Βραζιλία-Χιλή

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη του πρώτου αγώνα για την φάση των 16 του Μουντιάλ ανάμεσα σε Βραζιλία και Χιλή.

18:36
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Βραζιλίας με την Χιλή που ανοίγει το πρόγραμμα για τους «16» του Μουντιάλ.
18:37
Αυλαία λοιπόν στην φάση των νοκ-άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου με ένα λάτιν ντέρμπι. Άλλωστε 8 ομάδες απ' τις 16 είναι απ' την Αμερική.
18:39
Η πρώτη Βραζιλία που δεν εντυπωσίασε είναι η αλήθεια στη φάση των ομίλων παίζει απέναντι στη Χιλή που ουσιαστικά πέταξε εκτός την Ισπανία!
18:39
Τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων σε επίπεδο Μουντιάλ, με τη σελεσάο να μετράει 3x3
18:41
Για να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
18:41
Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Άλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Φερναντίνιο, Μαρσέλο, Χουλκ, Φρεντ, Νεϊμάρ, Όσκαρ, Λουίς Γκουστάβο
18:41
Χιλή: Μπράβο, Μένα, Ίσλα, Σίλβα, Σάντσες, Βιδάλ, Βάργκας, Μεδέλ, Χάρα, Αρανγκίς, Ντίας
18:44
Μια αλλαγή στη σύνθεση των Βραζιλιάνων. Ο Φερναντίνιο παίρνει την θέση του Παουλίνιο στα χαφ, καθώς είναι αλήθεια πως το δίδυμο με τον Λουίς Γκουστάβο δεν τράβηξε ιδιαίτερα στον άξονα.
18:45
Βραζιλία και Χιλή έχουν αναμετρηθεί συνολικά 68 φορές, με τη Βραζιλία να μετράει 48 νίκες, την Χιλή 7 και 13 αγώνες έχουν λήξει ισόπαλοι.
18:51
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Χάουαρντ Γουέμπ. Στη φυσούνα οι δύο ομάδες, ετοιμάζονται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
18:55
Αυτή την ώρα οι εθνικοί ύμνοι των δύο εθνικών.
18:57
Οι Βραζιλιάνοι στις εξέδρες αποδοκίμαζαν κατά τη διάρκεια του εθνικού ύμνου της Χιλής. Δεν τους τιμά...
19:02
Σέντρα στον αγώνα
19:07
6' Πρώτη φάση για τη Βραζιλία!
19:07
Ο Φερναντίνιο προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, δεν τα κατάφερε, η μπάλα έφτασε στον Μαρσέλο που έκανε αρχικά την προσποίηση, στη συνέχεια σούταρε, αλλά έφυγε άουτ
19:12
Παθιασμένοι οι Χιλιανοί πάνε 2 και 3 πάνω στην μπάλα, ακόμα οι Βραζιλιάνοι δεν έχουν κυκλοφορήσει την μπάλα.
19:15
13' Χουλκ και Νεϊμάρ έπαιξαν το 1-2, με τον πρώτο να πέφτει στην περιοχή, αλλά δεν υπήρχε τίποτα και σωστά συνεχίστηκε το ματς.
19:18
16' Απ' το πουθενά ο Νεϊμάρ έφυγε στην αντεπίθεση, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει μέσα στην περιοχή της Χιλής ένα σουτ με το αριστερό, αλλά καθυστέρησε και χάθηκε η φάση!
19:18
17' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Μένα.
19:19
18' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χουλκ, το βγάζει ο Μπράβο με τις γροθιές.
19:19
18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ
19:21
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την πρώτη γυριστή κεφαλιά και από κοντά ο Νταβίντ Λουίζ την έστειλε στα δίχτυα του Μπράβο για το 1-0!
19:21
Πάντως δεν είναι και τόσο σίγουρο αν μπαίνει η μπάλα στα δίχτυα απ' τον Νταβίντ Λουίζ ή είναι αυτογκόλ του Χάρα!
19:22
Για την ώρα η FIFA το χρεώνει στον Βραζιλιάνο αμυντικό.
19:27
26' Έφυγε ξανά βολίδα ο Νεϊμάρ, με τους αμυντικούς της Χιλής να μην μπορούν να τον ακολουθήσουν, αλλά το σουτ του στο τέλος ήταν κακό.
19:30
Ορεξάτος πολύ ο Νεϊμάρ που με την τακτική της Βραζιλίας να δίνει χώρο, κινείται πολύ γρήγορα και γίνεται συνέχεια απειλητικός.
19:31
Έχει φάει αρκετές κλωτσιές ο Νεϊμάρ που έχει ήδη δεχθεί τρεις φορές τις πρώτες βοήθειες!
19:33
32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΧΙΛΗ
19:35
Χουλκ και Μαρσέλο έκαναν λάθος συνεργασία με τον Βάργκας να κλέβει την μπάλα να δίνει στον... ξεχασμένο Αλέξις Σάντσες και ο άσος της Μπαρτσελόνα από κοντά "εκτελεί" τον Ζούλιο Σέζαρ για το 1-1!
19:37
36' Τεράστια ευκαιρία για τη Βραζιλία!
19:38
Ωραία συνεργασία των Βραζιλιάνων, με τον Νεϊμάρ να πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα να χτυπάει στην πλάτη ενός Χιλιανού και να φεύγει ελάχιστα δίπλα απ' το δοκάρι του Μπράβο!
19:40
Ανεβασμένοι στα τελευταία λεπτά οι Βραζιλιάνοι που πιέζουν.
19:41
39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βραζιλία!
19:41
Ο Νεϊμάρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Χιλής, προσπάθησε να κάνει ντρίμπλες και έχασε την ευκαιρία να σουτάρει, με τον Φρεντ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας να σουτάρει από κοντά και να σημαδεύει άουτ!
19:42
40' Κίτρινη στον Σίλβα, χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Χιλή!
19:43
42' Φάση για την Χιλή!
19:44
Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Βραζιλίας, από κοντά ο Βιδάλ θα κάνει την προβολή, δεν θα το πιάσει καλά και Ζούλιο Σέζαρ μπλοκάρει!
19:44
42' Ευκαιρία για τη Βραζιλία
19:44
Βολίδα απ' τα 30 μέτρα του Ντάνι Άλβες με υπερένταση ο Μπράβο το βγάζει!
19:45
44' Μακρινό σουτ του Χουλκ, δεν βρίσκει στόχο.
19:47
45' Ο Νεϊμάρ μπήκε στην περιοχή, προτίμησε να μην σουτάρει αν και είχε οπτικό πεδίο, έβγαλε τη σέντρα στον Φρεντ, αλλά ο τελευταίος έκανε... τραγική κεφαλιά!
19:47
45+1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Χιλή
19:48
Λάθος στην άμυνα της Βραζιλίας με τον Αλέξις να φεύγει... κατά μέτωπο να δίνει στον Αρανγκίς, αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε την ύστατη ώρα στο σώμα του πεσμένου Νταβίντ Λουίζ.
19:49
Ημίχρονο στον αγώνα. Στο 1-1 οι δύο ομάδες, πολύ ωραίο το πρώτο μέρος με φάσεις εκατέρωθεν!
20:04
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
20:06
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
20:10
49' Καλή στιγμή για τη Βραζιλία, μακρινό σουτ του Φερναντίνιο, φεύγει άουτ η μπάλα
20:12
Πολύ κακός ο Όσκαρ μέχρι στιγμής, δεν του βγαίνει τίποτα. Γρήγορο το τέμπο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.
20:16
55' Ο Χουλκ σκοράρει, αλλά το γκολ του δεν μετράει λόγω του ότι έκανε κοντρόλ με το χέρι!
20:17
56' Αλλαγή για τη Χιλή. Έξω ο Βάργκας, μέσα ο Γκουτιέρεζ.
20:19
Πάντως για να τα λέμε όλα, μπορεί το γκολ να μην μέτρησε, αλλά το τελείωμα του Χουλκ ήταν πολύ κακό. Όσο κι αν η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
20:21
60' Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Γκουστάβο, χάνει το επόμενο ματς αν περάσει η Βραζιλία!
20:22
Πεσμένος ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παραμένει το 1-1.
20:24
64' Αλλαγή για την Βραζιλία. Έξω ο Φρεντ -με λίγη γιούχα- μέσα ο Τζο
20:25
64' Τεράστια ευκαιρία για τη Χιλή
20:26
Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα στους Χιλιανούς, με τον Αρανγκίς να σουτάρει από κοντά και τον Ζούλιο Σέζαρ να το βγάζει εντυπωσιακά και με δυσκολία!
20:28
Φουλ αγχωμένη η Βραζιλία, η Χιλή να το 'χει φέρει στα μέτρα της το ματς και είναι αυτή που φαίνεται πιο απειλητική.
20:33
Δεύτερη αλλαγή για τους Βραζιλιάνους.
20:33
73' Ο Σκολάρι πέρασε στο ματς τον Ραμίρες στη θέση του Φερναντίνιο.
20:35
74' Ο Χουλκ έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Ζο δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας.
20:36
Όσο περνούν τα λεπτά, το άγχος κυριεύει τους Βραζιλιάνους...
20:37
76' Κάτι που φαίνεται και στις προσπάθειές του. Το άψυχο σουτ του Χουλκ πέρασε βασανιστικά άουτ.
20:42
81' Ο Μπράβο με δεύτερη προσπάθεια σώζει στην επικίνδυνη κεφαλιά του Νεϊμάρ!
20:45
84! Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Βραζιλία! Εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Χουλκ, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έβγαλε ο Μπράβο!
20:47
Πέντε λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90'... Θα σκοράρει κάποια από τις δύο ομάδες ή θα πάει στην παράταση το ματς;
20:49
87' Ροκανίζει τον χρόνο η Χιλή. Αλλαγή από τον Σαμπάουλι. Ο Βιδάλ ο οποίος ήταν αρνητικός έδωσε τη θέση του στον Πινίγια.
20:53
Μια από τις τελευταίες φάσεις... Κερδισμένο κόρνερ για τη Χιλή...
20:53
Η μπάλα πέρασε απ' όλους.
20:54
90+3' Λήξη της κανονικής διάρκειας, Βραζιλία και Χιλή μένουν στο 1-1. Πάμε στην παράταση.
21:03
Έναρξη της παράτασης.
21:05
92' Το χτύπημα φάουλ του Νεϊμάρ, κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
21:05
93' Ο Ζο παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα για το επιθετικό φάουλ στον Μπράβο.
21:07
95' Ο Πινίγια δεν δίστασε να εκτελέσει απευθείας το κερδισμένο φάουλ λίγο μπροστά από τη σέντρα. Δεν είχε όμως καμία τύχη.
21:14
100' O Μπράβο δεν δυσκολεύεται στην κεφαλιά του Όσκαρ.
21:14
102' Κίτρινη κάρτα στον Πινίγια.
21:15
103' Ο Μπράβο σώζει με τα πόδια το δυνατό σουτ του Χουλκ!
21:17
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
21:18
105' Κϊτρινη κάρτα στον Ντάνι Άλβες.
21:19
105' Φιλόδοξο το φάουλ του Σάντσεζ, δεν απείλησε ο Χιλιανός.
21:19
105' Λήξη του πρώτου μέρους στην παράταση.
21:22
106' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και η Βραζιλία κλείνει τις αλλαγές της με τον Γουίλιαν να μπαίνει στη θέση του Όσκαρ.
21:24
107΄Κεφαλιά του Ζο μετά από κόρνερ του Νεϊμάρα, η μπάλα θα φύγει άουτ.
21:25
108' Αλλαγή (αναγκαστική) για τη Χιλή. Ο Ρόχας στη θέση του Μεδέλ.
21:34
Πέντε λεπτά απομένουν για να δούμε αν τελικά το... δράμα θα κορυφωθεί στα πέναλτι...
21:37
120' Δοκαρι για τη Χιλή με καταπληκτικό σουτ του Πινίγια!
21:38
120' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:39
120+1' Αδύναμο σουτ του Ραμίρες, η μπάλα άουτ.
21:40
120+2' Λήξη της παράτασης, στο 1-1 οι δύο ομάδες. Πάμε για πέναλτι!!!
21:41
Τώρα έφτασε η ώρα για τους δύο προπονητές προκειμένου να επιλέξουν τους πέντε παίκτες που θα χτυπήσουν πέναλτι.
21:44
Η σκηνή με τον δακρυσμένο από τη φόρτιση Ζούλιο Σέζαρ να εμψυχώνεται από τους συμπαίκτες του είναι συγκλονιστική!
21:46
Με τους δύο αρχηγούς ο Γουέμπ για το στρίψιμο του νομίσματος...
21:48
Πρώτη εκτελεί η Βραζιλία με τον Νταβίντ Λουίζ.
21:48
1-0 η Βραζιλία.
21:49
Η σειρά του Πινίγια
21:49
Αποκρούει ο Ζούλιο Σέζαρ, παραμένει το 1-0.
21:50
Ο Γουίλιαν εκτελεί και στέλνει την μπάλα άουτ! 1-0.
21:51
Η μπάλα στον Σάντσεζ και ο Σέζαρ το πιάνει και αυτό!
21:51
Και τώρα ο Μαρσέλο που ευστοχεί και κάνει το 2-0.
21:52
Φανταστικό χτύπημα από τον Αρανκίς και 2-1 μειώνει η Χιλή.
21:53
Ο Χουλκ για τη Βραζιλία και αποκρούει ο Μπράβο! Παραμένει το 2-1.
21:54
Ο Ντίας για τη Χιλή ευστοχεί και ισοφαρίζει σε 2-2! Απίστευτη εξέλιξη...
21:54
Και τώρα ο Νεϊμάρ...
21:55
Ψύχραιμος ο Νεϊμάρ κάνει το 3-2.
21:55
Αν δεν ευστοχήσει η Χιλή τελειώνει το ματς...
21:56
Ο Χάρα στο δοκάρι και η Βραζιλία στα προημιτελικά.
21:57
Τέλος σε ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι και είδε τη Βραζιλία να περνά τελικά στους 8 επικρατώντας 3-2 στα πέναλτι, ενώ το ματς μετά από 120 λεπτά έληξε 1-1.