. Ο δεξιός μπακ των φιλοξενούμενων έπεσε στο έδαφος ύστερα από προσπάθεια που έκανε στην περιοχή, ενώ τον επιτηρούσε ο Αμαραντίδης. Όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο διαιτητής έχει δίκιο, δεν υπήρξε πέναλτι.
40' Σουτ του Κάμπορα, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα στο 0-0.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
48' Σουτ του Ραούλ Μπράβο έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μακριά από την εστία του Βελλίδη.
49' Αλλαγή για την Βέροια. Έξω ο Γεωργιάδης, μέσα ο Μπαργκάν.
54' ΓΚΟΛ η Βέροια και 1-0 με τον Κάμπορα.
Δυνατά εκτελεσμένο πλάγιο από τον Μαλόουν, κεφαλιά-πάσα του Μπατιόν προς τον Κάμπορα που από κοντά σκόραρε.
56' Και άλλο γκολ για την Βέροια, 2-0 με τον Καλτσά!
Καλή προσπάθεια του Ντουμίτρου από τα αριστερά, που ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και έδωσε έτοιμο γκολ στον Καλτσά.
59' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μέσα ο Μανιάς, έξω ο Ακόστα.
60' Προσπάθεια του Καλτσά από τα δεξιά, με το σκαστό του σουτ να μπλοκάρει ο Βελλίδης.
62' Σέντρα του Αμαραντίδη από τα αριστερά, που ολοκληρώθηκε με ανάποδο-ψαλίδι του Καλτσά, αλλά τον σταμάτησε ο Βελλίδης.
63' Ακόμα μια καλή προσπάθεια του Καλτσά, που σούταρε με το αριστερό, νέα επέμβαση του Βελλίδη.
64' Σουτ του Μπαργκάν μέσα από την περιοχή, ύστερα από... πίεση διαρκείας, τον σταμάτησε ο Βελλίδης.
65' Σέντρα από τα δεξιά, ο Ντουμίτρου στην πορεία της μπάλας... φάουλ έδωσε ο Δημητρόπουλος για επικίνδυνο παιχνίδι.
71' Κλείνει τις αλλαγές ο Πετράκης με διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Μπέριος στη θέση του Ίλιτς και ο Ναδάλες σε αυτή του Στρούνα.
Συνεχίζει να πιέζει η Βέροια και οι παίκτες του ΠΑΣ προσπαθούν με... νύχια και με δόντια να αποτρέψουν το 3-0.
72' Αλλαγή για την Βέροια. Μέσα ο Κατίδης, έξω ο Μπαλάφας.
77' Σέντρα του Αμαραντίδη από τα αριστερά, κεφαλιά του Ντουμίτρου η μπάλα έξω.
80' Τελευταία αλλαγή για την Βέροια. Έξω ο Κάμπορα, μέσα ο Μπεν.
80' Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας, αλλά ο Τσάβες δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλας, με τον Καντιμοίρη να βγαίνει και να μπλοκάρει.
82' Κίτρινη στον Βέρτζο.
Έχει ρίξει αισθητά την απόδοση της η Βέροια.
83' Γέμισμα του Τσάβες, αλλά οι παίκτες του ΠΑΣ δεν κατάφεραν να φθάσουν στην μπάλα και ο Καντιμοίρης μπλόκαρε.
84' Κοντά το 3-0 η Βέροια, αλλά ο Βελλίδης αντέδρασε εξαιρετικά στο χαμηλό σουτ του Μπεν.
85' Απειλεί ο Ντουμίτρου, διώχνει ο Βελλίδης.
88' Σουτ του Μπαργκάν έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Βελλίδη.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90' +1' Χαμένο τετ α τετ του Ντουμίτρου, που νικήθηκε από τον Βελλίδη.
Τέλος στην Βέροια. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-0 του ΠΑΣ.