Αργεντινή-Ιράν 1-0

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις, ο Λιονέλ Μέσι λύτρωσε την (κακή) Αργεντινή και της έδωσε νίκη-πρόκριση (1-0) επί του μαχητικού Ιράν.

18:44
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Αργεντινής με το Ιράν για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ.
18:49
Μετά την αγχωτική νίκη (και τη μέτρια εμφάνιση) στην πρεμιέρα με τη Βοσνία, η "μπιανκοσελέστε" θέλει να δώσει σήμερα την πρώτη πειστική απόδειξη ότι συγκαταλέγεται στα φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
18:50
Και ένας μονάχα τρόπος υπάρχει για να το κάνει: Συνδυάζοντας μια νίκη (που θα εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση) με χορταστικό θέαμα και αρκετά γκολ.
18:50
Άλλωστε ο αντίπαλος μοιάζει να προσφέρεται για κάτι τέτοιο, καθώς το Ιράν είναι ο ένας από τους δυο... υπαίτιους (ο άλλος είναι η Νιγηρία) για το χειρότερο μέχρι τώρα παιχνίδι της διοργάνωσης.
18:51
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα αγωνιστούν οι δυο ομάδες...
18:51
ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Χαγκιγκί, Χάτζι Σάφι, Χοσεϊνί, Αμιρχοσεΐν, Νεκουνάμ, Μασούντ, Αντρανίκ, Μονταζερί, Ρέζα, Ντετζάγκα, Μέχρνταντ
18:53
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Αλεχάνδρο Σαμπέγια): Ρομέρο, Γκαράι, Σαμπαλέτα, Γκάγκο, Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν, Μέσι, Μαστσεράνο, Ρόχο, Φ. Φερνάντες, Αγουέρο
18:53
Στον πάγκο για τους Λατινοαμερικάνους οι: Οριόν, Αντούχαρ, Καμπανιάρο, Μπίλια, Πέρες, Ροντρίγκες, Α. Φερνάντες, Ντεμιτσέλις, Παλάσιο, Αλβάρες, Λαβέτσι, Μπασάντα.
18:53
Αναπληρωματικοί για τους Ασιάτες οι: Αχμάντι, Νταβάρι, Χεϊντάρι, Ρ. Χαγκίγκι, Αλιρέζα, Καρίμ, Γκασέμ, Μαχίνι, Αχμάντ, Μπακτιάρ, Μπεϊκζαντέχ, Μπεϊτασούρ.
18:57
18:58
Ακούστηκαν οι εθνικοί ύμνοι των δυο χωρών. Όλα έτοιμα στο Μπέλο Οριζόντε για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
19:00
1': Έναρξη του αγώνα.
19:05
4': Το Ιράν κάνει πρώτο επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, με ένα επικίνδυνο φάουλ του Χοσεϊνί, που περνάει ωστόσο ανεκμετάλλευτο.
19:09
9': Έχει πάρει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα η Αργεντινή κι έχει κλείσει ήδη τους Ιρανούς στην περιοχή τους.
19:13
13': Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή!
19:14
Υπέροχη κάθετη του Γκάγκο από δεξιά βγάζει μόνο του τον Ιγκουαΐν με τον Χαγκιγκί, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Αργεντινού!
19:19
18': Η Αργεντινή ξεδιπλώνεται υποδειγματικά στην αντεπίθεση, αλλά ο Ιγκουαΐν που παίρνει την τελική πάσα από τον Μέσι δεν κάνει καλό κοντρόλ και κόβεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.
19:19
19': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
19:20
Η μπάλα στρώνεται στον Ντι Μαρία έξω απ' την περιοχή κι εκείνος σουτάρει απευθεία, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:22
22': Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή!
19:22
Έπειτα από όμορφη εναλλαγή της μπάλας και πάσα του Ιγκουαΐν, ο Αγουέρο πλασάρει με φάλτσο, αλλά ο Χαγκιγκί πετάγεται και αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:24
24': Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρόχο κερδίζει δύσκολη κεφαλιά μέσα στην περιοχή και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
19:27
27': Σε νέα εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Γκαράι κερδίζει αυτή τη φορά την κεφαλιά, αλλά δεν είναι καλή και περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:32
31': Επικίνδυνο φάουλ έξω απ' την περιοχή του Ιράν. Το κέρδισε ο Λιονέλ Μέσι.
19:33
33': Ο ίδιος ο Μέσι εκτελεί το φάουλ, αλλά δεν το κάνει καλά και η μπάλα φεύγει πάνω από το δοκάρι.
19:36
36': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
19:37
Σε εκτέλεση φάουλ του Μέσι από αριστερά, ο Γκαράι νικάει τους πάντες στον αέρα και πιάνει την κεφαλιά, αλλά τη στέλνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:42
42': Ευκαιρία για το Ιράν!
19:43
Μετά από κόρνερ του Ντετζάγκα από δεξιά, ο Χοσεϊνί πιάνει την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ' την εστία του Ρομέρο!
19:45
45': Καλή φάση για την Αργεντινή!
19:45
Άλλη μια εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία έφερε μια κεφαλιά του Φερνάντες, που επίσης έφυγε ψηλά άουτ.
19:47
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου.
20:03
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:08
50': Καλή φάση για την Αργεντινή!
20:09
Μετά από πάσα του Μέσι, ο Σαμπαλέτα σουτάρει με φάλτσο -μέσα απ' την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
20:11
52': Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν!
20:12
Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Ρεζά έπιασε δύσκολη κεφαλιά μέσα απ' την περιοχή και ανάγκασε τον Ρομέρο ν' αποκρούσει με υπερένταση!
20:12
53' - Κίτρινη κάρτα για το Ιράν
20:12
Τη βλέπει ο Νεκουνάμ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
20:18
60': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
20:18
Ο Μέσι κάνει ένα από τα γνωστά του σόλο από τον άξονα, αλλά το πλασέ που επιχειρεί έξω απ' την περιοχή, φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι!
20:22
64': Καλή φάση για το Ιράν!
20:23
Ο Χαΐ Σαφί δοκιμάζει ένα σουτ από μακριά και η μπάλα, αφού κοντράρει και παίρνει περίεργη τροχιά, φεύγει κόρνερ.
20:25
67': Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν!
20:26
Έπειτα από σέντρα του Μονταζερί από δεξιά, ο Ντετζάγκα πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, που αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Ρομέρο!
20:31
72' - Κίτρινη κάρτα για το Ιράν
20:31
Την αντικρίζει ο Μασούντ, που ανέτρεψε τον Ντι Μαρία.
20:32
74': Ο Μέσι εκτελεί απευθείας το φάουλ -έξω απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:33
75': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
20:33
Ο Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε δυνατά, αλλά ο Χαγκιγκί αντιδρά σωστά και αποκρούει!
20:34
76' - Αλλαγή για το Ιράν
20:35
Ο Χεϊνταρί μπαίνει στη θέση του Μασούντ.
20:35
77' - Αλλαγές για την Αργεντινή
20:35
Οι Παλάσιο και Λαβέτσι παίρνουν τις θέσεις των Ιγκουαΐν και Αγουέρο.
20:40
81': Ο Παλάσιο βγαίνει στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Χαγκιγκί βγαίνει και τον προλαβαίνει.
20:41
82': Ο Ρόχο βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ -έξω απ' την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα φεύγει έξω απ' το απέναντι δοκάρι.
20:42
84': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
20:43
Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Παλάσιο έπιασε δύσκολη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
20:43
85' - Αλλαγή για το Ιράν
20:44
Στη θέση του Ντετζάγκα μπαίνει ο Αλιρεζά.
20:44
86': Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν!
20:45
Ο Ρεζά βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση, φτάνει απέναντι από τον Ρομέρο, αλλά το πλασέ του αποκρούεται από τον Αργεντινό τερματοφύλακα!
20:46
88' - Αλλαγή για το Ιράν
20:46
Στη θέση του Σαΐ Χαφί μπαίνει ο Ρεζά Χαγκιγκί.
20:49
90'+1' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ!
20:50
Ο Μέσι κινήθηκε όμορφα από δεξιά, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ έξω απ' την περιοχή και "κάρφωσε" την μπάλα στην απέναντι γωνία του Χαγκιγκί!
20:51
90+3' - Αλλαγή για την Αργεντινή
20:51
Ο Μπίλια αντικαθιστά τον Ντι Μαρία.
20:54
90'+5': Λήξη του αγώνα.