Παναθηναϊκός-Σταντάρ Λιέγης 1-2 (Τελικό)

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη του επαναληπτικού ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Σταντάρ Λιέγης για τα προκριματικά του Champions League.

20:19
Καλησπέρα σε όλους. Ο Παναθηναϊκός έχει ραντεβού με τα αστέρια και καλείται να κάνει το χρέος του απέναντι στη Σταντάρ Λιέγης.
20:20
Άλλωστε το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Βέλγιο, έχει αφήσει ορθάνοιχτη την πόρτα του τριφυλλιού για πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League.
20:23
Κι όχι μόνο λόγω του αποτελέσματος, αλλά και της εμφάνισης κυρίως στο δεύτερο ματς, όπου αλήθεια είναι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε πάρει το διπλό.
20:26
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Μέντες, Πράνιτς, Ατζαγκούν, Ζέκα, Πέτριτς, Μπέργκ
20:26
Η ενδεκάδα της Σταντάρ: Καβασίμα, Σταμ, Αρσλάναγκιτς, Τεϊσέιρα, Βαν Ντάμε, Καρσελά, Μποκού, Σιμάν, Ντε Καμάργκο, Μπομπό, Λουμάντζα.
20:29
Υπενθυμίζεται πως αν ο Παναθηναϊκός καταφέρει στο τέλος και περάσει το εμπόδιο της Σταντάρ, θα εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή του παρουσία τη νέα σεζόν. Κι απλώς θα... ψάξει για το αν θα μπει στους ομίλους του Champions League (μέσω των πλέι οφ) ή Europa League.
20:32
Σχεδόν με το... καλημέρα είχαν εξαντληθεί τα εισιτήρια για τον αποψινό αγώνα, ήδη το πέταλο των οργανωμένων είναι... φίσκα και γεμίζει σιγά-σιγά όλο το Απόστολος Νικολαΐδης.
20:36
Ο Λαγός δεν κατάφερε να ξεκινήσει βασικός, λόγω και του χθεσινού προβλήματός του, με αποτέλεσμα να παίρνει φανέλα βασικού ο Πράνιτς. Κανονικά οι Μέντες και Πέτριτς.
20:38
Αποθεώθηκαν οι παίκτες του τριφυλλιού όταν βγήκαν για προθέρμανση. Είμαστε περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα.
20:41
Ύστερα από έξι χρόνια (2008 κόντρα στη Ρέιντζερς τελευταία φορά) η Λεωφόρος ανοίγει τις πύλες της για ευρωπαϊκό ματς του Παναθηναϊκού. Και ελπίδα των φίλων της ομάδας να φέρει γούρι!
20:55
Δεν πέφτει... καρφίτσα στη Λεωφόρο!
20:56
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, μέσα σε επιδοκιμασίες για τους πράσινους του Αναστασίου.
20:57
Οι καθιερωμένες χειραψίες τώρα.
21:00
Σέντρα στο ματς, καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό!
21:03
Το ματς μεταδίδεται -μετά από σχετική άδεια απ' την ΕΣΗΕΑ- και στον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
21:03
4' Ο Πράνιτς βρήκε χώρο, επιχείρησε το σουτ από διαγώνια θέση υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα κόντραρε.
21:04
4' Ο Τριανταφυλλόπουλος έβγαλε μια μπαλιά... τρύπα στην άμυνα της Σταντάρ, ο Πέτριτς δεν κατάλαβε έγκαιρα την φάση και δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της.
21:09
Ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που έχει την μπάλα στην κατοχή του και προσπαθεί να κάνει παιχνίδι, με τους Βέλγους να περιμένουν στο δικό τους μισό.
21:15
15' Επικίνδυνη αντεπίθεση από πλευράς Σταντάρ, αλλά ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό η επιλογή του Μπιά ήταν κακή και ο Κοτσόλης μπλόκαρε άνετα την μπάλα.
21:16
16' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
21:18
Ο Μπεργκ πήγε να κάνει τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Αρσλάναγκιτς έβαλε το πόδι του κι άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του τριφυλλιού!
21:19
20' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σταντάρ. Μέσα ο Εμποκού αντί του τραυματία Μπιά!
21:20
20' Βγήκε απ' τα αριστερά ο Νάνο, πάσαρε στον Μπεργκ, αλλά το σουτ του βρίσκει πάνω στο χέρι του Αρσλάναγκιτς, με τον διαιτητή να μην δίνει πέναλτι, θεωρώντας το ακούσιο.
21:21
22' Σουτ του Μπεργκ απ' την περιοχή της Σταντάρ και από διαγώνια θέση, μπλοκάρει ο Καβασίμα.
21:24
24' Φάση για τον Παναθηναϊκό!
21:24
Ο Μπεργκ γύρισε το σώμα του, έκανε το συρτό σουτ στη γωνία και λίγο έξω απ' την περιοχή, με τον Καβασίμα να πέφτει και να το βγάζει!
21:25
25' Εκτέλεση κόρνερ απ' τον Νάνο, δύσκολη κεφαλιά του Μπεργκ και ψηλά άουτ η μπάλα
21:26
27' Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μποκού.
21:28
Απόλυτος κυρίαρχος του ματς ο Παναθηναϊκό που έχει το γκολ και 2-3 καλές στιγμές. Τίποτα ακόμα απ' τη Σταντάρ που δείχνει ανήμπορη να απειλήσει το καλά στημένο τριφύλλι.
21:31
31' Δυνατό και μακρινό σουτ του Πράνιτς, φεύγει άουτ η μπάλα.
21:33
33' Ο Νάνο έφυγε απ' τα αριστερά για τα δεξιά και... καθάρισε την αντεπίθεση των Βέλγων!
21:35
36' Γκολ για τη Σταντάρ Λιέγης
21:37
Ανοργάνωτη η άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Ντε Καμάργκο να βγαίνει σφαίρα στην αντεπίθεση, να βγάζει ωραία κάθετη για τον Μπομπό που έτρεχε σαν... 100άρης και παρά το ότι βγήκε ο Κοτσόλης για να τον κλείσει, ο άσος της Σταντάρ πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-1.
21:40
Με αυτό το 1-1, η Σταντάρ έχει σκορ πρόκρισης αυτή τη στιγμή.
21:41
41' Γκολ για τη Σταντάρ και 1-2...
21:42
Ο Μποκού βγήκε απ' τα αριστερά, πήγε στο 1v1 με τον Κουτρουμπή, έπιασε πολύ ωραίο σουτ και παγώνει τη Λεωφόρο για το 2-1 των Βέλγων.
21:43
Τώρα πια ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο γκολ για να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει την πρόκριση...
21:46
Εμφανώς «παγωμένος» ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες του Αναστασίου να είναι πεσμένοι ψυχολογικά...
21:47
Ημίχρονο στην παγωμένη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε, δέχθηκε δύο γκολ και πλέον χρειάζεται να ανέβει έναν... Γολγοθά.
22:04
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
22:07
Ο κόσμος προσπαθεί να... σπρώξει τον Παναθηναϊκό, που καλείται να ανεβάσει την απόδοσή του και να γίνει περισσότερο απειλητικός.
22:11
Ετοιμάζει διπλή αλλαγή με Καρέλη και Κλωναρίδη ο Αναστασίου για να... φορτσάρει η ομάδα του.
22:12
54' Αλλαγή για τη Σταντάρ. Μέσα ο Γουάτ, έξω ο Καρσελά.
22:14
55' Κίτρινη κάρτα στον Γουάτ
22:14
56' Διπλή κίνηση απ' τον Παναθηναϊκό. Μέσα Καρέλης και Κλωναρίδης, έξω οι Πέτριτς και Μέντες. Τα παίζει όλα για όλα από νωρίς ο Αναστασίου, δεν μπορεί να κάνει και διαφορετικά.
22:17
Φάουλ σε καλό σημείο απ' τα δεξιά κερδίζει ο Κλωναρίδης και ο κόσμος... ζεσταίνεται!
22:18
Το εκτέλεσε ο Νάνο, έδιωξε ο Σιμάν.
22:23
Ξεπεράσαμε την μία ώρα αγώνα, η Σταντάρ πάντα μπροστά με 2-1 και ο Παναθηναϊκός κυνηγά δύο τέρματα. Εκνευρισμένοι οι πράσινοι, δείχνουν σοκαρισμένοι απ' την εξέλιξη που 'χει πάρει το ματς και παρά το ότι προσπαθούν, δεν μπορούν να απειλήσουν την εστία των Βέλγων.
22:23
65' Ατυχία με Κλωναρίδη. Λίγη ώρα αφότου πέρασε στον αγώνα αποχωρεί λόγω τραυματισμού και στη θέση του ο Ντίνας.
22:27
68' Φάση μετά από ώρα για τον Παναθηναϊκό
22:27
Ο Μπεργκ πήρε την μπάλα στην περιοχή της Σταντάρ, σούταρε, αλλά έφυγε άουτ η μπάλα!
22:28
69' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό!
22:28
Μπήκε ο Ντίνας απ' τα αριστερά, έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά η τύχη του γύρισε την πλάτη!
22:30
Ζωήρεψε ο Παναθηναϊκός που έχει μπροστά του 20 λεπτά για μια μεγάλη ανατροπή.
22:30
72' Νέο δοκάρι για τον Παναθηναϊκό!
22:31
Εξαιρετική κεφαλιά του Σίλντενφελντ, αλλά η μπάλα σταματάει ξανά στο δοκάρι και μετά χτυπάει στη γραμμή για να διώξουν οι παίκτες της Σταντάρ.
22:33
75' Εν κινήσει σουτ του Καρέλη απ' τα αριστερά, στην αγκαλιά του Καβασίμα η μπάλα
22:34
76' Σέντρα του Ζέκα, ο Καρέλης το σουτ απ' την περιοχή των Βέλγων. άουτ η μπάλα!
22:34
Μετά το 65' ο Παναθηναϊκός έχει... πατήσει τη Σταντάρ, αλλά δεν μπορεί να σκοράρει και να κάνει... ροντέο το ματς!
22:37
78' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
22:37
Ο Ατζαγκούν γύρισε το σώμα του, έπιασε το σουτ, με τον Καβασίμα να λέει ξανά όχι με δύσκολη επέμβαση στη γωνία του!
22:37
79' Δυνατό σουτ του Ντίνα, έφυγε άουτ η μπάλα
22:39
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, πιέζει ο Παναθηναϊκός
22:44
86' Δυνατό και μακρινό σουτ του Πράνιτς, με την μπάλα να καταλήγει πολλά μέτρα άουτ.
22:46
87' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ύστερα από κόρνερ του Πράνιτς, ο Σίλντενφελντ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι της Σταντάρ.
22:48
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:50
90+1' Κίτρινη στον Ζέκα για διαμαρτυρία.
22:52
90+4' Λήξη της αναμέτρησης!
22:53
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την Σταντάρ Λιέγης και πλέον θα κυνηγήσει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, μέσω των playoffs.
22:54
Πλέον οι «πράσινοι» περιμένουν στην κλήρωση της ερχόμενης Παρασκευής για να μάθουν τον αντίπαλό τους στα playoffs του Europa League.