Παναθηναϊκός-Εφές Αναντολού

Το 3/3 έκανε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 78-64 της Εφές Αναντολού, στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του E' ομίλου του Top 16 της Euroleague.

21:21
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Εφές Αναντολού στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του Ε' ομίλου του Top 16 της Euroleague.
21:23
Στο 3/3 στοχεύουν οι "πράσινοι" που έχουν ξεκινήσει ιδανικά στη φάση των "16" της διοργάνωσης. 0/2 για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου που από την πλευρά της θέλει να κάνει σεφτέ στο Top 16.
21:24
Χωρίς προβλήματα προετοιμάστηκε το "τριφύλλι" που απόψε θα έχει στη σύνθεσή του τους: Μπράμο, Κάρι, Μπατίστ, Φώτση, Ούκιτς, Λάσμε, Μαυροκεφαλίδη, Διαμαντίδη, Γκιστ, Παππά, Γιάνκοβιτς και Ματσιούλις.
21:27
Στην 12άδα της Εφές βρίσκεται ο άλλος Έλληνας της τουρκικής ομάδας, Κώστας Βασιλειάδης. Συγκεκριμένα ο Βαγγέλης Αγγέλου θα έχει στη διάθεσή του τους: Μπαλμπάι Οσμάν, Βασιλειάδης, Μπατούκ, Ερντέν, Γκονλούμ, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς, Γκόρντον, Πλάνινιτς, Κοσούτ και Μπιέλιτσα.
21:29
Περίπου 6.000 φίλαθλοι του ΠΑΟ βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ.
21:30
Τα νούμερα δείχνουν … με διαφορά Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» είναι καλύτεροι στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Συγκεκριμένα υπερισχύουν της τουρκικής ομάδας σε πόντους, σύνολο ριμπάουντ, αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα, ποσοστό διπόντων και βολών και index ενώ είναι πιο επιρρεπείς στα λάθη. Μόνο σε κοψίματα και ποσοστό τριπόντων είναι ανώτερη η τουρκική ομάδα.
21:32
Για τον όμιλο του Παναθηναϊκού, η Μπαρτσελόνα νίκησε χθες στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (81-72) και έκανε το 3/3. Σε εξέλιξη Αρμάνι-Λαμποράλ και Μάλαγα-Φενέρ.
21:38
Ξεκινά η παρουσίαση των φιλοξενούμενων.
21:39
Αυξάνεται ο κόσμος στο ΟΑΚΑ λίγο πριν το πρώτο τζάμπολ.
21:39
Και τώρα η παρουσίαση του Παναθηναϊκού.
21:42
Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς (Σερβία), Μιγκέ Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία) και Πέταρ Ομπράντοβιτς (Βοσνία/ Ερζεγοβίνη).
21:43
Με Μπαλμπάι, Γκόρντον, Βασιλειάδη, Σαβάνοβιτς και Ερτνέν ξεκινούν οι φιλοξενούμενοι. Με Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ο Παναθηναϊκός.
21:43
Στις κερκίδες βρίσκονται οι Θανάσης και Παύλος Γιαννακόπουλος.
21:44
89-75 νίκη για τη Μάλαγα κόντρα στην Φενέρ. 0/3 για τον Ζοτς. Η τουρκική ομάδα είναι ο επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟ στην Euroleague.
21:46
Πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
21:46
2-0 με λέι απ του Λάσμε.
21:46
Άστοχο τρίποντο από τον Μπαλμπάι, η μπάλα για τον Παναθηναϊκό.
21:48
Τάπα του Λάσμε στον Ερντέν, η μπάλα πάλι για την Εφές.
21:48
Άστοχο τρίποντο Βασιλειάδη, φάουλ Ερντέν στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
21:49
Φάουλ του Λάσμε στον Σαβάνοβιτς, αφού χάνει τον έλεγχο της μπάλας.
21:51
7-6, καθώς η τάπα του Γκιστ στον Μπαλμπάι ήταν αντικανονική.
21:51
10-6 με τρίποντο Διαμαντίδη.
21:52
Φάουλ Διαμαντίδη στον Ερντέν.
21:52
10-8, καθώς η νέα τάπα του Γκιστ κρίθηκε ξανά αντικανονική. Το καλάθι ο Βασιλειάδης.
21:54
Αστοχεί ο Γκιστ, αλλά παίρνει επιθετικό ριμπάουντ.
21:55
Ο Διαμαντίδης παίρνει το δεύτερο φάουλ του Ερντέν.
21:55
Τάιμ άουτ.
21:55
4'15'' για τέλος της πρώτης περιόδου.
21:57
12-10 ξανά προβάδισμα στο ΠΑΟ, από τον Ούκιτς.
21:57
Άστοχο τρίποντο του Πλάνινιτς.
21:58
Στις βολές ο Λάσμε από το φάουλ του Πλάνινιτς. 2/2 από τον σέντερ των "πράσινων" για το 14-10.
21:59
Αστοχεί ο Γκόρντον.
21:59
Εύκολο καλάθι του Λάσμε από την ασίστ του Διαμαντίδη. Στο +6 οι γηπεδούχοι, 16-10.
21:59
16-12 μειώνει ο Πλάνινιτς με λέι απ.
22:00
19-12 τρίποντο από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού. Για πρώτη φορά στο +7 ο ΠΑΟ.
22:00
2'06'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Δεύτερο φάουλ του Λάσμε που θα δώσει τη θέση του στον Γκιστ.
22:02
Στις βολές ο Πλάνινιτς από όπου και μειώνει σε 19-14 με 2/2.
22:03
Δεν καταφέρνει να καρφώσει ο Γκιστ.
22:03
19-16 από τον Μπαλμπάι.
22:03
21-16 ο Αντώνης Φώτσης που έχει σήμερα την ονομαστική του εορτή.
22:04
Τελευταίο λεπτό στο πρώτο δεκάλεπτο.
22:04
21-18 ασίστ του Πλάνινιτς και κάρφωμα από τον Μπαλμπάι.
22:04
23-18 ο Γκιστ.
22:05
23-21 με τρίποντο του Μπιέλιτσα στο φινάλε της πρώτης περιόδου.
22:06
Προηγείται ο Παναθηναϊκός στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.
22:07
Έναρξη στη δεύτερη περίοδο.
22:07
Καλή άμυνα από τους "πράσινους" και το λάθος του Σαβάνοβιτς.
22:08
25-21 λέι απ από τον Κάρι.
22:08
Άστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη για την Εφές.
22:09
Ούτε ο Ματσιούλις, ούτε και ο Φώτσης καταφέρνουν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι όμως η κατοχή παραμένει στον Παναθηναϊκό.
22:10
Άστοχο τρίποντο του Ούκιτς, επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Φώτση, 27-21.
22:10
27-24 τρίποντο του Σαβάνοβιτς.
22:10
Κλέψιμο από τους Τούρκους. Στον αιφνιδιασμό ο Μπαλμπάι κερδίζει το 2ο φάουλ του Ματσιούλις.
22:11
Τάιμ άουτ.
22:12
Ο Μπαλμπάι με 1/2 για το 27-25. 7'40'' ακόμα για το ημίχρονο.
22:13
Αστοχεί ο Κάρι.
22:13
27-27 ισοφαρίζει ο Πλάνινιτς.
22:14
Στον πάγκο ο Πλάνινιτς που έκανε το δεύτερό του φάουλ.
22:14
Ερ μπολ το σουτ τριών πόντων του Διαμαντίδη.
22:15
Μπατίστ αντί Γκιστ στο παρκέ.
22:15
27-29 ο Γκόρντον βάζει πρώτη φορά απόψε την Εφές σε θέση... οδηγού.
22:16
Ασίστ του Μπατίστ και ο Φώτσης καρφώνει για το 29-29.
22:16
Πέντε λεπτά για το τέλος του πρώτου μέρους.
22:16
29-31 από τον Μπαλμπάι.
22:17
Άστοχο τρίποντο του Μπράμου.
22:18
Επιθετικό φάουλ του Κιλιτσλί στον Μπατίστ.
22:19
4'11'' για το ημίχρονο. Φάουλ του Κιλιτσλί (2ο) και ο Διαμαντίδης στις βολές για την ισοφάριση, 31-31.
22:19
Άστοχο σουτ του Γκόρντον.
22:20
33-31 προβάδισμα ξανά στον ΠΑΟ με κάρφωμα του Μάικ Μπατίστ.
22:20
33-34 πρώτο τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη απόψε.
22:21
Αστοχεί από την άλλη πλευρά του γηπέδου ο Φώτσης.
22:22
2'38'' Φάουλ του Διαμαντίδη (2ο). Στις βολές ο Σαβάνοβιτς, 2/2 και 33-36 η Εφές. Στη θέση του Καστοριανού γκαρντ, ο Ούκιτς.
22:22
5-0 μικρό σερί για τους φιλοξενούμενους.
22:22
35-36 με νέο κάρφωμα του Μπατίστ.
22:23
2'20'' για το ημίχρονο.
22:24
Τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.
22:25
Λάθος από τον Πλάνινιτς.
22:25
41'' απομένουν. Στο παρκέ επιστρέφει ο Διαμαντίδης.
22:26
Άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη. Επιθετικό ριμπάουντ του Μπατίστ που θα πάρει το τρίτο φάουλ του Κιλιτσλί και θα πάει στις βολές.
22:28
37-36 με 2/2 από τον Αμερικανό των "πράσινων".
22:29
Γκιστ αντί Μπατίστ στο παρκέ.
22:29
Καλή άμυνα στο χρόνο που απομένει από τον ΠΑΟ.
22:30
Με το εύθραυστο μεν, υπέρ του δε 37-36 οδηγείται στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός.
22:40
20-13 τα ριμπάουντ υπέρ του ΠΑΟ, αλλά από την άλλη 3/11 τρίποντα.
22:44
Οι δύο προπονητές δίνουν τις τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους.
22:45
Ξεκινά η τρίτη περίοδος.
22:45
37-38 με τον Μπαλμπάι να φτάνει τους 11 πόντους.
22:46
Δεύτερο φάουλ του Γκόρντον και ο Λάσμε στις βολές. 2/2 για τον Γκαμπονέζο, 8/8 για τον Παναθηναϊκό απόψε, 39-38.
22:47
Τάπα του Γκιστ στον Σαβάνοβιτς.
22:47
42-38 στο +4 ο ΠΑΟ με τρίποντο του Ματσιούλις.
22:47
42-41 άμεση απάντηση από τον Βασιλειάδη.
22:48
44-41 από τον Λάσμε.
22:48
Καλή άμυνα από τους "πράσινους".
22:48
Ασίστ του Διαμαντίδη και ο Λάσμε καρφώνει χωρίς δυσκολία, 46-41.
22:49
22:50
Άστοχο τρίποντο του Ματσιούλις. Ακολουθεί ερ μπολ από τον Σαβάνοβιτς.
22:50
6'31'' για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος. Τάιμ άουτ καλεί ο Βαγγέλης Αγγέλου.
22:53
Καλάθι από τον Γκιστ που θα πάρει και το φάουλ, 49-41 για πρώτη φορά στο +8 το "τριφύλλι".
22:53
49-44 με τρίποντο του Μπιέλιτσα.
22:54
Λάθος του Διαμαντίδη, 49-46 ο Πλάνινιτς.
22:54
22:55
51-46 από τον Ούκιτς.
22:55
4'37'' για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Λάθος για τους φιλοξενούμενους.
22:55
53-46 ξανά από τον Ούκιτς.
22:56
53-48 από τον Μπιέλιτσα.
22:57
Άστοχο τρίποντο του Ούκιτς. Φάουλ του Κιλιτσλί (4ο) και ο Διαμαντίδης στις βολές για το 54-45, πρώτη χαμένη βολή για τους "πράσινους" που είχαν 10/10 μέχρι την χαμένη του Διαμαντίδη.
22:58
Θεματικό κόψιμο του Μπράμου στον Βασιλειάδη.
22:59
Φάουλ του Μπράμου (2ο) στον Κιλιτσλί. Αστοχεί και στις δύο βολές, παραμένει το 54-48.
23:01
54-51 τρίποντο του Πλάνινιτς. Είχε προηγηθεί λάθος του Διαμαντίδη.
23:01
56-51 από τον Κάρι.
23:02
Επιθετικό φάουλ του Κιλιτσλί στον Μπράμο, τον θέτει εκτός παιχνιδιού 1'43'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου καθώς ήταν το πέμπτο του.
23:02
59-51 τρίποντο του Ραμέλ Κάρι. Ξανά στο +8 οι γηπεδούχοι.
23:07
Κλέψιμο για τον Παναθηναϊκό και φάουλ του Μπιέλιτσα που στέλνει τον Γιάνκοβιτς στις βολές. 1/2 και 60-54.
23:07
Καλή άμυνα ξανά για τον ΠΑΟ ο οποίος θα ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 60-54.
23:09
Έναρξη στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς. 62-54 από τον Δημήτρη Διαμαντίδη.
23:10
Άστοχο λέι απ του Γκόρντον.
23:10
Επιθετικό φάουλ του Λάσμε, το τρίτο του Γκαμπονέζου.
23:12
Βήματα του Σαβάνοβιτς.
23:13
65-54 στο +11 με τρίποντο του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός.
23:14
Αστοχεί ο Μπιέλιτσα.
23:14
Και τώρα στο +13 με τον Κάρι στον αιφνιδιασμό, 67-54.
23:16
7'25'' για το τέλος του ματς.
23:16
Ούτε τώρα θα σκοράρουν οι παίκτες του Αγγέλου.
23:18
5'41'' ακόμα, τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
23:20
67-58 μειώνει στους 9 ο Πλάνινιτς.
23:21
Τρίτο φάουλ του Ερντέν και στις βολές ο Γκιστ για το 68-58 με 1/2.
23:21
Λάθος από τον Κάρι.
23:21
68-60 από τον Σαβάνοβιτς.
23:22
Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
23:22
71-60 στο +11 φέρνει ξανά τον ΠΑΟ ο Διαμαντίδης με τρίποντο.
23:22
71-62 από τον Ερντέν.
23:23
73-62 με τη συνεργασία Διαμαντίδη-Γκιστ.
23:23
73-64 ο Σαβάνοβιτς.
23:23
3'00'' ακόμα. Λάσμε αντί Φώτση στο παρκέ.
23:24
76-64 με το τρίποντο του Κάρι.
23:25
Τάπα του Διαμαντίδη στον Ερντέν.
23:26
Φάουλ του Γκόρντον και ο Λάσμε με 2/2 βολές για το 78-64.
23:26
Κλέβει ο Μπράμος.
23:26
1'35'' για το φινάλε.
23:28
Κλέβουν οι φιλοξενούμενοι και φάουλ του Λάσμε (4ο) στον Ερντέν (1'06''). Άστοχος και στις δύο βολές ο Τούρκος σέντερ.
23:28
Τελευταίο λεπτό του αγώνα.
23:28
Βήματα του Γκιστ.
23:29
Άστοχος ο Πλάνινιτς. Ριμπάουντ του Ούκιτς.
23:29
Χάνει το καλάθι ο Λάσμε.
23:29
78-64 το τελικό σκορ. Ο Παναθηναϊκός επικρατεί της Εφές και κάνει το 3/3 στον Ε' όμιλο του Top 16 της Euroleague.
23:30
Η Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς στην Κωνσταντινούπολη, την Παρασκευή (23/01, 20:00), επόμενος αντίπαλος των παικτών του Πεδουλάκη.